2 Temmuz 2022, Cumartesi
spot_img

İşte üstgeçit faciasının faturası

üstgeçitAvcılar’daki üstgeçit faciasında ödenecek tazminat bedeli belli oldu.

Avcılar’da üstgeçidin çökmesi sonucu meydana gelen kazanın ardından devreye sigorta girdi. Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan’ın haberine göre sigorta kapsamında hem ölen minibüs şoförünün yakınlarına vefat tazminatı ödenecek hem de kazada pert haline gelen minibüsün maddi hasarı ve çöken köprünün zararı karşılanacak.

– Trafik sigortası kapsamında 320 bin TL’ye yakın ödemeye yapılacak.

Yıkılan köprü için: 26 bin 800 TL

Ezilen minibüs için: 26 bin 800 TL

Ölen minibüs sürücüsü Yusuf Kaya için 268 bin TL ödenecek.

Sigorta şirketi, ifadesinde “damperi açık unuttuğunu” itiraf eden kamyon şoförü mahkemede suçlu bulunursa bu bedeli, kamyon şoförü veya kamyonu işleten şirketten tahsil edebilecek.

320 bin TL’ye yakın tazminat

Trafik sigortasının şartları gereği eğer kaza, aracın sahibinin ya da sürücüsünün kasti eylemleri ve ağır kusuru sonucu meydana gelmiş ise sigorta şirketi tazminatları ödüyor sonra da dönüp aracın sahibinden hukuk yoluyla tüm tazminatı talep ediyor.

– 3 Eylül ’de, İstanbul Avcılar E-5 karayolu üzerinde yük kamyonu, kasasının açık olması nedeniyle üst geçide çarpmış ve üzerinde yayaların da bulunduğu üst geçit çökmüş, çelik tablalardan biri de minibüsün üzerine düşmüştü. Kazada, tankerin sürücüsü Ekrem Cebeci ile bir kişi yaralanırken, minibüsün sürücüsü Yusuf Kaya ise ölmüştü.

Önce fark etmedim sonra açık unuttum demişti

– Kaza sonrası tutuklanan kamyonun şoförü, önce damperin açıldığının farkına varmadığını söylemiş ifadesi sırasında ise itirafta bulunarak, kumandanın bozuk olduğunu ve damperi indiremediğini, açık damperle yola devam ettiğini itiraf etmişti.

– Halen süren dava sonucunda mahkeme sürücünün kusurlu olduğuna karar verirse Anadolu Sigorta’nın bu kaza nedeniyle ödeyeceği 320 bin TL’ye yakın tazminatı, kamyonun şoförü ya işleteni olan inşaat şirketi ödemek zorunda kalacak.

RADİKAL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER