22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

Halk Sigorta Keşan’da Alacak Sigortası’nı anlattı

Halk Sigorta, Keşan’da “KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası” hakkında bilgilendirme yaptı.

Halk Sigorta, Keşan’da “KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası” hakkında bilgilendirme yaptı. Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası) ve İpsala Ticaret Borsası işbirliği ile düzenlenen toplantı; 26 Kasım 2019 Salı günü saat 14.00’de Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Toplantıya Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz; İpsala Ticaret Borsası İbrahim Girgin, Meclis Katip Üyesi Hüseyin Cinoğlu, Halk Sigorta Ticari Alacak Sigortası Müdürlüğü Yöneticisi Enis Emre Yaylak; Halk Sigorta Avrupa Bölge Müdürü Özgür Tuna, Halkbank Keşan Şube Müdürü Cem Tuna; İpsala Şube Müdürü Nalan Günürün, Halk Bank Müşteri Temsilciler Ali Özbek ve Fikri Tunalı ile oda üyeleri katıldı.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, Keşan Ticaret Borsası Necmi Kaymaz ve İpsala Ticaret Borsası İbrahim Girgin’in açılış konuşmasının ardından Halk Sigorta Ticari Alacak Sigortası Müdürlüğü Yöneticisi Enis Emre Yaylak; Alacak Sigortasının tanıtımı, müşteri risklerinin ölçülmesi ve analizi; ürünün ödenemeyen faturalara karşı sağlayacağı koruma, alacak takiplerinin sigorta şirketine devredilmesi ile kazanılacak değerler konularında katılımcılara bilgi verdi.

Seminerde konuşan Enis Emre Yaylak, Devlet Destekli Alacak Sigortası’nda hedefin KOBİ’ler olduğunu belirterek risk değerlendirmesi sonucunda; skoru 1 ile 5 arasında olan her bir alıcıya en geç 24 saat içerisinde 300 bin TL’ye kadar kredi limiti tahsis ettiklerini söyledi.

Başvuru nasıl yapılıyor

Devlet Destekli Alacak Sigortası’na başvuru süreciyle ilgili de bilgi veren Yaylak, başvuru formunun doldurulmasının ardından sigorta şirketi eliyle başvurunun merkeze iletildiğini ifade etti. Verilen onayın ardından poliçenin düzenlendiğini kaydeden Yaylak; başta sistemin yöneticisi olan Halk Sigorta olmak üzere sisteme katılan tüm sigorta şirketleri ve bu şirketlerin aracıları vasıtasıyla Devlet Destekli Alacak Sigortası’na başvurulabileceğini kaydetti.

Kobi’ler için çok önemli

Yaylak; “Bakanlar Kurulu’nun 04/06/2018 tarihli ve 2018/11892 sayılı ‘Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Ticari Alacak Sigortası Sunulmasını İçeren Devlet Destekli Sistemin İşleyişine Dair Kararı’ ile KOBİ’lere yönelik oluşturulan devlet destekli bir sistem uygulanmaya başlandı. Bu sistem ile herhangi bir teminata bağlanmamış vadeli satışlardan doğan borcun ödenmeme riski teminat altına alınmaktadır. Mevcut uygulamada ciro kriterinden dolayı alacaklarını teminat altına alamayan KOBİ’lere bu sistem ile ciddi bir imkân sunulmaktadır. KOBİ’ler için bu sistemin önemi büyük” dedi.

Kaynak: Medya Keşan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER