4 Temmuz 2022, Pazartesi
spot_img

MIGA Elif Plastik’in Mısır’daki yeni fabrikasını sigortaladı

elif plastik mısırDünya Bankası Grubu’nun siyasi risk sigortası ve kredi derecesi artırma kolu olan Çok Taraflı Yatırım Garanti Kuruluşu (Multilateral Investment Guarantee Agency -MIGA), Elif Plastik’le Mısır’daki esnek ambalaj faaliyetlerinin büyümesi amacıyla işbirliği yaptığını açıkladı

MIGA, Elif Plastik’in Kahire yakınlarında yeni bir ambalaj fabrikası kurmak için yaptığı yatırımları sigortaladı. Bu yatırımın yüzlerce iş olanağı sağlaması ve yabancı yatırım açısından önemli bir gösterge olması bekleniyor.

MIGA, Elif Global Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.’nin (Elif Global) Mısır’daki Elif Global Packaging S.A.E.’ye yapmış olduğu öz sermaye yatırımını ve Elif Global’den projenin kredi verenlerine yönelik 26,4 milyon Amerikan Dolar için garanti sağlıyor. MIGA transfer kısıtlaması, kamulaştırma, savaş ve toplumsal kargaşalara karşı yatırımları sigortalıyor. Dünya Bankası Grubu kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC) da daha önce vermiş olduğu krediler aracılığıyla fabrikanın inşaatını desteklemişti.

MIGA

Elif, ambalaj sektöründe küresel bir tedarikçi olarak gıda ve içecek, ev bakımı ve temizlik ve kişisel bakım ürünleri için esnek ambalaj çözümleri sunuyor. Elif, lider markalarla dünya çapında 50’nin üzerinde ülkede küresel firmalara hizmet veriyor.

İmalat sektöründe sıfırdan yatırım özelliği taşıyan bu proje, Mısır ekonomisine katkıda bulunacak ve şirketin Orta Doğu ve Afrika operasyonlarının merkezi olacak. Projenin yaklaşık olarak 300 doğrudan yerel iş olanağı, 200 ila 300 dolaylı iş olanağı ve projenin tasarım ve inşaat aşamalarında da yaklaşık olarak 400 iş olanağı oluşturması; bulunduğu çevrede sektöre teknik bilgi ve birikim aktarması ve tedarik zincirini desteklemesi bekleniyor.

keiko honda
Keiko Honda

MIGA’nın Başkan Vekili ve CEO’su Keiko Honda, “Bu zor zamanlarda Mısır’a yatırım yapmaları için ulusarası yatırımcılara olumlu bir sinyal gönderen bu yatırımı sigortalamaktan memnunuz.” dedi.

Elif Plastik Genel Müdürü Selçuk Yarangümelioğlu, “Özellikle Mısır’daki fabrikamız, Türkiye dışında inşa edilen ilk fabrikamız olacağı için, yatırımımızda MIGA’nın sigortasını kullanabilmek bizim için çok önemliydi.” dedi ve şunları ekledi, “Dünya Bankası Grubu’na bağlı iki kuruluş olan MIGA ve IFC’nin bu projede beraber çok verimli bir şekilde hareket etmiş olmasını takdirle karşılıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER