23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Selin vurduğu şehirlerde can kaybı artıyor

Batı Karadeniz’de şiddetli yağış sele neden oldu. AFAD’ın yaptığı açıklamaya göre selin vurduğu şehirlerde sel sularına kapılan 17 kişi hayatını kaybetti.

SİGORTAMEDYA

Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta kuvvetli sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Bartın’da sele kapılan bir kişinin arama çalışmalarının devam ettiğinin sürdüğü, Kastamonu’da can kaybı sayısının 17’e yükseldiği bildirildi. 

Bartın’da 300, Kastamonu’da 210, Sinop’ta 131 kişinin tahliye edilirken tahliye çalışmaları da sürüyor. AFAD tarafından dün yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: “11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçeleri selden etkilenmiştir. Afetin hemen ardından tüm ilgili kurumların personel ve araç desteğiyle tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına başlanmıştır.

Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bartın’da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir. Afetten etkilenen il ve ilçelerde kurulan afet koordinasyon merkezleri ile bölgedeki müdahale çalışmalarının eşgüdüm halinde yürütülmesi sağlanmaktadır. Türkiye Afet Müdahale Planı‘na göre, afetten etkilenen bölgelerdeki çalışmaların kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi faaliyete geçirilmiş; tüm çalışma grupları, üst düzey yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla 7 gün 24 saat çalışma esasına göre çalışmaya başlamıştır.”

Gün ağarınca bilanço ortaya çıktı

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketinde bilanço gün ağarınca belli oldu. Dere yatağında yer alan birçok binanın çöktüğü görüldü. Çöken binalar havadan görüntülendi. Pek çok vatandaş yakınlarından saatlerdir haber alamadıklarını söyledi. Kastamonu’da selin vurduğu Bozkurt ilçesinde, arama- kurtarma çalışmalarına devam edilirken, mahsur kalanlar, helikopter ve iş makineleri ile kurtarıldı. Yağışın etkisini kaybetmesiyle sular çekilmeye başladı ancak ilçenin içinden geçen Ezine Çayı’nda su seviyesinin hala yüksek olması dikkat çekti. Suyun çekildiği mahallelerde selin neden olduğu tahribat da ortaya çıktı.

Mahsur kalan aile kurtarıldı

Sular altında kalan kent merkezindeki evlerinde mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmalarında sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sevindirici haberler gelmeye başladı. Küçük bir çocuk mahsur kaldığı yerden yaralı olarak kurtarılırken, bir aile de yaklaşık 15 saattir mahsur kaldıkları evlerinden ekipler tarafından kurtarıldı.

Ekol Ekspertiz’den gelen özel görüntüler SigortaMedya‘da:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER