Korsanlığa karşı sigorta güvencesi

0
91

Sigorta Duayeni Servet Gürkan, Nijerya açıklarındaki Gine Körfezi’nde seyir halindeyken deniz korsanları tarafından kaçırılan “Mozart” isimli Türk konteyner gemisine yapılan saldırıyı sigortacı gözüyle değerlendirdi. Gürkan’ın “Korsanlığa karşı sigorta güvencesi” başlıklı makalesi şöyle…

Hafta sonu haber bültenlerine “Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halindeki Mozart isimli işletmesi Türk gemicilik şirketi tarafından yapılan Liberya bayraklı konteyner gemisi korsanların saldırısına uğradı.

Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 mürettebattan 15’i kaçırıldı, 1’i öldürüldü, mürettebattan 3 kişi ise gemiyi güvenli bir limana götürdü” diye acı bir haber düştü ve hepimiz çok üzüldük.

Haksız değiller

Korsanlar tarafından el konulan Mozart isimli kuru yük gemisinde de kaçırılma, rehin alınma, fidye istenme vb. gibi risklere karşı sigorta olup olmadığını henüz bilmiyorum. Umarım vardır. Fakat insanların canlarını, yuvalarını; ekmek teknelerini dahi sigortalatmaktan imtina ettikleri bir ortamda böyle düşünmekte hiç de haksız olduğumu sanmıyorum. Tabii en öncelikli dileğim rehinelerin en kısa sürede hürriyetlerine kavuşup; sağlık içerisinde evlerine dönmeleri sevdiklerine kavuşmalarıdır.

Somalili korsanlar taciz ediyor

2010’lu yıllarda özellikle Somali Korsanları neredeyse Aden Körfezinden; Kızıl Deniz’den, Arap Körfezin’den ve hatta Hint Körfezi’nden geçen tüm gemileri taciz ediyor. Bazılarına da el koyabiliyorlar ve can kayıpları meydana geliyordu. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de gemilerimizi korumak amacı ile bölgede görev yapmak üzere bir kruvazör görevlendirmiştik.

Yine de bölgede birkaç korsanlık girişimi meydana gelmişti.

Yeniden meydana gelen bu korsanlık olayı ile sigortanın; bir kere daha hasar olduktan sonra da olsa hatırlanmasını diler ve tavsiye ederim. Bu tür risklerde malı ve canı kurtarmak için istenen fidye; ödenmek istense dahi bunu gerçekleştirmek hiç de kolay değildir. Karşınızda illegal bir korsan çetesi var ve bahse konu fidye miktarı; milyon dolarlar ile ifade ediliyor.

En önemli risk

Parayı temin etseniz dahi kime; nereye ve nasıl göndereceksiniz veya nasıl götürüp kime teslim edeceksiniz bu kadar büyük bir miktarda parayı. Bu illegal parayı banka yolu ile de havale edemezsiniz. İşte sigorta tam burada devreye girer ki bu tür konularda en önemli risk de budur aslında.

Sigortacıların aynı diğer sigorta türlerinde olduğu gibi; bu tür riskler için hizmet aldığı anlaşmalı “servisler” vardır. Risk gerçekleştiğinde sigortacı teminat bedeline kadar olan hasar tazminatının karşı tarafa ödenmesini sağlayabilir. Sigortalı da gemisini, malını ve mürettebatını sağ salim kurtarma şansına sahip olur.

Bu nedenle yaşanan her örnek sigortanın; riske karşı en iyi koruma olduğunu ortaya koyması bakımında önemlidir. Her türlü riskten uzak olmanız ve hiçbir şekilde can ve mal kaybı yaşamamanız dileği ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz