19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

‘İstihdamı acenteler yapıyor, ‘Faturamatik’ler poliçe kesiyor’

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi, Kuşadası’nda Ege Sigorta Acenteleri Derneği’nin düzenlediği toplantıda acentelerle bir araya geldi.

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi, Ege Sigorta Acenteleri Derneği’nin düzenlediği ‘Bilgilendirme Yönetmeliği ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ toplantısına katıldı. Toplantıda acentelerin pazar payının düşmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyükçelebi; ayrıca Faturamatik ve yasal olmayan diğer kurumların poliçe satmasına aracılık etmesini eleştirdi.

Kuşadası Amara Sealight Elite Hotel’de 2-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenen toplantıya Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren acenteler ve TÜSAF üyeleri katıldı. Konuşmasında acente paylarının her yıl düşmesiyle ilgili olarak, “Kimler araya girdi, bu payı kimler almaya çalışıyor?” diye soran Büyükçelebi, şöyle devam etti: “Sigorta şirketlerinin direkt üretimde ne kadar artış sağladığını görüyoruz. Elementer tarafında acente pazar payı her yıl düşüyor. Hayat tarafında acente tarafı vahim! Acente ortada yok. Sigorta şirketleri bu anlamda gerekli desteği sağlamamış, işin içine girmemişler. 2008-2013 döneminde acente üretimi TSB verilerinde yok gibi. Sanki her şeyi sigorta şirketi yapıyormuş gibi bir durum var.”

Faturamatikler  hani işlem yapmayacaktı?

Faturamatik’lerden poliçe satılmasına da dikkat çeken Büyükçelebi, “Hani Faturamatikler işlem yapmayacaktı? Hâlâ faturamatikler tıkır tıkır poliçe kesiyor. Sahibinden.com, A 101, Faturamatikler, Akıllı.com, Hepsiburada. Bunların ne işi var. O zaman acenteler niye bu kadar yatırım yapıp istihdam yaratıyor, 5684’e aykırı. Her yapı aracılık yapıyor şirket üretimleri bu şekilde mi arttıracak?” değerlendirmesini yaptı.

Büyükçelebi, “2016 yılından beri trafik poliçesi acente pazar payında trajik bir düşüş var, şirket merkez üretimi ve diğer dağıtım kanalları mevcut pastayı almaya çalışıyorlar, şirket acentesinin rakibi olamaz”, tespitini yaptıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti:

“Sigortacılık kanunun 5684. maddesi kime yetki veriyor? Yetkisi olmayan kurumlara. Bu yetkiyi verenler kimler? Buna yetki veren broker nerede? Buna hangi sigorta şirketleri yetki veriyor? Sigortam net. Risturn uygulamaları kuralsız hız kesmeden devam ediyor. Bu şirketlerle iş birliği yapan sigorta şirketleri neden müdahil olmuyorlar. Yasal olmayan uygulamalar. Yetkisiz kişilere acente ve broker tarafından dağıtılan ekranlar. Bunlara kızıyoruz! Bizim içimizde de maalesef bunları yapanlar var. Bunlar da çok farklı değil. “

Problemlerimiz ortada

“Kendi aramızda yaptıklarımıza bakın. Broker ile acente arasında iş paylaşımı yasak. Bir tane brokerin binin üzerinde iş paylaşımı var. Zaten şu şehir dışı ve şehir içi 5 sınırı hikaye… Bunu yapan var mı, uygulayan var mı? Denetleyen var mı? Yetkisiz şube var mı? Var! Denetleyen var mı? Yok. SAİK’i biz kazansaydık ve bunların yüzde 10’unu yapsaydık, bizi öldürürlerdi herhalde. Şimdi SAİK’in gündeminde devir zeyili, prodüktör, iş paylaşımı yasaklarının kalkması, herkese 3 şubeye kadar kolaylık gibi kaosu arttıracak uygulamalar var. Ne gerek var. Bizim problemlerimiz ortada, kan kaybediyoruz. Bunlara yoğunlaşmak gerekiyor.”

Ege Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Ersoy Kocamanoğlu da yaptığı konuşmada, acentelere yapılacak yatırımların sigortacılığı daha da ileriye götüreceğini belirterek, “Sermaye piyasasının en önemli parçası hiç şüphe yok ki sigorta şirketleridir. Sigorta şirketlerince de biz acenteler sayısal, niteliksel ve oransal en büyük dağıtım kanallarıyız. Aynı gemiyle, aynı hedefe gittiğimiz gerçeğinin herkes tarafından bilinmesi gerekir. Sorunların daha kısa zamanda çözüleceğine inanıyoruz. İllegal yapılar ile mücadele sektör paydaşlarının asli bir vazifesi olmalıdır. Mücadelede süreklilik ve kararlılık çok önemli. Bilinmesini istediğimiz bizler meslek örgütü olarak illegal ve kanun dışında hareket eden tüm bu yapılar ile mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu mücadelede siz paydaşların da önemini ve etkinliğini biliyoruz, aynı kararlılığı ve mücadeleyi bekliyoruz. Bu mücadelenin sonuçlarını aldığımızda sektöre olan güven artacaktır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER