16 Ekim 2021, Cumartesi
spot_img

Nasıl karizmatik olunur?

Hayatımız Sigortalı Dergisi yazarı ve Academic Trend Eğitim&Danışmanlık Eğitmeni Devrim Ersöz, güçlü karizmaya sahip kişilerin, satış, eğitim, politika ve her türlü iletişimsel ilişkide avantajlı olduklarını belirterek, bir kişinin karizmasını geliştirmek için yapabileceklerini sıraladı.

Güçlü karizmaya sahip kişilerin, satış, eğitim, politika ve her türlü iletişimsel ilişkide avantajlı olduklarını belirten Hayatımız Sigortalı Dergisi yazarı ve Academic Trend Eğitim&Danışmanlık Eğitmeni Devrim Ersöz, karizmanın dış çevreyi etkilemeye ve başkalarına ilham vermeye yardım ettiğini söyledi. “Eğer iyi bir lider olmak, bir takımı yönetmek, bir öğretmen, bir eğitmen ya da konuşmacı olmak veya belki politikaya atılmak istiyorsanız karizmatik güçlerinizi geliştirmek için yeterli sebebiniz var demektir” ifadesinde bulunan Ersöz, İngiliz Nikki Owen’in karizma sahibi kişiler için listelediği beş önemli ilkeyi açıkladı. Karizmayı geliştirmek için yapılabilecekleri sıralayan Ersöz, köşesinde şu ifadeleri kullandı:

Karizma deyince aklıma ilk önce üç isim gelir. Rahmetli Tuncel Kurtiz, Rutkay Aziz ve Çetin Tekindor.

Acaba bu isimlerin hepsinin tiyatro sanatçısı olması tesadüf mü? Yoksa bu kişiler karizmatik oldukları için mi başarılı ve iz bırakan tiyatrocular? Ya da eğitim aldıkları için mi karizmatikler?

Karizma sadece ünlü aktörler için değil, herkes için geliştirilebilir bir niteliktir.

Karizmatik olmak öğrenilebilir. Karizma dilimize Fransızca “charisme” kelimesinden geçmiştir ve tek kelimeyle açıklanabilir: Etkileyicilik.

Nasıl karizmatik olunur?

Devrim Ersöz: Nasıl karizmatik olunur?

Güçlü karizmaya sahip kişiler, satış, eğitim, politika ve her türlü iletişimsel ilişkide avantajlı olurlar. Karizma dış çevremizi etkilemeye ve başkalarına ilham vermeye yardım eder. Bir projeyi yönetmede, problem çözmede ve işleri kolaylaştırılmada yararlı olur. Bunun yanında arkadaşlık, karşı cinsle beraberlik, ebeveynlik gibi kişisel ilişkilerin her türlüsü için de fayda sağlar. Eğer iyi bir lider olmak, bir takımı yönetmek, bir öğretmen, bir eğitmen ya da konuşmacı olmak veya belki politikaya atılmak istiyorsanız karizmatik güçlerinizi geliştirmek için yeterli sebebiniz var demektir.

Etkili duygusal iletişim, karizmayı geliştirmenin anahtarıdır. Etki özgüvenle ifade edilebilir. Duygusal olmak, tutkulu ve empatik olabilmeyi içinde barındırır. Üçüncü boyut olan iletişim ise tek başına tek başına sözcüklerin kullanımı değil, tonlama ve vücut dilinin de iletişime katılmasıyla tamamlanır.

İngiliz Nikki Owen karizma konusunda otorite kabul edilen bir uzmandır. İşte Owen’ın karizma sahibi kişiler için listelediği beş önemli ilke:

 1. Yüksek benlik duygusu: Diğer bir deyişle özgüven, sakinlik, bağımsızlık.
 2. İtici bir güç: Başka bir ifadeyle, amaç. Kişisel değerler, ilkeler.
 3. Duyusal farkındalık: Yani duygusal zeka yeteneği, empati. Kendinin ve başkalarının duygularının bilincinde olmak.
 4. Vizyoner bakış : Düşünceleri görselleştirmek, zihinde resimler oluşturabilmek. Olumlu bir tutum içinde olmak.
 5. Yüksek Enerji: Tutku, coşku, ilkelere bağlılık, kararlılık içinde. yüksek kişisel pozitif enerji sergilemek. Böylelikle pozitif ve enerjik yanıtlar alabilmek.

Son olarak karizmanızı geliştirmek için yapabilecekleriniz: 

 • Karizmatik olduğunu düşündüğünüz insanları gözlemleyin ve modelleyin. 
 • Genel olarak sakin davranın. 
 • Kendinize güvenin ve bunu duruşunuzla belli edin. 
 • Vücut dilinizle kendinize güveniniz yansıtın, dik durun. 
 • Biriyle konuşurken göz temasını kaybetmeyin, gülümseyin, ara sıra kaşlarınızı kaldırıp ilgilendiğinizi gösterin. 
 • Kişilerin duyguları ile iletişime geçin, tüm duyulara hitap etmeye çalışın. 
 • Gerçekteki halinizi yansıtın, yapay olmayın. 
 • İnsanlara dokunun, omuzlarına, dizlerine. 
 • Konuşmanızla beden dilinizi eşleştirin. 
 • Konuşmadan önce söyleyeceklerinizi iyi düşünün.
 • Gerekmedikçe konuşmayın ve suskun kalın. 
 • Konuşacaksanız inançla konuşun. 
 • Duygusal ve dramatik hikayeler öğrenin, şiir ezberleyin ve ilişkili olduğunu düşündüğünüz konuları anlatırken bunları kullanın.
 • Ses hızınıza, tonlamanıza, vurgu ve duraklarınıza dikkat edin. Aynada konuşmanızı gözlemleyin. Sesinize tok bir ton katmaya özen gösterin. 
 • İnsanları gönülden ve iyi dinleyin. 
 • Kıyafetinize ve imajınıza dikkat edin. Kendinize bir ya da birkaç giyim tarzı yaratın ve bunu koruyun.

Hayat denen büyük tiyatro sahnesinde büyük usta Tuncel Kurtiz karizması, coşkusu ve doğallığıyla rol almanız dileğiyle.

DEVRİM ERSÖZ / HAYATIMIZ SİGORTALI

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER