5 Ağustos 2021, Perşembe
spot_img

İncirdeki yağmur hasarı sigorta kapsamında

Tarım Sigortaları 2021 yılı Uygulamaları Hakkında Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile incirdeki yağmur hasarı sigorta kapsamına alındı.

Türkiye’de üretilen toplam incirin yüzde 60’ını karşılayan Aydın’da üreticilere müjdeli haber geldi. Buna göre Tarım Sigortaları 2021 Yılı Uygulamaları Hakkında Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile incirdeki yağmur hasarının sigorta kapsamına alındığı açıklandı.

Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünlerin riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle Devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarlarının; her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlendiği ifade edildi. Bu doğrultuda Tarım Sigortaları 2021 yılı uygulamalarının yer aldığı Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2021 Yılında Kapsama Alınacak Riskler; Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Cumhurbaşkanlığı kararı, 25 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Önce kayıt olmak gerekiyor

Tarımda büyük öneme sahip olan tarım sigortası prim desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin, Tarım Orman Bakanlığı kayıt sistemlerine kayıtlı olmaları ve bu kayıtlarını her yıl güncellemeleri gerektiği kaydedildi. Tarım sigortası yaptırmayan üreticiler için; 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun 17’nci maddesinde belirtilen; “Bu Kanun kapsamında, uygulama yılında yer alan riskler için tarım sigortası yaptırmayan üreticiler; 20.6.1977 tarihli ve 2090 sayılı Kanundan yararlanamaz” hükmünün uygulandığının altı çizildi.

Eğitim ve yayım çalışması planlanıyor Üreticiler, Devlet Destekli Tarım Sigortaları uygulamaları ile ilgili bilgilere TARSİM internet adresinden ulaşılabilecekler. Öte yandan il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerinde 2021 yılı içinde eğitim ve yayım çalışmalarının planlandığı da edinilen bilgiler arasında yer aldı.

KAYNAK: AYDIN HEDEF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER