30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

Poliçedeki teminatlarınızı güncellemeyi unutmayın!

 
Döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar, TL bedelli sigorta poliçelerinde eksik sigorta riskini de beraberinde getiriyor. 

Can Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı Meral Sürücü Toraman, özellikle TL para birimiyle sigortalanan bina, eşya, emtia, makine gibi kıymetlerin poliçe teminat kapsamında meydana gelecek herhangi bir hasarda eksik sigortaya uğramamaları adına bedellerinin güncel olarak kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.
Döviz endeksli ithal makine ve teçhizatların alındığı durumlarda bedel artışlarının çok önemli olduğunun altını çizen Toraman, sözlerine şöyle devam etti: “Dövize endeksli ithal makine ve teçhizatların alındığı veya ham madde ve emtiaların döviz bazında ithal edildiği durumlarda bedel artışının yapılması son derece önemli. Ticari işletmelerin hasar anında sıkıntı yaşamamaları ve eksik sigortaya yenik düşmemeleri için emtia stoklarına, makinelerine, ekipmanlarına, elektronik cihazlarına tek tek bakıp, döviz kuruna göre yeniden değerleyip sigortacılarına bilgi vermeleri ve gerekli bedel artışlarının yapılması gerekiyor.”

Uzun dönemli inşaat poliçelerine dikkat!


Bir diğer kontrol edilmesi gereken riskin ise uzun dönemli inşaat poliçeleri olduğunu belirten Meral Sürücü Toraman, “İnşaat sigortalarında toplam sigorta bedeli, proje bitiminde oluşacak nihai projenin bedeline eşit olacak şekilde hesaplanmalıdır, aksi takdirde eksik sigorta uygulanır. Proje süresince inşaat birim maliyet artışlarının geldiği nokta takip edilerek, TL poliçelerde bedel artışları yapmak önemlidir” ifadesini kullandı.
 

Eksik sigorta nedir?

Poliçede gösterilen sigorta bedelinin sigortalı menfaatinin hasara uğradığı tarihteki gerçek değerinin altında kalması durumuna “eksik sigorta” deniyor. Prosedür gereği eksik sigortanın tespit edilmesi halinde sigortacı, sigorta bedelinin sigorta değerine olan oranı kadar hasarı eksik ödüyor. Son dönemde döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar, TL bedelli sigorta poliçelerinde eksik sigorta riskini de beraberinde getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER