27 Ocak 2021, Çarşamba

Lise mezunlarına acente müdürlüğü yolu kapandı!

Hazine Müsteşarlığı, Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nde değişikliğe giderek lise mezunlarına acente müdürü olma yolunu açan uygulamadan vazgeçti. 

Seval ÖZKAP / SİGORTA MEDYA

Hazine Müsteşarlığı, Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nde değişikliğe giderek lise mezunu gerçek ve tüzel kişilerin acente müdürü olamayacağını duyurdu. Daha önce 16 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerde acente genel müdürlüğü için lise mezunlarına da yol açılmıştı. Hazine, gelen tepkiler sonrasında bu uygulamadan vazgeçerek, lise mezunu gerçek ya da tüzel kişilerin acente müdürü olamayacağını yaptığı değişiklikle duyurdu.

hazineSigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap, lise mezunlarına acente müdürü olma şansı veren değişikliğin Türkiye genelinde tepki ile karşılandığını belirterek, “Ocak ayında Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler arasında lise mezunlarının acenteliklerde müdür olması ile bir sürpriz olarak karşılaştık. Sivil Toplum Kuruluşları, Sektör Meclisi, il delegeleri ve de acenteler tarafından büyük tepkilerle karşılanan bu uygulamadan vazgeçilmesiyle lise mezunlarına verilen bu hak geri alındı” dedi.

14 Nisan 2008 öncesi lise mezunu ortaklar korundu

Kasap, son değişiklikle 14 Nisan 2008 yılı öncesinde lise mezunu acente ortaklarının ise mağdur olmayacağının altını çizdi. Kasap, “14 Nisan 2008 tarihinde yayınlanan Sigorta Acenteleri Yönetmeliği ile acentelerin Levha’ya kaydolması gerekiyordu. Ayrıca gerçek ya da tüzel kişi, bir sigorta acentesinin sahibi ya da müdürüyse ve bunu ispat edebiliyorsa eğitim şartı da aranmıyordu.  O dönemde iki ortaktan biri Levha’ya müdür, diğeri teknik personel olarak kaydolup günü geldiğinde ortaklık bittiğinde ise müdür olarak kaydolan kişi, ister devam eden, ister yeni bir acentelikte müdürlük yapabilirdi. Ancak teknik personel olarak kaydolan kişi acente müdürü olamıyordu.  Bu son yönetmelikte,  ‘14 Nisan 2008 tarihinden önce gerçek kişi ve tüzel kişinin ortağı olduğunu ispat eden lise mezunları için eğitim şartı aranmaz’ diye eklenerek, bu kişiler korunmuş oldu” şeklinde konuştu.

Şubelerin müdür ve yardımcılarının deneyim süresi kısaldı

Son değişikliklerle şube şeklinde faaliyet gösteren acentelerin genel müdür ve genel müdür yardımcısı deneyim sürelerinde ‘sigortacılık bölümü mezunu’ indirimi yapıldı. Buna göre genel müdürlükte deneyim süreleri dört yıllık üniversite mezunları için süre 6 yıla, sigortacılık ile ilgili dört yıllık üniversite mezunları için 5 yıla düşürüldü. Genel müdür yardımcılarının deneyim süreleri ise dört yıllık üniversite mezunları için 4 yıl, sigortacılık ile ilgili dört yıllık üniversite mezunları için 3 yıl olarak şekillendi.

yonetmelik lise

4 YORUMLAR

  1. 15 senedir sigorta personeliyim ama lise mezunu olduğumdan malesef müdür olamıyorum. ama radyo ve televizyonculuktan mezun arkadaşlar 1,5 yıl bu işi yapsalar yada görünseler acente müdürü olabiliyorlar. bu kanunu çıkaranları tebrik ediyorum.

  2. Lise mezunu birisi acente muduru olabilicekse biz neden 4 yil sigorta bölümü yada aktuerlik okuyoruz lise mezunlarinin teknik personel olarak çalışması bile doğru degil teknik personel olarak en az sigorta ile ilgili onlisans şartı olmali

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER