23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Benim Acentem: Çalıştığınız acenteyi iyi tanıyın

Uluslararası nakliyat sektöründe faaliyet gösteren Mezopotamya Uluslararası Nakliyat’ın sahibi Mürsel Irmak, sigorta yaptıracak kişilerin acentelerini iyi tanımaları gerektiğini belirterek, “Acentenizi iyi tanıyın. İşinin ehli ve erbabı mıdır? Poliçe hakkında sizi yeterince bilgilendiriyor mu? En önemlisi de güven” diyor.

Benim Acentem’in bu ayki konukları Mardin’den. Mardin Kızıltepe’de sigorta acenteliği yapan Gökçen Sigorta Aracılık Hizmetleri sahibi Mehmet Faruk Gökçen ve uluslararası nakliyat işi yapan Mezopotamya Uluslararası Nakliyat şirketinin sahibi Mürsel Irmak. 15 yıla dayanan bir dostlukları ve iş birliktelikleri olan Faruk Gökçen ve Mürsel Irmak, sigorta acentesinin sigortalısına bir danışman gibi olması gerektiğinde hemfikir.

Gözüm kapalı poliçelerine güvenirim

Şirketini 2008 yılında kuran Irmak, sahip olduğu araçlar ile yurt içi ve yurt dışı taşımacılık işiyle ilgileniyor. Özellikle şirket bünyesindeki araçlarını güvene almak için zorunlu trafik poliçesini ve kasko poliçelerini hiç ihmal etmeyen Irmak, çalıştıkları acentenin çok önemli olduğuna da vurgu yapıyor. Bu noktada sigorta yaptıracak olanlara acentelerini iyi tanımaları yönünde tavsiye veren Irmak, “İşinin ehli ve erbabı mıdır? İşi biliyor mu? Poliçe hakkında yeterince bilgilendirme yapıyor mu? Ve en önemlisi güven. Bu nedenle acente seçimi çok önemli” diye konuştu. Sigortayla ilgili başından geçen bir olayı da bizimle paylaşan Mürsel Irmak, bir acentenin nasıl iyi bir danışman olacağını da bu olayla bağlantı kurarak şöyle anlattı: “Geçen yıl şirketimizde bir araç Silopi / Şırnak civarında maddi hasarlı ve yaralanmalı bir kaza yaşadı. Olay sabaha karşı oldu. Faruk Bey’i arar aramaz hemen aracına bindi. Geldi evimden aldı ve beraber Silopi ilçesine kaza yerine gittik. İlk işi yaralı şoförümü ambulans ile hastaneye kaldırmak oldu. Sonra aracın resimlerini çekti. Sigorta şirketini aradı. Kurtarıcı talep etti. Bölge Trafik denetleme büro amirliğince gelen polis ekibine kaza hakkında bilgi verdi. Tutanak tutuldu, alkol raporunu aldı ve hemen sigorta şirketinden hasar kısmını arayarak hasar dosyasını açtırdı. Ben birçok acenteye denk geldim sadece poliçe kesiyorlar. Hasar olunca sigortalısına müşteri hizmetlerinin telefonunu vererek arayın hasar bildirin diyorlar. Ben dostluk haricinde işini adam gibi yaptığı için yıllardır Faruk Bey ile çalışmayı tercih ediyorum. Gözüm kapalı poliçelerine güvenirim. Bilirim ki kesilen o poliçe eksiksiz ve tamdır.”

EN ÇOK TRAFİK VE KASKO SATIYORUZ

Gökçen, Mardin bölgesinde ağırlıklı olarak araç trafik sigortası ve kaskonun satıldığını söyledi. Öte yandan son zamanlarda DASK, konut poliçesi, KOBİ İşyeri Sigortası ve ferdi kaza sigortalarının da kesilmeye başladığını belirten Gökçen, “Ayrıca sayıları az da olsa artan dijital tehlikelere karşı siber güvenlik poliçeleri da satıyoruz” dedi. “Türkiye’de sigortacılık bilincini artırmak için illaki başımıza bir musibetin gelmesini beklememek lazım” diyen Gökçen, bunu daha sık her yerde anlatmak gerektiğini söyledi. Gökçen, “Reklamlarla, tartışma programlarıyla, kamu spotu aracılığıyla çok daha geniş kitlelere bunu yaymamız lazım. Beklenen ve olmamasını temenni ettiğim bir İstanbul depremi nedeniyle insanlarımız daha çok DASK poliçesi yapmaya başladı. Demek ki hatanın birazı da sigorta şirketlerinde ve sigorta acentelerinde var diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Aile ortamını kuramazsanız huzurlu olamazsınız

Mardin Kızıltepe’de Gökçen Sigorta Aracılık Hizmetleri’ni kardeşi Ahmet Gökçen ile birlikte kuran Mehmet Faruk Gökçen, 2002 yılından bu yana sigorta acenteliği mesleğini sürdürüyor. Aralarında Anadolu Sigorta, Allianz, Neova, Türk Nippon ve HDI Sigorta olmak üzere birçok sigorta şirketinin acenteliğini yürüten Gökçen, ailem dediği 10 kişilik ekibi ile bu sektörde faaliyetlerini sürdürüyor. Gökçen, bu noktada ise şu yorumu yapıyor: “Çünkü iş yerinde de olsak aile ortamını kuramazsanız huzurlu bir ortam oluşturamazsınız. Başarı ve birlikteliği yakalamanın püf noktası bu.” Gökçen, sigortalısı Mezopotamya Nakliyat‘ın sahibi Mürsel Irmak ile yaklaşık 15 yıllık bir dostluğa sahip. Şu anda hem dostlukları hem de iş birlikteliklerini 15 yıldır bu şekilde sürdürdüklerini belirten Gökçen, “Kendisi iş ahlakı konusunda oldukça titiz ve ciddiyet istediğinden kestiğimiz trafik, kasko, ferdi kaza, siber güvenlik ve KOBİ gibi poliçelerde bize duyduğu güven nedeniyle sanki kendisi poliçeleri üretmiş gibi rahattır.

Tabii ki dostluk ile iş dostluğu apayrıdır ve bu güveni iş anlamında yılların verdiği tecrübe, doğruluk ve sadakatle geliştirdik” diye konuştu. Gökçen, sigortalısın özellikle yurt içi ve yurt dışı nakliyat üzerine çalıştığını belirterek, bu nedenle poliçelerin ağırlık olarak trafik ve kasko üzerine olduğunu söyledi. Gökçen, “Ancak her kestiğimiz kasko poliçesine muhakkak ferdi kaza sigortası da kestiriyor. Mürsel Bey işini ve araçlarını kollayacak, garanti altına alacak ve şoförlerinin hayatlarını doğabilecek kazalar karşısında tedbirli davranacak kadar sigorta hakkında bilgilidir” değerlendirmesini yaptı.

FİYATTA REKABET SIKINTI YARATIYOR

Sigorta sektöründe son dönemde en büyük sorunun yaşanan yoğun rekabetten dolayı fiyat kırmaları olduğuna dikkat çeken Gökçen, “Rekabet fiyatta olursa işler karışıyor. Bu nedenle maalesef fiyatta çok kırmalar oluyor. Hızla gelişen dijital ortama biraz ayak uydurmakta zorlansak da tecrübeli teknik personelimiz ve çalıştığımız sigorta şirketlerinin eğitimi sayesinde sıkıntı yaşamıyoruz. Dijital çağa ayak uydurmak çağı yakalamaktır ve geri kalınmaması lazım” dedi. Bölgelerindeki sigorta sektörünün gelişimine de dikkat çeken Gökçen, şunları söyledi: “Bölgemizde layığı ve dürüst olarak hem müşterisini hem kendisini garantiye almaya çalışan meslektaşlarımız var. Ancak maalesef bazen istem dışı şeylere de şahit oluyoruz. Örneğin sırf müşteriye ucuz poliçe keseyim diye teminatları kısan, araç marka kodu ile oynayan meslektaşlarımıza da denk gelebiliyoruz. Bunları zaman içinde sektörümüzden temizlemeye çalışıyoruz. Müşteri sırtını biz acentelere dayıyorsa ve mal güvenliğini elimize taşıyor ise biz bunu kendimize borç bilip sırtımızda bir sene taşıdığımız poliçenin yükümlülüğünü tam layığı ile yerine getirmek zorundayız.”

ŞEMSİYE DERGİSİ / KASIM 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER