30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

Murat Büyükçelebi: Acentelerin ayakta kalması gerekiyor

TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi SİGORTAMEDYA’nın YouTube üzerinden başlattığı Sigorta Ekranı programının canlı yayın konuğu oldu. SİGORTAMEDYA Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar’ın sorularını yanıtlayan Büyükçelebi; koronavirüs, Statik IP ve sürecin acentelere etkilerini anlattı.

Büyükçelebi’ nin sektörü yakından ilgilendiren açıklamaları şöyle:

“Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Koronavirüs salgını nedeniyle ciddi anlamda iş kaybı ve beraberinde tahsilat ile ilgili problemlerin yaşanacağını öngörmekteyiz. Bu süreçte ciddi destekler bekliyoruz. İlgili makamlar ve şirketlerin bu zorlu süreçte üzerlerine düşen görevleri en kısa zamanda yapacaklarını düşünmekteyim.”

Statik IP uygulamasının kaldırılmasına olumlu bakıyorum

Statik IP uygulamasının kaldırılmasına yönelik olarak Büyükçelebi “Statik IP uygulmasının kaldırılmasının ve evden çalışmanın endişeli bir durum yaratmadığı; aksine bu süreçte meslektaşlarımıza işlerini evinden yürütebilecekleri imkanın sunulmuş olmasını yerinde buluyorum. Statik IP’ yi atlatan, ekran dağıtan birçok program var. Bu nedenle bu kararın güvenlik açısından ekstra bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. İletişim kanallarını iyi kullanan bir dağıtım kanalıyız. Mevcut sigorta poliçeleri yapabilmekle ilgili dijital tarafta bir sorunumuz yok” dedi.

Komisyon oranlarının artması meslektaşlarımıza can simidi olacaktır.

Büyükçelebi; “Bu süreçteki asıl problem ekonomik sıkıntılardan kaynaklı sigortalıların düştüğü durum ve bizlerin ciddi bir iş kaybı yaşayacak olması. Mevcut giderlerimiz artarken gelirlerimizin düşmesine bağlı olarak bu anlamda sigorta şirketlerinin ve devletimizin acentelere destek vermesini bekliyoruz. Poliçe iptal süreçlerinin mümkün olduğunca uzatılması gerekiyor. Gelirlerimizin artması için komisyonların arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Trafik sigortası genel şartlarındaki değişiklik ile şirketlerin önününü görememe durumunun ortadan kalkmasına ile; eski komisyon oranlarımıza dönebileceğimizi düşünüyorum. Komisyon oranlarındaki artış; meslektaşlarımıza can simidi olacaktır. Devletimizin sigorta acentelerine SGK, vergi, kredilerin ötelenmesi ve personel maaşlarının ödenmesi konusunda destek vermesi beklentilerim arasında” diye konuştu.

Acentelerin ayakta kalması gerekiyor

“Sigorta şirketlerinden olabildiğince hızlı geri dönüş olması acentelerin işlerini kolaylaştıracaktır” diyen Büyükçelebi; “Halihazırda poliçe yenilemeleri devam ediyor, önemli dağıtım kanalı olarak sektöre prim üretimini yapabilmemiz için acentelerin ayakta kalması gerekiyor. Sigorta primlerini esnetmek, vadeleri uzatmak ve taksitlendirmedeki yapılanma ile tüketicinin de elini rahatlatmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER