5 Ağustos 2021, Perşembe
spot_img

Trafik poliçelerinde acente komisyonu artırıldı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun hazırladığı “Havuzdan kesilecek trafik poliçelerinde acente komisyonu 8’den 10’a çıkaran” yönetmelik yayınlandı. Resmî Gazete‘nin 6 Haziran 2021 Çarşamba günkü 31513 sayılı sayısında yer alan yönetmelik şöyle…

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASINDA TARİFE UYGULAMA ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılı Sigortacılık Kanununun 12 nci maddesi ile 18/10/2019 tarihli ve 30922 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 47 sayılı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına dayanılarak hazırlanmıştır.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (d) bentleri yürürlükten kaldırılmış, (ğ) bendinde yer alan “Merkezini” ibaresi “Merkezi Sistemini” şeklinde değiştirilmiş ve aynı fıkraya aşağıdaki bentler eklenmiştir.

“h) Kurul: Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulunu,

ı) Kurum: Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunu,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 31 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 31 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek 4’ün 2 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “%8’dir” ibaresi “%10’dur” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Aynı Yönetmelik ve eklerinde yer alan “Müsteşarlığın” ibareleri “Kurumun”, “Müsteşarlık” ibareleri “Kurum”, “Müsteşarlıkça” ibareleri “Kurumca”, “Müsteşarlığa” ibareleri “Kuruma”, “Bakan” ibaresi “Kurul” ve “Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakan” ibaresi “Kurul” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 6 – Bu Yönetmelik 1/7/2021 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 – Bu Yönetmelik hükümlerini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

KAYNAK: RESMİ GAZETE

1 Yorum

  1. Sizce bütün sektörlerde ve devletin gelir vergisi sisteminde dahi almış olduğu kazanç %25 iken, %10 olan komisyon oranı bugünün şartlarında adil midir?
    Bütün giderlerin tavan yaptığı, ama malesef ki acentelerin geliri erimiş ve neredeyse işletme giderlerini dahi karşılayamayacak duruma geldiği bir ortamda bu düzenleme ile resmen acenteyle dalga geçilmektedir. bu 17,000 acenteye yapılan büyük bir haksızlıktır. bu komisyon oranlarının % 25’ten az olmayacak şekilde düzeltilmelidir. sadece havuz poliçelerindeki %2 kik artış abesle iştigal etmektir. gerçekten acentelere çok büyük saygısızlık ve ayıp edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER