19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

Kasko toparlanıyor, trafikte kayıp sürüyor

Pandemiden olumsuz etkilenen kasko yıla hızla başlayarak, ilk ayda yüzde 27,32 büyüdü. Trafik sigortasında ise daralma yeni yılda da devam ediyor.

SİGORTAMEDYA

Geçen yılın Mart ayından beri ülkemizde etkili olan koronavirüs (Covid-19) salgınının en fazla etkilediği branşlar arasında yer alan kasko yıla hızlı başlarken; trafik sigortasında ise daralma devam ediyor. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) açıkladığı Ocak ayı istatistiklerine göre; yılın ilk ayında kasko branşı; yüzde 27.32 büyürken, trafik sigortası (yeşil kart dahil) yüzde 0.48 daraldı. Enflasyondan arındırıldığında, kaskoda reel büyüme yüzde 10.74 olurken; trafikte prim üretimindeki reel daralma yüzde 13.44 olarak gerçekleşti.

Trafikte Aksigorta, kaskoda HDI lider

Hayat dışı sigorta şirketlerinin oto sigortalarındaki üretimlerine bakıldığında; yılın ilk ayında kaskoda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 60.25 artışla 148.2 milyon TL prim üreten HDI Sigorta; trafikte ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32.48 artışla 170.9 milyon TL prim üreten Aksigorta ilk sırada yer aldı. Geçen yılın ilk ayında kaskoda Anadolu Sigorta; trafik branşında ise Sompo Sigorta en fazla prim üretimi gerçekleştirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER