25 Ocak 2022, Salı
spot_img

IDC “Yapay Zekanın Geleceği” alanında Anadolu Sigorta’yı ödüllendirdi

Anadolu Sigorta, “IDC Türkiye Dijital Dönüşüm Ödülleri 2021”de “Yapay Zekanın Geleceği” kategorisinde “Hasar Mualllaklarının Makine Öğrenmesi ile Tespiti” projesiyle birinciliğe layık görüldü.

Anadolu Sigorta’nın uzun yıllardır yatırım yaptığı dijital dönüşüm projelerinden biri olan “Hasar Mualllaklarının Makine Öğrenmesi ile Tespiti” uygulaması, bu yıl “Dijital Ekonominin Yükselişi ve CEO’ların Yeni Gündemi” teması ile düzenlenen ve 150’den fazla projenin yarıştığı “Türkiye Dijital Dönüşüm Ödülleri 2021”de “Yapay Zekanın Geleceği” kategorisinde birinci oldu.

Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Abacı, kazandıkları ödülden büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek “Projemizi hayata geçirmeden önce hasar dosyalarının düzenlenmesi adımında o dosyaya ait muallak miktarlar, tecrübeye veya kural kümelerine göre belirlenerek atanıyordu. Belirlenen muallak miktarlarının gerçek muallak tutarlarından farklı olması durumu, şirketimiz için yatırım süreçlerini olumsuz etkiliyordu.” dedi.

Muallak miktarlarda yüzde 90 oranında bilinirlik

Makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak hasar dosyalarının açılış muallak miktarlarını gerçeğe yakın tahmin ettikleri bir veri analitiği süreci geliştirdiklerini söyleyen Abacı, “Hayata geçirdiğimiz ilk modelimiz sağlık branşında yatışlı provizyonlar için tahminleme yapmaya başladı. Yatışlı provizyonlarda dosyanın açılması sırasında atanan muallak miktarları eski yönteme göre yüzde 90 doğrulukla belirlenebiliyor. Bu sayede toplam muallak miktarında son altı aylık dönemde, sağlık branşı provizyonları için yüzde 15 iyileşme kaydetmiş olduk. Ayrıca hasar ödemeleri için ayrılan tutar, olması gereken tutara en yakın hale gelerek yatırıma yönlendirilen tutarlar arttırılmış oldu.” şeklinde konuştu.

Abacı, veri analitiği akışları ve hasar dosyası muallak tahminleme projeleri sayesinde şirket süreçlerini veri merkezli karar destek yöntemleriyle kuvvetlendirmeye devam ettiklerini açıklayarak projelerini diğer branşlara da entegre ederek elde ettikleri faydayı artırmak üzere çalıştıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER