22 Ocak 2021, Cuma

KONTRA SİGORTACI: Yalancı bahar ne kadar sürer?


Hayatımız Sigortalı Dergisi’nin ilgiyle takip edilen köşelerinden Kontra Sigortacı yine farklı bir konuyu ele alıyor. Derginin Kasım ayı sayısında yer alan “Yalancı bahar ne kadar sürer?” başlıklı makale şöyle…

Merhaba değerli okuyucularımız,

Bir yıl kadar önce, 2020 için yaptığım tahminde oldukça yanılmışım. Demişim ki, mali kârlar düşecek (bu tutmuş), teknik zararı daha az karşılayacak (bu tutmamış) ve toplamda daha az kâr edilecek (Bu da muhtemelen tutmayacak). Sebebi ise hepinizin bildiği ve hiç birimizin tahmin edemeyeceği bir olay: Pandemi.

Pandeminin getirdiği kısıtlamalarla, ülkemizin büyük kısmında insanlarımız dışarı çıkmadığından ve araç kullanmadığından, özellikle kasko ve trafik sigortalarında ciddi bir kâr patlaması yaşandı. Ne zaman: Bu yıl 2’nci çeyrekte. Buna ek olarak da, insanlar virüs korkusundan diğer hastalıkları için bile hastaneye gitmediklerinden, pandemi teminatı fazladan verilmiş olmasına rağmen en büyük kâr patlaması ise sağlıkta yaşandı.

Pandemi etkisiyle teknik kâr iyileşti

Yani sektörümüz beklenmedik bir olaydan ötürü bir yalancı bahar yaşıyor ve pandemi etkisiyle teknik kâr beklenmedik derecede iyileşmiş durumda. Peki bu ne kadar sürer diye merak ediyorsanız, tahminimi söyleyeyim: 2’nci çeyrekte yaşadığımız gibi bir toplu eve kapanma olmayacağı varsayımıyla yıl sonuna kadar. Kasko ve trafikte bu yıl primler hiç artmadı, frekans yüzde 20 düştü (Sene sonu yüzde 15 olur) ancak ortalama hasar maliyetleri yüzde 40 civarında arttı. Çünkü döviz arttı, enflasyon arttı ve de araç fiyatları hem tedarik probleminden, hem de ekstra vergiler yüzünden sadece artmadı, katlandı. Bu demek oluyor ki araç sigortalarında müşteriye pandemi frekansıyla verilen iskontolar, hasar maliyet artışıyla fazlasıyla geri döndü.

Son bir iki ayda, ay bazlı teknik sonuçlar da tersine dönmeye başladı. Eğer tekrar bir eve kapanma olmazsa, yıl başına kadar eskiye (yani teknik kârda eksiye) döneriz. Sağlıkta ise hala pandemi etkisi devam ediyor, dolayısıyla yalancı bahar da devam ediyor denebilir. Üstelik talepte de artış var. Son açıklanan üretim rakamlarına bakıldığında bazı büyük firmaların araç sigortalarında aşırı büyüdüğünü, bazılarının da normalden fazla küçüldüğünü görüyoruz. Yani bazıları baharı uzun sürecek diye beklerken, bazıları yalancı baharın bittiğini düşünüyor olmalı.

Seneye bu zamanlarda anlarız kimin haklı çıkacağını…

Bu aylık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla…

HAYATIMIZ SİGORTALI / KASIM 2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER