23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

KONTRA SİGORTACI: Kendi düşen ağlamaz

Merhaba değerli okuyucularımız,

Trafik sigortasındaki artışlar sektörün ve hatta ülkenin en çok konuşulan gündem maddelerinden biri olmaya devam ederken, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) yıl sonu teknik sonuçlarını açıkladı.

kontraAslında sadece bu sonuç bile trafik sigortalarına yapılan zamları açıklamaya yeter ama biz yetinmeyelim, biraz detay verelim. Bir önceki yılı (2014) toplam 700 milyon TL üzerinde karla kapatan hayat dışı sigorta sektörü, 2015 yılını toplam 544 milyon zararla kapatmış durumda. Bu zararda en büyük pay tahmin edeceğiniz üzere trafik branşına ait, tam 2.1 milyar TL zarar yazmış bu branş. Ki bu zarara, önce üç sonra beş yıla yayılacak olan raporlanmamış muallak rezervi farkı dahil değil.

Yani kısaca trafik zararı olmasaymış sektör 1.5 milyar TL kar edebilirmiş. Şimdi bu durumdan anlaşılan o ki, şirketlerin fiyat artırmak için ciddi sebepleri gerçekten varmış.

Peki fiyatların bu derece (%130) artması makul mu? Efendim rivayet muhtelif, daha bir yıl önce bu poliçeleri ortalama 250 TL’ye satan koca koca global şirketlere sorarsanız, şu anki fiyatları da yetersiz buluyorlarmış! Ben de bu nasıl oluyor onu anlamıyorum ya neyse. Herkes kendi cephesinden bakıyor olaya.

Sonuçta olacak olan belli, kanun çıkacak, yükümlülükler yumuşatılacak ve fiyatlar belli süre sonra bir miktar düşecek. Eğer bu düşüş yeterli bulunmazsa, hazine şirketlerin hesaplama yöntemlerini sorgulayarak aşırı prim artışlarını daha stabil hale getirmeye çalışacak ve portföy dengelemeyi düzenlemeye gayret edecek.

Bu arada trafik sigortası sonuçlarından ders çıkaran şirketlerimiz diğer branşlara da bakacak zamanları oluyordur umarım. Zira üç diğer önemli gelir getiren sağlık, kasko ve yangın branşlarında alarm zilleri çalıyor, aman dikkat!

Trafiği düzeltelim derken diğerleri çok bozulursa hiç iyi olmaz. Bu sefer kabahati başka taraflara da atamayız, kendimiz düşeriz, kendimiz ağlarız.

Bu aylık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla……

KONTRA SİGORTACI / HAYATIMIZ SİGORTALI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER