3 Temmuz 2022, Pazar
spot_img

‘Muhsin Bey’, Groupama’nın desteğiyle yeniden canlanıyor

MuhsinBeyGroupama, İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl yedinci kez hayata geçireceği “Türk Klasikleri Yeniden” projesi için “Muhsin Bey” filmini restore ediyor. Kültür mirasımıza sahip çıkan ve bugüne kadar Türk Sineması’nın unutulmaz 6 filmini restore eden Groupama, şimdi de “Muhsin Bey” filmini 27 yıl aradan sonra pırıl pırıl görüntüsüyle tekrar izleyiciyle buluşturacak.

Groupama yedi yıl önce yaklaşık 150 bine ulaşan takipçisiyle Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği olanİstanbul Film Festivali işbirliği ile başladığı “Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında, klasikleşen filmlerimizi restore ederek Türk Sineması’na sahip çıkıyor. Bu yıl ise Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği 1987 yapımı “Muhsin Bey” filmini seçen Groupama, Türk Sineması’nın 100. yılında sinemaseverlere eşsiz bir armağan sunuyor.

Ülkeminizin sinema alanındaki ilk bilim-sanat-kültür kurumu olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-Televizyon Merkezi işbirliğiyle restore edilen “Muhsin Bey”, bu yıl 33.’sü düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali’nde 27 yıl aradan sonra izleyiciyle tekrar buluşacak.

ramazanulgerGroupama Genel Müdürü Ramazan Ülger; “Türk Sinemasının 100. yılını kutladığımız bu önemli yılda herkes tarafından sevilen ‘Muhsin Bey’ filmini restore ederek Türk sinemasına tekrar kazandıracağımız için çok mutluyuz. Groupama olarak bu yıl yedincisini gerçekleştireceğimiz ‘Türk Klasikleri Yeniden’ projemizle milli kültür mirasımızın korunmasına önümüzdeki yıllarda da destek vereceğiz” dedi.

Şener Şen, Uğur Yücel ve Sermin Hürmeriç gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla Türk sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biri olarak gösterilen “Muhsin Bey”, 1987 yılında katıldığı 27. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” ödülünü almıştı. 1988 yılında gerçekleşen İstanbul Film Festivali’nde de “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülen ‘Muhsin Bey’, Şener Şen’e “En İyi Erkek Oyuncu”, Uğur Yücel’e de “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü kazandırdı. Görüntü yönetmenliğini Aytekin Çakmakçı’nın üstlendiği “Muhsin Bey”in özgün müzikleri ise Atilla Özdemiroğlu’na ait.

Groupama ile “Türk Klasikleri Yeniden” projesi 7. Yılında

2008 yılından beri “Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında Türk sinemasının tarihe adını yazdırmış filmlerini restore eden Groupama, sanata verdiği desteği bu yıl ‘Muhsin Bey’ filmini restore ederek sürdürüyor. Bu kapsamda, 2008 yılında Erden Kıral’ın “Bereketli Topraklar Üzerinde” (1979) filmiyle “Türk Klasikleri Yeniden” projesine başlayan Groupama, 2009 yılında Ömer Lütfi Akad’ın “Vurun Kahpeye” (1949), 2010 yılında Atıf Yılmaz’ın “Selvi Boylum Al Yazmalım” (1978), 2011 yılında Memduh Ün’ün Üç Arkadaş (1958), 2012 yılında Halit Refiğ’in “Gurbet Kuşları” (1964) ve 2013 yılında Lütfi Ö. Akad’ın “Vesikalı Yarim” (1968) filminin restorasyonlarını üstlenmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER