23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

KONTRA SİGORTACI: Enflasyon, devalüasyon ve sigorta sektörü

Merhaba değerli okuyucularımız,

Geçtiğimiz ayki yazımızda özellikle kasko başta olmak üzere araç sigortalarında maliyetlerin çok arttığını ve frekansın da artmasıyla artan zarardan ve kışın sert geçeceğinden bahsetmiştik. Bahsetmiştik, ama bunun üstüne bu kadar devalüasyon ve buna bağlı enflasyon olacağını tahmin etmemiştik. Benim garibime giden, marifetmiş gibi çıkıp “Enflasyonu fiyata yansıtmayan tek sektör sigorta sektörü” denmesi. Tabii ki tüketiciyi düşünmek güzel, güzel ama maliyetler arttıysa, fiyatlar da artacaktır; er ya da geç. O zaman çıkıp, “Fiyat artışı yapmayan tek sektör biziz” demeye gerek yok bence. Neyse, sonuçta mali gelirde yüksek kazanç devam ettikçe bu maliyet artışı telafi edilebilir. Ama 2021/ 9 aylık sonuçlara göre bazı küçük ve orta ölçekli şirketler ciddi zarar yazmaya başladığına göre durum çok da iç açıcı değil demektir.

Toplam kâr yüzde 50 düştü

Hatta şöyle detaylandıralım. Bir yıl önce, 2020/9 ay sonu itibariyle hayat dışı şirketlerin toplam kârı vergi sonrası 5.671 milyon TL iken, bir yıl sonra bu rakam 3.776 milyon TL’ye gerilemiş. Yani toplam kâr son bir yılda tam tamına yüzde 50 düşmüş. Daha da dramatiği ise şu: Geçen yıl aynı dönemde faaliyette olan 37 hayat dışı şirketin, sadece ve sadece yeni kurulmuş olan 2’si toplam 14 milyon zarar etmiş. Bu yıl ise faaliyette olan 40 hayat dışı şirketin, küçük ve orta ölçekli 11 tanesi toplam 236 milyon TL zarar yazmış durumda.

Devalüasyona bağlı enflasyon ve maliyet artışları böyle giderse (ki aynı zamanda mali karlar da düşmeye başlıyor/TL faizi gerilediği için), her çeyrek zarar eden firma ve zarar miktarı artacaktır. Fiyatları arttırmaktan başka da çare yoktur.

Bu aylık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla…

HAYATIMIZ SİGORTALI/ ARALIK 2021

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER