1 Temmuz 2022, Cuma
spot_img

"Kuraklık sigorta kapsamına alınmalı"

kemal kocabasSöke Ziraat Odası, iklim değişikliklerine dikkat çekerek kuraklığın sigorta kapsamına alınmasını talep etti

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, yaptığı açıklamada; “Dünyanın iklim sisteminde değişiklikler oluyor. Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller, hortumlar, taşkınların şiddeti ve sıklığı artıyor. Kışın sıcaklar artıyor, ilkbahar erken geliyor, yazın kısa süreli şiddetli yağmurlar oluyor, sonbahar gecikiyor kısaca iklimler değişiyor. Bu iklim değişikliğinden en fazla üstü açık fabrika olarak tanımlanan Tarımla uğraşan çiftçi etkileniyor. 2005 yılında 5063 sayılı Tarım Sigortaları kanunu çıktı. Bu kanun çıktıktan sonra TARSİM kuruldu.

TARSİM’le tüm bitkisel ürünler için dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını risklerin neden olduğu miktar kaybı ile yaş meyve ve sebze kesme çiçekler için doludan kaynaklanan kalite kaybı sigorta kapsamına alındı. Ayrıca meyveler don riskinin neden olduğu miktar kaybı teminatı isteğe bağlı olarak, dolu paket teminatlarına ek olarak sigorta kapsamına alınabileceği kararlaştırıldı. Bu yasa çıktıktan sonra bazı küçük iyileştirilmeler yapılmasına rağmen, önemli bir değişiklik olmadı.

Dünya’da ve Türkiye’nin değişik bölgelerinde yaşanmakta olan, bizim 2007’de yaşadığımız kuraklık Tarım Sigortası kapsamının hala dışında. Bu konuda Hükümetin Kuraklığın Tarım Sigortaları kapsamına alınmasıyla ilgili çalışmalar yaptığını biliyoruz. Bu çalışmalar sonuçlandırılarak Kuraklığın Tarım Sigortası kapsamına bir an önce alınmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HaberX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER