23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Büyükçelebi: Kaskoda tüketicinin alım gücü zayıfladı

TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, acentelerin kasko satma iştahlarının sürmesine karşın, ekonomik durgunluk nedeniyle tüketicinin alım gücünün zayıfladığını söyledi.

SİGORTAMEDYA
Murat Büyükçelebi
TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi; acentelerin kasko satma iştahlarının sürmesine karşın, ekonomik durgunluk nedeniyle tüketicinin alım gücünün zayıfladığını söyledi.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerine göre, 2019 yılının ilk çeyreğinde prim üretimi reel olarak yaklaşık yüzde 3 daralan kaskoda; teknik kârlılık da 3 yıl öncesinin gerisinde. Bu yıl zarar bekleyen sigortacı sayısının arttığı branşta; önümüzdeki dönemde fiyatların artabileceği söyleniyor.

Daha bir kaç yıl öncesinin en kârlı branşlarından kasko kâr ediyor etmesine; ama kâr, hem 2016’nın gerisinde seyrediyor hem de kârlılıkta teknik olmayan bölümden teknik bölüme aktarılan yatırım gelirleri etkili oluyor. TSB’nin son açıkladığı verilere göre söz konusu branş; bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 artışla 304.3 milyon TL teknik kâr etti. Ancak, ilgili branşta faiz gelirlerinden oluşan ve teknik olmayan bölümden; teknik bölüme aktarılan kısmın 355.3 milyon TL olduğu göz önüne alındığında; teknik kârlılıkta faiz gelirlerinin etkili olduğu ve söz konusu kısım düşüldüğünde kasko branşının aslında zararda olduğu ortaya çıkıyor.

Sigorta şirketlerinin maliyetleri arttı

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi de acentelerin kasko satma iştahlarının sürmesine karşın; ekonomik durgunluk nedeniyle tüketicinin alım gücündeki zayıflamadan dolayı talepte düşüş olduğunu söylüyor. Otomobil satışlarındaki daralma ve kurdaki artışa bağlı olarak yedek parça fiyatlarındaki artışın; kasko branşını olumsuz etkilediğini belirten Büyükçelebi, “Sigorta şirketlerinin maliyetleri arttı. Acenteler, kasko satmak istemesine karşın, bireylerin bir kısmı ekonomik koşullar nedeniyle kasko sigortası yaptırmıyor. Ayrıca, mevcut sigortalılar içinde sigortasını yenilemeyenlerin oranı da arttı” diyor.

2 YORUMLAR

  1. bunun sorumlusu sigorta şirketleri acımasız rekabet kendi ayaklarımıza kurşun sıktık beyler elli yıla yakın busektörde olan biri olarak düşünüyorum günlük senelik hesaplar maalesef sektörü içinden çıkılmaz hale getirdik saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER