22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

İkinci elin ‘0’ kilometre fırsatları!

Pazarın tutulan marka ve modellerini ikinci elde avantajlı fiyatlarla sıfır kilometre olarak satın almak mümkün. Sizler için fırsat otomobilleri derledik…

SİBEL CİNGİ / SİGORTAMEDYA

Türk otomobil pazarı yılın ilk 5 ayını yüzde 70’in üzerinde bir büyümeyle kapatarak rekorlar kırma serisine devam ediyor. Tüketicinin pandemi döneminde ulaşım için otomobile yönelik ilgisi malumunuz. Toplu taşıma yerine ne yazık ki en kısa mesafeyi bile otomobille geçiyoruz. Bu da pekçok markanın yok satmasına neden oluyor. Bazı modelleri sıraya girerek satın almak zorunda bile kalabiliyoruz.

Bunun yanı sıra ikinci el pazarına önceki aylarda maliyetlendirilerek girmiş, fırsat olarak tanımlanacak etikete sahip otomobiller de bulunuyor. Bu otomobilleri fırsat kategorisine sokan bir diğer ayrıntıysa yakın zamanda makyaj operasyonu geçirmiş olmaları. Ve tabii ki yeni bir nesliyle çok yakında tanışacak olacağımız modeller de bulunuyor… Giriş modelinden lüks modellere kadar işte marka marka araştırmamız ve detayları…

Egea’da fırsat 15 bin lira!

İtalyan üreticinin Egea serisi Türk otomobil pazarının tercih listesinin zirvesinde yer alıyor. Egea geçtiğimiz ay mini bir makyaj operasyonu geçirdi. Kalbinde herhangi bir değişim olmazken operasyon logo da sınırlı kaldı bile denilebilir. İşte bu da Egea’da farklı motor gamı ve donanımlarında bile fırsatlar oluşmasına neden oldu. İlk ilgimizi çeken Egea modeli, 2020 model yılına sahip, 1.4 litre benzinli motora sahip manuel vitesli Easy donanımlı versiyon…

Bu aracın liste fiyatı 151.900 TL ve Fiat mayıs ayına özel 5 bin liralık bir indirimle 146,900 TL’lik bir tüketici tavsiye fiyatı sunuyor. Aynı otomobili ikinci el de pek çok satıcının elinde 132.000 TL’den başlayan fiyatlarla bulduk. Pazarlıkla bu otomobili 130 bir liranın altında bile satın alabilirsiniz. Yine Egea’nın 1.3 litrelik dizel ve manuel versiyonu için de aynı şey geçerli. İkinci elde 155 bin lira civarında pazarlıkla satın alınabilen bu otomobili Fiat bayileri 194.900 TL fiyatla tüketicilere ulaştırıyor.

Clio’yu 35 bin lira ucuza almak mümkün…

Mini otomobil segmentinin tutulan otomobillerinden Clio için de benzer şeyler geçerli. Beşinci nesil olarak karşımıza çıkan otomobilin ilgi gören versiyonlarından birisi 1.0 litre motor ve manuel şanzımanla karşımıza çıkan versiyonu. Bu otomobil fiyat listesinin en tepesinde olması ve ekonomik olmasıyla da bu ilgiye neden oluyor diyebiliriz. 2020 modelleri ikinci elde ‘0 km’ olarak 135 bin liradan başlarken, Fransız üreticinin listesinde otomobilin fiyatı tam 171.900 TL. Bu otomobildeki kazanç neredeyse 35 bin liranın bile üzerinde…

Civic’te fırsat 50 bin lirayı aşıyor

Japon üreticinin en çok tercih edilen otomobili kuşkusuz LPG yakıt seçeneğine sahip Civic modeli. Bu otomobilin giriş versiyonu 1.6 litre motor ve otomatik şanzımanla ticarileştiriliyor. 2021 model olarak satılan ve 2020 modelle herhangi bir fark içermeyen otomobilin resmi satış fiyatı 308.700 TL. Aynı otomobili ikinci elde ilk sahibi olarak satın almak isterseniz 255 bin liraya bulabiliyorsunuz. Bir üst donanım olan Executive için de benzer bir fiyat avantajından bahsedebiliriz.

Golf yeni geldi ikinci el oldu!

Türk tüketicisinin uzun yıllardır en çok ilgi gösterdiği otomobillerden birisi Golf. Alman üretici Türkiye pazarına şubat ayı itibarıyla sınırlı sayıda 8.nesil Golf’ü sunmuştu. Bu otomobil hali hazırda kolay bulunmuyor ama elini çabuk tutup ikinci elde satışa sunan galerileri iyi araştırmanız halinde fırsat olarak ulaşılabilecek otomobilleri bulabilirsiniz. Liste fiyatıyla çok fark bulunmasa da 1.0 litre benzinli ve manuel bir Golf 8’i Alman üreticinin liste fiyatının birkaç bin lira altında satın almak mümkün.

Yeni C geliyor halefi çok uygun

Premium segmentin bu çok satılan modeli emekli olmak üzere… Varisi çok yakında Türk tüketiciyle buluşacak. Hal böyle olunca Alman üreti de eldeki otomobilleri uygun fiyatlarla tüketiciye ulaştırmaya çalışıyor. Aynı otomobillerin ikinci el pazarında ‘0 km’ olarak galerilerde satılanlarıysa bu fırsat değerin de altında.  C serisinin 1.6 litre dizel motora sahip, otomatik vitesli AMG donanım taşıyan versiyonları Mercedes bayilerinde 629.000 TL’den müşteri bekliyor. Bu otomobili tam 30 bin lira tasaruflu fiyatla ikinci elde satın alabilmek mümkün.

SUV pazarında da avantajlar var

Son birkaç yıldır Türk tüketicisinin gönlünü çalan SUV modelleri içinde de benzer avantajlı etikete sahip versiyonları bulabiliyoruz. Bunlardan birisi Citroen C5 Aircross modeli. 2021 model bu aracın 1.5 litre dizel otomatik ve Shine Bold donanımlı versiyonu resmi sitede özel indirimle tüketicilere 458.000 TL’den sunuluyor.

Aynı aracı hali hazırda sadece bir model yılı düşük versiyonunu aynı donanım ve ‘0 km’ olarak 400-405 bin lira bandında bulabilmek mümkün.  Aynı modelin bir alt donanım paketli Bold versiyonlarıysa 330 bin liradan başlıyor. Bu kampanyalı liste fiyatlarıyla arada 60 bin liralık bir fark anlamına geliyor.

Fransız üreticinin kardeş markası Peugeot’nun SUV modelleri içinde aynı şey geçerli.

Firmanın bu segmentteki 3008 modeli hatırlanacağı üzere yakın zamanda makyaj operasyonu geçirmişti. Motor ve donanım paketlerine güncelleme yapılmayan 3008’in dizel motorlu otomatik versiyonunu ikinci el pazarında 2020 model olarak Allure donanım paketi 345-350 bin lira bandında bulunabiliyor. Aynı otomobili Fransız firmanın yetkili satış noktalarından alabileceğiniz liste fiyatıysa kampanyalarla birlikte ancak 470 bin liraya düşüyor. Aradaki fark 120 bin liranın üzerinde… Bir model yılı ve makyaj olarak tanımlanan bir ön tampon için bu fark görmezden gelinebilir.

Elektrikli otomobil pazarı farklı değil

Mini otomobiller içinde Pazar payı kavgası veren ZOE modeli ile Renault bu segmentteki iddiasını ortaya koyuyor. Önemli bir ÖTV avantajı barındıran bu minik otomobil içerdiği yüksek teknoloji nedeniyle maalesef bir hayli yüksek bir etiketle tüketici karşısına çıkıyor. Renault kurmayları ZOE satışlarını artırmak için otomobilin tüketici fiyatını mini bir jest ile 300 bin liranın altında indirerek 299 bin lira yaptılar.

Aynı otomobili ikinci el pazarında kullanılmamış olarak 280 bin liraya bulmamız ise 20 bin liralık bir farkın cepte kaldığı anlamına geliyor. Elektirikli otomobillerin 100 km menzil için ortalama olarak 7 TL’ye dolum yapıldığı düşünülürse, 285 bin km’lik bir tasarruf yapılabileceğini söyleyebiliriz. Bir diğer lüks model BMW’nin elektirikli minisi i3 için de bu avantajlardan bahsedebiliriz. Alman üretici bu iddialı otomobilini 2021 model yılıyla 699 bin lira gibi bir etiketle tüketicilere sunarken, aynı otomobilin 2020 modelleri ikinci el pazarında 550 bin liradan müşteri bekliyor. Buradaki fark 150 bin liraya varıyor ki bu farkla onlarca yıl ücretsiz aracınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER