23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

“Sigorta yaptırmak isteyen, doğumhaneden bile arayabilir”

Demir Hayat Sigorta’nın hamile kadınlara yönelik ‘İki Can’ ürünü, hamilelik esnasında kadınlara doğum teminatı veriyor. Demir Hayat Sigorta Genel Müdürü Viktor Hodara, “İki Can’ı yaptırmak isteyen hamile kadınlar, doğumhaneden bile bizi arayabilir” diyor.

ALP SÜER / SİGORTA MEDYA

İçeriği zenginleştirilmiş ‘doğum teminatı’ içeren sigorta ürünleri, son yıllarda kadınlar için cazibe merkezi haline geldi. Türkiye’de sağlık branşının iddialı şirketlerinden Demir Hayat Sigorta’nın, ‘İki Can’ ürünü de hamile kadınlara yönelik doğum teminatı içeren ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortası.’

viktor hodara 5

Geçen ay bir araya geldiğimiz ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS), özel sağlık sigortası (ÖSS) ve Demir Hayat’la ilgili sorularımızı yanıtlayan Demir Hayat Sigorta Genel Müdürü Viktor Hodara, İki Can’la sektörde fark yarattıklarını belirtiyor. “İki Can’ı yaptırmak isteyen hamile kadınlar, doğumhaneden bile bizi arayabilir” diyen Hodara’nın verdiği bilgilere göre, söz konusu ürün kadınlara hamile iken de satılabilirken, diğer ürünler, hamilelik esnasında kadınlara doğum teminatı vermiyor. Poliçe bedeli de özel sigortası olmayan ve özel bir hastanede doğum yapmak isteyen bir bireyin karşılaşacağı masraftan daha düşük.

Önceliği sağlığa verecek

Viktor Hodara (34)
Viktor Hodara

Hodara ile röportajımızın önemli bir bölümünde de Demir Hayat Sigorta ile ilgili sohbet ettik. Aralık ayında şirketin Genel Müdürlük görevine getirilen Hodara’dan aldığımız bilgilere göre geçen yıl hisseleri EMF isimli yatırım fonuna satılan Demir Hayat Sigorta, yeni yapılanma içinde. Şirket, yeni sermayedarın da stratejisi gereği ana iş olarak önceliği ‘sağlık sigortası’na veriyor. Şirketin mevcut prim üretimi içindeki payın yüzde 95’ini sağlık, yüzde 5’ini ise hayat sigortası alıyor. Demir Hayat sağlık branşında, ÖSS ve TSS dışında seyahat sağlık, yabancılar için sağlık, kritik hastalıklar, acil sağlık gibi ürünlerde de aktif olacak. Şirket, ürün gamında olmayan yabancılar için sağlık ve acil sağlık sigortasını bu yılın ikinci yarısında piyasaya sunmayı planlıyor.

Sağlığa odaklanacak olan Demir Hayat Sigorta, hayat sigortacılığını da ihmal etmeyecek. Birikimli hayat mantığı içinde kurgulanacak eğitim sigortası, azalan teminatlı risk hayat sigortası, Demir Hayat Sigorta’nın piyasaya sunmayı planladığı ürünler arasında yer alıyor. Grup sağlık sigortalarında sektörde çok önemli bir oyuncu olduklarını ve sektörde ‘Demir Hayat, sağlığı iyi bilir’ algısının olduğunu özellikle vurgulayan Hodara, 20 yıldır birlikte çalıştıkları gruplar olduğunu kaydediyor. Enteresan ve yapılmayanı yapan şirket olmayı da hedeflediklerini ifade eden Hodora, ‘İki Can’ dışında moto kuryelere ferdi kaza sigortasının bu konuda çok iyi örnek oluşturduğunu kaydediyor.

Sigorta gerektiği yerde kullanılmalı

Hodara’dan öğrendiğimize göre, Demir Hayat Sigorta da önümüzdeki dönemde asıl önemli değişiklik dağıtım kanallarında olacak. Dağıtım kanalları içinde acentelerin ve brokerlerin ağırlığı artacak. Şirketin mevcut durumda toplam prim üretimine göre satış kanalları içinde ağırlıklı payı yüzde 80 ile merkezden satış (direkt satış) alırken, bunu yüzde 20 ile acente ve broker kanalı izliyor. Şirket, bunu önümüzdeki dönemde yüzde 50-50 olacak şekilde daha dengeli bir hale dönüştürmeyi hedefliyor. Demir Hayat’la sürekli iş ilişkisi içinde olan acenteler dışında ‘proje bazlı acenteler’den de söz eden Hodara, söz konusu acentelerle, yabancı sağlık, seyahat sağlık, kritik hastalıklar ve acil sağlık gibi ürünleri satmak için anlaşacaklarını söylüyor.

Limitli ya da limitsiz sağlık sigortasına sahip bireylerin davranışlarında da ilginç eğilimler görüldüğünü ifade eden Hodara, “Bireylerde sağlık sigortasını gerektiği yerde gerektiği kadar kullanma pratiği de eksik. Sözgelimi, limitsiz poliçelere sahip bireyler bunu ‘çılgınlar’ gibi kullanmıyor. Buna karşın, limitli poliçelere sahip bireyler de ‘bu limitleri sonuna kadar kullanayım’ düşüncesi hakim” diye konuşuyor. Türkiye’de sağlık sektörü ve sağlık sigortacılığının gelişmesi için bireylere de büyük görevler düştüğünü belirten Hodara, toplumda sağlık konusunda topyekün anlayış ve davranış değişikliğinin gerekli olduğunu söylüyor.

Artık doğumhanede bile sigorta yaptırabilirsiniz!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER