26 Temmuz 2021, Pazartesi
spot_img

İşsizlik yarasını sigorta saracak

Beklenmedik bir anda işinden olmak hayat rutinimizi alt üst ederken, geçim kaygısına bir de ödenmesi gereken faturalar ekleniyor. Şirketler poliçelerine ekledikleri ekstra hizmetlerle özel işsizlik poliçeleri veya ürünlerine ekledikleri teminatlarla işsizliği kabus olmaktan çıkarıyor.

GAZETE SİGORTA

İşsiz kalmak her çalışanın korkulu rüyası. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki korona virüs salgını da bu korkuya deyim yerindeyse tuz biber ekti.

Beklenmedik anda gelen işsizlik hayatımızı büyük ölçüde etkiliyor; düzen bozuluyor kira derdi, faturalar, kredi kartları ödenemeyecek duruma geliyor. Bu tür durumlarla daha kolay başa çıkabilmek için sigorta şirketleri bizlere işsizlik ürünleri sunuyor. İşsizlik ürününün kapsamında, istek dışında işsiz kalınması, bir kaza/hastalık sonucu çalışamayacak durum olunması veya vefat durumunda destek sağlanıyor. Diğer taraftan kredi/kredi kartı kullandıran kurumlar açısından da borcun geri dönüşü konusunda karşılaşılabilecek muhtemel riskler minimuma indiriliyor.

Özel işsizlik ve kredi işsizlik sigortaları

Sigorta şirketleri, Özel İşsizlik Sigortası ile işsizlik süresince geçen zamanı koruma altına alıyor. Bu sigortayı her kademeden çalışanın yaptırabilmesi ve şirketlerin sigortalılarına özel hizmetler sunması en büyük özelliği. Kredi işsizlik sigortası ise aldığınız kredi ödemelerinin güvence altına alınması, işsiz kalsanız da ödemelerinizin aksamadan devam edebilmesini sağlıyor.

Garanti BBVA’da 3 farklı ürün var

Garanti BBVA 3 farklı ürünü ile ‘Başınıza beklenmedik durumlar gelse bile, Garanti BBVA hep yanınızda!’ mesajı veriyor. Bunlardan biri Kredi Kartı İşsizlik Sigortası. Kredi Kartı İşsizlik Sigortası ile vefat, kaza veya hastalık sonucu daimi ve geçici maluliyet, bordrolu çalışansanız, işsizlik, serbest meslek sahibiyseniz de kaza veya hastalık sonucu hastanede yatma durumlarında son ekstredeki toplam harcamanız Garanti BBVA Emeklilik tarafından güvence altına alınıyor. Kaza sonucu tedavi görmeniz halinde oluşan tedavi masrafları ise, sertifikada belirtilen tedavi masrafları limiti ile sınırlı olmak üzere ve fatura karşılığında ödeniyor.

Gelir Güvencesi ürünü ile vefat veya kaza sonucu maluliyet halinde poliçede belirlenen teminat tutarı hak sahiplerine ödeniyor. Bu teminatların yanında özel sektörde bordrolu çalışanların istek dışı işsiz kalması, serbest meslek sahiplerinin hastanede yatması durumunda, en fazla 6 ay olmak üzere aylık giderleri karşılanıyor.

Kredi Ödeme Güvencesi ile de bordrolu çalışanların istek dışı işsiz kalması halinde, serbest meslek sahiplerinin kaza veya hastalık sonucu hastanede yatması durumunda kredi taksitleri bir poliçe yılı içerisinde Kredi Ödeme Güvencesi ile maksimum 6 taksit ödeniyor.

Anadolu Hayat Emeklilik’ten kredi güvencesi

Anadolu Hayat Emeklilik de işsiz kalınması durumunda hem kredileri hem de kredi kartlarını güvence altına alıyor. Türkiye İş Bankası şubelerinden başvuru yapan bireylerin istem dışı işsizlik durumunda 6 aylık kredi taksitleri Anadolu Hayat ve Emeklilik tarafından Türkiye İş Bankası’na ödeniyor.

Avivasa’dan BES Korumalı Hayat Sigortası

AvivaSA, katılımcısının bireysel emeklilik katkı payını istem dışı işsizlik, geçici iş göremezlik veya hastanede yatış gibi durumlara karşı 6 ay süreyle koruyan ürünü BES Korumalı Hayat Sigortası ile güvence altına alıyor.

Allianz’ın Kredi Ödeme Güvencesi

Allianz’ın bu sigortasından istem dışı işsizlik teminatından aynı iş yerinde 180 gün boyunca aralıksız çalışmış, sigorta başlangıç tarihi itibari ile 90 günlük muafiyet süresini geçirmiş olması şartıyla, İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) işsizlik sigortası kapsamında işsizlik ödeneğine hak kazanmış sigortalılar yararlanabiliyor. Sigortalı bazında, İstem Dışı İşsizlik, Geçici İş Göremezlik ve Gündelik Hastane Tazminatı teminatlarından, hasar başına en fazla altı (6) kez, sigorta süresi boyunca ise en fazla on sekiz (18) kez aylık tazminat talebinde bulunulabiliyor.

İşsizlik sigortası ne zaman yapılmalı?

Çalışanlar için işsiz kalma riski her dönemde var. Ayrıca söz konusu durum her meslek grubundan bireyleri de kapsayan bir risk. Bu nedenle çalışma hayatına başlayan her özel sektör çalışanının bu sigortaları alması önemli avantajlar sağlıyor. Bireylerin düşük primlerle, her an karşılarına çıkabilecek olan işsizlik sorununa karşı yaşam standartlarını güvenceye almaları önemli. İşsizlik sigortasının aktif çalışma hayatındayken ve herhangi bir sıkıntı olmasını beklemeden yapılması gerekiyor.

Teminat kapsamı dışında kalan haller

İşveren ile anlaşarak veya isteyerek işten ayrılma ya da işsizlik tazminatı için başvurduktan sonra ücret alarak çalışmaya devam etme durumları teminat dışında kalıyor. İş yerinde altı ayı tamamlamadan işsiz kalanlara ödeme yapılmıyor. Bu kurallar, doğru tazminat ödemesi yapılması açısından önemli. Poliçelerde teminat ve özel şartlar detaylı olarak yer alıyor. Müşterilerin bu şartları okumaları gerekiyor.

Neden işsizlik sigortası yaptırmalıyız?

● İşsizlik sigortası kişilerin finans kuruluşlarından aldıkları kredileri, istem dışı işsizlik ve geçici iş göremezlik durumunda geri ödeyebilmelerine imkân sağlıyor.

● Bireylerin günlük yaşamda karşılaşabilecekleri istem dışı işsizlik gibi risklere karşı kredi kartı borçlarının güvence altında olması kendilerine güçlü bir konfor alanı sağlıyor.

● Söz konusu sigorta, tehlikeli hastalıklar ya da gündelik hastane risklerinde oluşabilecek maddi sıkıntıları finansal güvence altına alıyor.

● Her şey yolunda gidiyorken birden işsiz kalma durumunda, külfet getirecek aylık ödenmesi gereken faturalar sigorta şirketi tarafından ödeniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER