25 Ocak 2022, Salı
spot_img

En Büyük Risk iklim değişikliği mi, pandemi mi?

Axa’nın dünya genelinde 23 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirdiği Gelecek Riskler Raporu 2021 ’e göre iklim değişikliği pandemiye rağmen küresel riskler sıralamasının en üstüne oturdu. Geçtiğimiz yıl ilk sırada olan pandemi iki basamak gerileyerek 3. Sırada yer aldı. 2. Sıraya ise siber riskler yerleşti. 

SİBEL CİNGİ 

İklim değişikliği pandemiye rağmen dünyanın en büyük kabusu haline geldi. Axa’nın dünya genelinde 23 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirdiği Gelecek Riskler Raporu 2021 ’e göre iklim değişikliği küresel riskler sıralamasında en acil risk olarak en üstü oturdu. Geçtiğimiz yıl birinci sırada belirtilen pandemi riski, uzmanların yaptığı sıralamada bu yıl üçüncü sıraya geriledi. Ipsos ve Eurasia Group ortaklığıyla hazırlanan rapor yükselen risklerin neler olduğuna dair algıya ve risklere ilişkin önemli sonuçlar içeriyor. 

Siber riskler yükselişte

Rapora göre; sağlık krizine rağmen, iklim değişikliği sıralamanın başını çekerken siber riskler de yükselişe geçti. Rapor, siber riskle ilgili güçlü bir endişeyi ortaya koyuyor. Bunun nedenini de hızlanan dijital dönüşüm ve siber saldırılardaki patlama oluşuturuyor. Siber riskler ABD’de en önemli endişe konusu olarak belirtiliyor. Bu risk ABD’de ilk kez zirveye oturuyor, diğer bölgelerde ise ikinci sırada belirtiliyor. 

Pandemi savunmasız hissettiriyor 

Raporda pandeminin sağlık rislerine karşı savunmasız hissetme üzerine kalıcı bir etkisi olduğu görülüyor. Araştırmaya katılanların %70’inden fazlası bulaşıcı hastalıklar, kronik hastalıklar riskinden ve toksik maddelere uzun süreli maruz kalmanın etkilerinden dolayı endişeli olduklarını belirtiyor. Araştırma, hükümetlerin bu risklerle tek başına ilgilenebilme yetisi konusunda düşük bir güven seviyesi ortaya koyuyor. Giderek arta derecede karmaşıklaşan risklerle karşı karşıya olan kamuoyunun yüzde 55’inden fazlası, kolektif ve küresel bir yaklaşımın etkili çözümler sunmada en uygun yol olacağını düşünüyor.

Gençler biyolojik çeşitlilik ve kirlilik konusunda çok endişeli 

Araştırmaya göre 25 yaş ve altı katılımcılar çevresel risklerin en üst sırada yer almasından büyük bir endişe duyuyor. Gençlerin en büyük endişesi sadece iklim değil. Biyolojik çeşitlilik ve kirlilik konusunda da çok endişeliler. 

Özel sektör, sigortacılar ve hükümetler güçbirliği yapmalı

Araştırmaya katılanlar özel sektör, sigorta şirketleri ve hükümetlerin risklere karşı birlikte çalışması gerektiğini düşünüyor. Özellikle de siber riskler konusunda. “Pandemi neredeyse tüm ekonomilerde dijitalleşmeyi hızlandırdı” vurgusu yapılan araştırmaya göre uzmanların yalnızca yüzde 26’sı hükümetlerin siber risklere hazırlıklı olduğuna inanıyor. 

En Önemli 10 Risk

1- İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

2- SİBER GÜVENLİK RİSKLERİ

3- PANDEMİLER VE BULAŞICI HASTALIKLAR   

4- JEOPOLİTİK İSTİKRARSIZLIK 

5- SOSYAL HOŞNUTSUZLUK VE YEREL ÇATIŞMALAR 

6- DOĞAL KAYNAKLAR VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK RİSKLERİ

7- YENİ GÜVENLİK TEHDİTLERİ VE TERÖRİZM

8- FİNANSAL İSTİKRAR RİSKLERİ 

9- MAKROEKONOMİK RİSKLER

10- YAPAY ZEKA VE BÜYÜK VERİ İLE İLGİLİ RİSKLER 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER