1 Temmuz 2022, Cuma
spot_img

Kaza yapmayana özel kasko

trafik kazasiKasko fiyatlarında %25’e varan indirimler yapacak olan yeni sistem devreye giriyor.

Haber3 

Türkiye’de ilk kez uygulanacak ‘Kullanıma Dayalı Araç Sigortası’ sürücülerin yüzünü güldürecek. Düşük riskli sürücülerin ödeyeceği kasko primini yüzde 25 azaltacak olan sistem, 4.7 milyar liralık tasarruf sağlayacak

Türkiye sigortacılık sektörü ‘Kullanıma Dayalı Araç Sigortası’ ile tanıştı. Araçların M2M teknolojisiyle uzaktan takibi sayesinde sigorta poliçelerini kişiye özel oluşturmayı kolaylaştıran çözüm, Türkiye’de ilk kez Vodafone M2M teknolojisiyle Aviva Sigorta ve Mobiliz işbirliğiyle hayata geçirildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2013 yılı içinde toplam 1 milyon 207 bin 354 adet trafik kazası yaşandı. Bu kazaların 1 milyon 46 bin 48 adedi maddi hasarlı oldu. Sigorta sektörünün amiral gemisi olan kasko branşında ise 2014 yılının ilk altı ayında; 2.3 milyon sigorta poliçesi kesildi ve gerçekleşen 830 binin üzerinde hasar 1.5 milyar TL’lik bir maliyet yarattı.

14 MİLYON ARAÇ KASKOSUZ

Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon aracın 14 milyonunun kasko poliçesi bulunmuyor. “Kullanıma Özel Kasko” ürünüyle düşük risk profil grubundaki sürücüler için yüzde 25 oranında prim avantajı sağlanabiliyor. Türkiye’de ortalama primin 1.050 TL olduğu göz önüne alındığında, poliçe sahipleri 262 TL daha az prim ödeme avantajına sahip olabiliyor. Eğer Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon araca bu sistem entegre edilirse ülke ekonomisine yıllık 4.7 milyar TL’lik bir katkı sağlanabileceği hesaplanıyor.

ANLIK RİSK TAKİBİ YAPILIYOR

Aviva’nın araç sigortası sektöründeki büyümesine katkı sağlamayı ve sigorta verimliliğini artırmayı hedefleyen Vodafone çözümüyle, geleneksel kasko sigortasından farklı olarak birçok parametre dijital ve anlık olarak Aviva tarafından ölçülüyor. Sigorta primini kişiye özel belirleyebilen teknolojide, sigorta yapılan taşıtlara Vodafone’un SIM kartı bulunan sürüş risk tespiti sağlayan telematik cihazı takılıyor. Vodafone’un M2M teknolojisi ile dijital bağlantılı çalışan cihaza telematik altyapı desteğini Mobiliz sağlıyor. Cihazla, aracın anlık olarak hızı, lokasyonu, katettiği mesafe, kaza anı ve yeri ile ilgili detaylar sürekli olarak sigorta şirketine aktarılabiliyor. Ayrıca sürücünün kullanım stili, ani hızlanma, ani durma, viraja hızlı girme gibi davranışları ile aracı kullanma saatleri de M2M teknolojisiyle Aviva tarafından canlı olarak takip edilebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER