30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

IMF İcra Direktörlüğü’ne İbrahim Halil Çanakcı atandı

canakciTürkiye’nin IMF İcra Direktörleri Kurulu bünyesinde temsil edildiği grubun yapısı değiştirildi. Avusturya tarafından yürütülen İcra Direktörlüğü’ne Türkiye adına, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı getirildi.

Yükselen piyasa ekonomilerinin küresel ekonomide artan ağırlıklarını Uluslararası Para Fonu’ndaki (IMF) temsil güçlerine yansıtmak üzere IMF’de kapsamlı bir kota ve yönetim reformu gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, söz konusu reform süreci bağlamında, Türkiye’nin IMF İcra Direktörleri Kurulu bünyesinde temsil edildiği grubun yapısı değiştirildi. Böylelikle oy gücü ve temsil düzeyi artan Türkiye, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nda ilk defa doğrudan yer alma hakkı kazandı. Ülke grubunu temsilen halen Avusturya tarafından yürütülen İcra Direktörlüğü görevini 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren Türkiye üstlenecek. Bu önemli görevin Türkiye adına İcra Direktörü olarak Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı tarafından yürütüleceği ülke grubuna bildirildi.

IMF’nin temel yönetim organı olan, Washington’da yerleşik tam zamanlı üyelerden oluşan İcra Direktörleri Kurulu, IMF’nin politika ve finansman kararları ile küresel ve ülke ekonomilerine ilişkin çalışmalarına yön vermede önemli bir işleve sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER