‘Türkiye’nin mobil sigorta platformunu oluşturuyoruz’

0
52

‘Ada Yazılım, 25’inci yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Hedeflerinin, Türkiye’nin mobil sigorta platformunu oluşturmak olduğunu belirten Ada Yazılım Yönetici Ortağı K. Ali Uluğ, bu yıl uygulamaya alınması beklenen platformdan bütün sigorta şirketleri, acente, broker ve sigortalıların faydalanabileceğini söylüyor.

HAYATIMIZ SİGORTALI / ALP SÜER

Sigorta sektörü ile ilgili olarak birkaç yıl önce katıldığım konferanslardan bir tanesinde bir konuşmacı, “Günümüzde bilgi, en önemli silahtır” dedi. Gerçekten de günümüz dünyasında rekabette bir adım önde olmak için şirketler açısından çok değerli bu silaha ulaşmanın yolu da bilişim ve yazılım şirketlerinden geçiyor. Sigorta sektörünü yakından izleyenler de son yıllarda sigorta şirketleri ve acentelerin söz konusu şirketlerle yakın işbirliği yaptığına tanık oluyor. Ülkemizde de uzun yıllardır sigorta sektöründeki şirketlere hizmet veren bir yazılım şirketi var. Hayatımız Sigortalı okuyucularının yakından tanıdığı bu şirket; Ada Yazılım.

Hayatımız SigortalıYabancı sermayeli dev yazılım firmalarının yanında sektörde 24 yıldır başarıyla hizmet veren Ada, gelecek yıl bir çeyrek asrı geride bırakacak. Ada Yazılım’ı yakından izleyenler, son yıllarda yönetimde gençlerin de aktif rol oynadığını gözlemlemişlerdir. Biz de dergimizin kapağında bu ay Ada Yazılım Yönetici Ortağı K. Ali Uluğ’a yer verdik. Ada Yazılım olarak önemli bir projelerini Hayatımız Sigortalı okurlarıyla paylaşan Uluğ, “Hedefimiz, Türkiye’nin mobil sigorta platformunu oluşturmak” diyor.

Son çeyrekte başlayacak

Türkiye’nin mobil sigorta platformu vizyonunun, Ada Yazılım’ın önümüzdeki beş yılını kapsayan bir vizyon olduğunu vurgulayan Uluğ, “Türkiye’de sigorta sektörünün büyüklüğü yıllık 10 milyar dolar. Ancak, sigorta işlemlerinin yapılacağı mobil uygulamalar çok az. Hedefimiz, bütün sigorta şirketleri, acente, broker ve sigortalıların faydalanabileceği bir platform oluşturmak” diyor. Uluğ’dan biraz da “Türkiye’nin mobil sigorta platformu ne zaman uygulamaya geçecek? Platform nasıl çalışacak? Tüm paydaşlar bundan nasıl yararlanacak?” sorularına yanıt vermesini istedik. Uluğ’un verdiği bilgilere göre, Ada Yazılım, bu uygulamayı 2019 yılı son çeyreğinde başlatmayı planlıyor. Ada Yazılım’ın yazılımlarını kullanan tüm acenteler (yaklaşık bin acente) isterlerse sisteme dahil olacak. Sistem tüm acentelere açık Sistemin, tüm acentelere açık olacağını önemle vurgulayan Uluğ, mobil uygulamaların başta acenteler olmak üzere işletmeler için yüksek maliyetinin, Türkiye’nin sigorta platformunu geliştirme fikrinde etkili olduğunu kaydediyor. Bu konuda Ada Yazılım’a birçok acentenin başvurduğunu belirten Uluğ, şunları söylüyor: “Acenteler, kendilerine mobil uygulama yazmamızı istiyor. Ancak, mobil uygulamada maliyetler çok yüksek. Sadece yazılım değil, bunu kullanacak olan işletmenin altyapı maliyeti de söz konusu. Düzgün çalışacak bir mobil uygulamanın çok ciddi maliyeti var. Bu maliyet de bir çok işletmenin bütçesini aşıyor. Bu nedenle hedefimiz, bütün acente ve sigorta şirketlerinin faydalanabileceği ve verimliliklerini artırabileceği bir platform oluşturmak.”

Ali UluğSöz konusu platformu, sigorta şirketleri ve acenteler dışında daha önce bir acente ile müşteri ilişkisi olan sigortalıların ya da ilk defa sigorta yaptıracak bireylerin de kullanabileceğini ifade eden Uluğ, platformun yararlarını şu şekilde özetliyor: “Platform sayesinde acente müşterileri, acenteden kesilen poliçeleri bu uygulama içinde görebilecek. Poliçelerin yenilemeleri geldiğinde, uygulama sayesinde bildirimlerle bunu görebilecek. Ayrıca, hasarının durumunu, hasarın ödemesinin yapılıp yapılamadığını, eksik evraklarını ya da eksperle ilgili bilgileri görebilecek. Acentesinden de teklif alabilecek. Platform sayesinde acentelerin kendi müşterilerine hizmet kalitesi de artacak.” Ada Yazılım olarak platformu sunacaklarını, tamamen işin yazılım tarafında kalacaklarını ve sigortalı ile iletişim içinde olmayacaklarını önemle vurgulayan Uluğ, buna karşın acente ve brokerlerle sigortalıların iletişimini daha verimli hale getirmek istediklerini kaydediyor.

Uluğ’dan Ada Yazılım ’ın gündemi

  1. Ada Yazılım bünyesindeki bütün sistemleri ‘web tabanlı’ yaptık. Bir sigorta şirketinin Genel Müdürü’nden tutun tüm çalışanlar, acente ve brokerler evinde otururken ya da yurtdışında ise dilerse mobil telefonları vasıtasıyla sistemlere ulaşabiliyor.
  2. Mobil teknolojiler üzerine yoğunlaştık. Gelecek odağımız da mobil teknolojiler üzerine olacak.
  3. Acente ve brokerlere yönelik dev bir bulut platformu olan ‘Sigorta Adası’nda kapsam daha da genişleyecek.
  4. Yapay zekâya önem veriyoruz. Sigorta şirketleri açısından suistimalleri önleme ve hasarları azaltma da büyük önem taşıyan yapay zeka çözümleri üzerinde çalışıyoruz.
  5. Tüm Ada Yazılım uygulamalarının, güçlü ve esnek API (Application Programming Interface) özellikleri ile, dış sistemler ile tam entegre olabilmesi önemli bir avantajımız. API konusu bizim için her zaman yüksek öncelikli.

Sigorta Adası’nda çerçeve genişliyor
sigortalı da oyuna dahil oluyor

Ada Yazılım

Ada Yazılım’ın sektörde de yakından bilinen ve acente ile brokerlerin müşterileriyle ilişkilerinde kullandığı ‘Sigorta Adası’ yazılımı ve ‘akıllı teklif ’ platformu var. Akıllı teklif, acente (ve brokerlerin) çalışanı için oluşturulan bir platform. Sadece, acentenin çalışanları kullanıyor. Müşterinin bilgilerini sisteme girerek, çalıştığı şirketlerden teklif alıyor ve müşteriye bildiriyor. Müşterinin kredi kartı bilgilerini de girip, poliçesini kesiyor. Türkiye’nin mobil sigorta uygulamasında ise artık, acente çalışanları dışında sigortalılar da oyuna dahil olacak. Sözgelimi, bir acentenin müşterisi (kimlik bilgisi ve cep telefonu acentede kayıtlı) sisteme girebilecek. Acentenin çalıştığı sigorta şirketlerinden teklif alabilecek. Uluğ’dan öğrendiğimize göre Türkiye’nin mobil sigorta platformunda, bugüne kadar hiç sigortalanmamış bir birey de uygulamayı indirip, ‘teklif al’ diyecek. Hatta, istediği bir sigorta şirketinin acentesinden poliçe kestirebilecek. Birey, herhangi bir şirket tercihinde bulunmazsa sistem, belli bir skorlama yönetimine göre müşteriye en hızlı dönüş yapan acenteleri söz konusu bireyin sigortalanması için yönlendirebilecek.

Neden sigorta sektörü?

Uluğ’dan biraz da Hayatımız Sigortalı okurlarına Ada Yazılım’ın hikâyesini anlatmasını istedik. Röportajdan önce zihnimi en çok, “Ada Yazılım, neden sadece sigorta şirketleri ile çalışıyor?”sorusunun kurcaladığını söyleyebilirim. Samimi yanıtları ile merakımı da gideren Uluğ’un verdiği bilgilere göre, Ada Yazılım’ın serüveni, 1995 yılında başlıyor. Şirketin kurucularından, o dönemde Türkiye’de hayat dışında faaliyet gösteren İtalyan sigorta şirketi Asistalia’nın Bilgi İşlem Müdürlüğü görevini yürüten Fulya Uluğ, Asistalia’nın dünya çapında tüm şubelerini kapatma kararı sonrasında bilgisayar mühendisi olan eşi Fikret Uluğ ile birlikte Ada Yazılım’ı kuruyor. Fikret Uluğ da yine bu tarihlerde sigorta acentelerine program geliştirmeye başlıyor. Şirketin, halen Genel Müdürlük görevini yürüten Fulya Hanım’ın bir sigorta şirketinde çalışmış olması ve sektördeki tecrübeleri, şirketin de sigorta sektörüne odaklanmasında etkili oluyor.

Ada Yazılım

İlk olarak Asistalia için ‘core (çekirdek) sistem yazılımı’ geliştiren Ada Yazılım, daha sonra sigorta şirketlerinin paydaşları acente ve brokerler için de geliştirdiği yazılımlarla dikkat çekiyor. Core sistem yazılımlarının sigorta şirketleri ile acente ve brokerler olmak üzere iki ana kolu olan Ada Yazılım, bugüne kadar Toprak Sigorta, Türk Nippon Sigorta, Hür Sigorta, Ege Sigorta, SBN Sigorta, Doğa Sigorta ve Koru Sigorta gibi şirketlerle çalışmış. K. Ali Uluğ da gelecek yıl 25 yılı devirecek şirkette, yaklaşık 15 yıldır önemli atılımlara öncülük yapıyor.

Doğa Sigorta yazılımı ses getirdi

Hayatımız Sigortalı Dergisi’ni takip edenler, Ada Yazılım’ın son yıllarda özellikle mobil teknolojilerle ilgili çalışmaları hakkında bilgi sahibi. Hatta, şirketin, Doğa Sigorta’ya yönelik geliştirdiği yazılımın da sektörde büyük ses getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Mobil teknolojiler ve Doğa Sigorta’ya yönelik geliştirdikleri uygulama hakkında görüşlerini aldığımız Uluğ’dan “Doğa Sigorta’nın mobil uygulamasının, sektördeki diğer şirketlerinden uygulamalarından ne farkı var?” sorusuna yanıt vermesini istedik. Sektörde bazı şirketlerin son kullanıcıya yönelik mobil uygulamasının olduğunu belirten Uluğ, “Ancak, sigorta şirketleri bu yolla poliçe satmaktan çok, mevcut müşterisine hizmet kalitesini artırmaya çalışıyor. Doğa Sigorta’nın uygulaması onların markası, ismi ve logosuyla olan ancak, bizim geliştirdiğimiz bir uygulama. Türkiye’de ilk olarak uygulama, hem Doğa Sigorta’nın müşterisine yani son kullanıcıya hem de acentesine hizmet veriyor. Sözgelimi, bir müşteri bu uygulama vasıtasıyla Doğa Sigorta’dan seyahat sağlık sigortası poliçesi kesebiliyor. Aynı işlemi bir acente de yapabiliyor. Üretilen poliçe de söz konusu acentenin poliçesi olarak (o partajdan) üretiliyor. Sistem otomatik olarak da müşteri ve acenteyi ayrı ayrı algılayabiliyor.” Ada Yazılım’ın Doğa Sigorta’ya yönelik mobil uygulamasında tüm yazılımı anahtar teslim çözüm olarak sunduklarını belirten Uluğ, mobil yazılımın tüm aşamalarında önemli deneyimlerinin olduğunu belirtiyor.

Uluğ’dan son çeyrekte uygulamaya alınması beklenen Türkiye’nin mobil sigorta platformu uygulaması ile Doğa Sigorta’nın mobil uygulaması arasındaki farkı da öğrenmek istedik. Doğa Sigorta için geliştirilen uygulamada bir bireyin, TC. Kimlik no’su ve tarih girip teklif alabileceğini belirten Uluğ, “Türkiye’nin mobil sigorta platformu uygulamasında ise birey, yine aynı bilgileri girip, ‘teklif al’ dediğinde acentesinin çalıştığı bütün sigorta şirketlerinden teklif alabilecek” diyor.

Sigorta şirketleri yazılımda ‘yüzde 100 yerli’ olmalı

Ali Uluğ’la biraz da Türkiye sigorta pazarını ve sigorta şirketlerinin yazılım ihtiyaçlarını konuştuk. Uluğ, öncelikle Türkiye’deki genç nüfusa ve Türk sigorta sektöründeki muazzam potansiyele dikkat çeliyor. Bir çok uzmandan farklı olarak sigorta şirketlerinin sigortacılık işinden kâr da ettiğinin altını çizen Uluğ, yabancı sigorta gruplarının sektöre girmelerinin de hem pazarın büyümesi hem de know-how ve bilgi paylaşımı açısından çok önemli olduğunu vurguluyor.

 

Ada Yazılım

Uluğ, sektörde yabancı oyuncuların ağırlıkta olmasına karşın, yazılım konusunda sigorta şirketlerinin yüzde 100 yerli olması gerektiği düşüncesinde. Uluğ’dan aldığımız bilgilere göre,hayat dışında faaliyet gösteren şirketler arasında sektörde ilk sıraları paylaşan büyük oyuncuların kendi bünyelerinde kurduğu büyük yazılım ekipleri var. Sektörde geriye kalan şirketlerin de farklı yazılım ihtiyaçlarını Ada Yazılım gibi yerel yazılım firmaları yanında yabancı yazılım firmaları da karşılıyor. Yabancı yazılım firmalarıyla çalışmanın sigorta şirketleri için yüksek maliyetli olduğunun altını çizen Uluğ, buna karşın Ada Yazılım gibi firmaların şirketlere çok daha uygun maliyetli ve onların koşullarına uygun çözümler sunduğunu söylüyor. Ada Yazılım şimdi de Kıbrıs’a yazılım ihraç ediyor Ada Yazılım, Türk sigorta sektöründen sonra şimdi de yurtdışına açılıyor. Ada Yazılım Yönetici Ortağı K. Ali Uluğ’un verdiği bilgilere göre, şirket Kuzey Kıbrıs’taki ‘Near East’ Grubu (Yakın Doğu Grubu) ile bir anlaşma yaptı. Anlaşma kapsamında Ada Yazılım, Near East Grubu’nun kurduğu ve son çeyrekte faaliyete geçecek sigorta şirketinin core yazılımını geliştirecek. 1995 yılında kurulan Ada Yazılım, ayrıca 2020’de 25’nci yılını kutlamaya hazırlanıyor. 25’inci yıla özel etkinliklerinin olup olmadığını sorduğum Uluğ, ürünlerle ilgili farklı lansmanlar yapılabileceğini ve iş ortakları ve müşterileriyle birlikte 25’inci yıllarını kutlayacakları bir etkinlik düzenleyebileceklerini kaydediyor.

Küçük bir acentedeki tecrübeyle büyük bir şirketi anlayabiliyoruz

Yaptıkları yazılım işinde alan bilgisi ve sektörel teknik bilginin önemine dikkat çeken K. Ali Uluğ, Ada Yazılım’ın iki ana faaliyet kolu olan sigorta şirketleri ile acente ve brokerler için geliştirdiği yazılımların da birbirleriyle entegrasyon içinde olduğunu vurguluyor. “Sigorta şirketlerinden edindiğimiz tecrübeler, acente ve broker tarafını besliyor. Buna karşılık, acente ve broker sistemlerindeki tecrübeler de sigorta şirketleri tarafını besliyor. Bilişim sistemlerinin gelişmesiyle yazılımlar birbirleri ile entegre çalışabiliyor. Sözgelimi, 5 kişinin çalıştığı küçük bir acenteden edindiğimiz tecrübeler çok büyük sigorta şirketleri için geliştirdiğimiz yazılımlar için anlamlı olabiliyor. Bizim sigorta sektörüne odaklanmamızın en önemli nedenlerinden birisi de sigortacıların dilinden konuşabilmemiz” diyor Uluğ. Ada Yazılım olarak tüm çalışanların ‘mühendislik’ odaklı hareket ettiklerini vurgulayan Uluğ, doğru çözümler üretmek ve bu çözümleri doğru kişiler ve şirketlerle buluşturmayı amaçladıklarını söylüyor.

Bulut platformlar ve yeni teknolojiler bizim için çok önemli

Ada Yazılım Yönetici Ortağı K. Ali Uluğ, sektörde ‘bulut platfomlar’ın da önemine dikkat çekiyor. Sigorta şirketleri, broker ve acentelerin birçok farklı yazılım kullandıklarını, bu kurumlar dışında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin de (SBM) birçok uygulama ile sektöre hizmet sunduğunu belirten Uluğ, şunları söylüyor: “Ada Yazılım müşterilerinin sistemleri, diğer kurumların sistemleri ve web servis entegrasyonları ile entegre şekilde çalışıyor. Bu sayede direkt müşterimiz olmayan kurumların dahi, özellikle bilgi teknolojileri ekipleri ile oldukça yoğun iletişimimiz oluyor. Kurumlar ile ortak hedeflerimizi belirlemeye ve sistemlerimizin birbirlerini tamamlayıcı roller üstlelenebilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda önem verdiğimiz bir proje SBM’nin ‘S-Cloud projesi.’ SBM’nin kurmakta olduğu bulut platform üzerinde Ada Yazılım uygulamaları sektöre hizmet verecek.”

İyi bir yazılım için bir tek laptop yeter

Ada Yazılım

Bilkent Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alan, mezuniyetinin ardından “Collaborative Web Based Systems (Katılımcı Web Tabanlı Sistemler)” konusundaki tezi ile aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayan K. Ali Uluğ, mesleğine düşkün, aynı zamanda da yazılımı çok seviyor. 12 yaşından beri kod yazdığını dile getiren Uluğ, ilk olarak Q Basic programlama dilini öğrenmiş ve ilk web sitesini yedinci sınıfta iken uygulamaya geçirmiş. Bilgi paylaşımının kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Uluğ, iyi bir yazılım yazmak için aslında karmaşık sistemlere gerek olmadığı, sadece tek bir laptopun yeterli olduğunu söylüyor.

‘Punk rock’ dinliyor kışın snowboard yapıyor

Röportajımızın sonunda biraz da Ali Uluğ’u mühendis ve yazılımcı kimliği dışında tanımak istedik. Paylaştığı bilgilere göre, Uluğ tam bir snowboard tutkunu. Kış aylarında Türkiye’de Uludağ ve Kartalkaya beldelerine giden Uluğ, yurtdışında ise snowboard için Fransa, Avusturya ve Bulgaristan gibi ülkeleri tercih ediyor. “Kış ayları hem iş hem de kaymaya zaman ayırdığımdan dolayı benim için uykusuz geçer” diyor Uluğ. İşten arta kalan zamanlarını eşi ve 4.5 yaşındaki oğluna ayıran Uluğ, ailesiyle birlikte sık sık kampa gittiklerini dile getiriyor. Uluğ ailesinin kamp için tercih ettiği tatil beldeleri ise Türkiye’de Kaz Dağları. Yurtdışında ise Yunanistan. Televizyon izlemeyi vakit kaybı olarak gören ve evinde 10 yıldır televizyon olmadığını belirten Uluğ, bilim kurgu ağırlıklı olmak üzere film izlemeyi tercih ettiğini kaydediyor. Röportajın sonunda rock müziğe özellikle de ‘punk müzik’e ilgi duyduğunu öğrendiğiniz ve sıkı bir Radyo Eksen takipçisi olan Uluğ’la foto muhabiri arkadaşım Cihan’la birlikte koyu bir müzik sohbetine daldık. Ramones, Sex Pistols, Clash gibi Punk Rock’ın efsanevi gruplarına da selam durduk.

Kerem Ali Uluğ: Sektörün geleceği mobil teknolojide

HAYATIMIZ SİGORTALI / TEMMUZ 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz