25 Ocak 2022, Salı
spot_img

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında sigortacılık işbirliği hız kazandı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ile Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği arasında Türkiye ve KKTC’de sigorta sektörünün hızlı gelişimine katkı sağlamak amacıyla mutabakat imzalandı. 

KKTC, sigorta pazarında Türkiye’nin deneyimini kullanma ve Türkiye’nin reasürans deneyimini Kuzey Kıbrıs’da uygulamak için çalışmalara başlayacak.

Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı Raif Çukurovalı ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli’nin imzaladığı protokol, sigorta sektörü deneyimlerinin aktarılması ve iki kurum arasındaki dostluğu güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği merkezinde gerçekleşen imza töreninde Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı Raif Çukurovalı ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli birer konuşma yaptı. 

Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı Raif Çukurovalı, KKTC ile TC kurumlarının yıllardır işbirliği içerisinde çalıştığına işaret ederek, bugün imzalayacakları protokolün amacının iki ülkenin sigorta hizmetlerini hızlandırmak ve Türkiye Sigortalar Birliğinin tecrübelerinden yararlanarak KKTC sigorta sektörünü geliştirmek olduğunu belirtti. 

Sigortanın çok önemli olduğunu, değişen iklim ve teknolojinin beraberinde birtakım riskler getirdiğini ve sigorta ihtiyacını arttırdığını vurgulayan Çukurovalı, tüm gelişen bu risklere karşı tek güvencenin sigorta olarak görüldüğünü kaydetti. 

Çukurovalı, “sigorta herkesin ihtiyacı olduğu gibi ekonominin çalışması için de önemlidir” diyerek bu nedenle sigorta sektörünün gelişmesi ve ekonominin büyümesi için devlete çok büyük görev düştüğünü söyledi. 

Çukurovalı, bugün yapılan anlaşmanın bir amacının da Türkiye’de uygulanan sigorta sektörünü düzenleme ve denetleme kurumunun benzerini ülkeye getirmek olduğunu belirtti. 

‘Bilgi ve birikimleri paylaşmaya hazırız’

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, gönüllerde olan birlikteliği artık daha kurumsal hale getirmekten mutlu olduklarını ifade ederek, bilgi ve birikimlerini paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. 

Aynen Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de sigorta sektörünün finans sektörüne önemli katkılar sağlayacağını belirten Benli, bu anlaşmanın somut adımlarını da en kısa sürede görmeyi temenni etti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER