30 Kasım 2021, Salı
spot_img

‘GELİR KORUMA’ Türkiye’nin dört bir tarafına yayılacak

Gelir Koruma Sigortası ile ilgili pilot çalışmalara Konya’da başladıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “2023 yılında bunu Türkiye’nin dört bir tarafına yayacağız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticileri hem verim hem de fiyat riskine karşı koruyan Gelir Koruma Sigortası ile ilgili pilot çalışmaların Konya’nın Cihanbeyli, Kadınhanı ve Karatay ilçelerinde devam ettiğini açıkladı. Pakdemirli, “Bugün itibarıyla çiftçimiz ektiği, biçtiği günden itibaren satacağı güne kadarki zamanını tahminleyip satacağı günde de kaç paraya satacağını bilmesi gerekiyor. Eğer bunu bilirse çiftçimiz bir defa çok daha üretimini yapar. Şu an pilot çalışma Konya ilinde devam ediyor. 2023 yılında bunu Türkiye’nin dört bir tarafına yayacağız” dedi.

ABD’de önemli bir payı var

ABD’deki tarım sigortalarının yüzde 85’inden fazlasının gelir koruma sigortası şeklinde yapıldığını anlatan Pakdemirli, “Destek gibi müdahale alımları gibi bunun da çok çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bir yapısal iyileştirme önerimiz de sözleşmeli üretimi Türkiye’de yayıyor olmamız lazım. Henüz bitkisel üretimde sözleşmeli üretim Türkiye’de yüzde 5, ama Batılı ülkelerde bu yüzde 85’lere varıyor. Bu da çiftçimize finansman imkanı, enflasyona karşı çok ciddi bir tedbir, yani fiyat dalgalanmasını önlediği için ve zayiatı azaltıyor. Çiftçimiz finansmana ulaşıyor, fiyatını, karını sabitliyor. Bunu alacak sanayici, perakendeci için nereden alacağını biliyor. Sözleşmeli üretimle ilgili yasa tasarımız hazır, Meclis’te de bu konuda arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER