16 Ekim 2021, Cumartesi
spot_img

Neova, kaskoda büyüyecek sağlıkta da iddialı

Neova Sigorta, 5 yıllık büyüme stratejisini düzenlenen online basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştı. Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç, kaskoda büyüyeceklerini, sağlıkta iddialı olduklarını ve hayat dışında pazar paylarını 5 yıl sonra yüzde 4,6-5’e yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

SİGORTAMEDYA / ALP SÜER

Türkiye’de katılım sigortacılığının önde gelen şirketlerinden Neova Katılım Sigorta, Kuveyt Türk’ün de desteği ile sektörde iddialı. 2009 yılında kurulan ve geçtiğimiz yıl Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki haline gelen Neova Katılım Sigorta, sunduğu ürün ve hizmetleriyle sektördeki büyümesine devam ediyor. 5 yıllık bir stratejiyi hayata geçiren şirket, söz konusu stratejiyi ve önümüzdeki dönemdeki hedefleri paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Neova Katılım Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kolaç ve Neova Katılım Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç’un katılımları ile online olarak gerçekleşen toplantıda, kamuoyuna önemli mesajlar verildi. Sigortamedya olarak izlediğimiz toplantıda verilen masajları birkaç başlıkta toparlayacak olursak; Neova Sigorta ürün gamı olarak öncelikle ‘kasko’ sigortasında büyüyecek, ‘sağlık’ sigortalarında da iddialı olan şirket, bu alanda yeni ürünleri piyasaya sunacak; esnaf, küçük ticari ve sınai işletmelere yönelik segmentte daha etkin olunacak. Tüm bunların sonucunda da şirket, 5 yıl sonra sektörde hem müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak hem de pazar payını artırmayı hedefliyor. Şirket, bu hedefleri doğrultusunda, 2021 yılı ortasında ciddi bir sermaye artışı yaparak 84,8 milyon olan ödenmiş sermayesini, 500 milyon TL’ye çıkardı. Toplantıda konuşan Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç, sektörde hayat dışında geçen yılsonunda 2,83 olan pazar paylarını, 5 yıl sonra yüzde 4,6- 5’e yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

İLK 10’DAKI YERIMIZI SAĞLAMLAŞTIRACAĞIZ

Neova Sigorta’nın büyüme performansı ile ilgili bilgileri paylaşan Koç, “2020 sonunda 1.6 milyar TL prim üretimiyle hayat dışı sigorta sektöründe yüzde 2,83 pazar payıyla 9’uncu sırada yer aldık. 2021 yılının ilk 7 ayında hızlı ve sektör ortalamasının üzerinde büyüdük. 2021 yılını da geçen yılla benzer sıralamada tamamlayacağımızı öngörüyoruz” dedi. Neova Katılım Sigorta olarak 5 yıl sonra da yüzde 4,6-5 arasında bir piyasa payına ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Koç, hayat dışı sektörde ilk 10’daki yerlerini de sağlamlaştırmak istediklerini ifade etti.

ACENTELERE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEĞIZ

Acentelerle güçlü iletişime ve yakın iş birliğine önem verdiklerini kaydeden Koç, acentelere yönelik olarak da şu mesajları verdi: “Bu 5 yıllık süreçte müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkartırken, pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Acentelerimiz bizim en önemli iş ortaklarımız. Strateji çalışmalarımızın tam merkezinde yer alıyorlar. Bu sebeple acente sayımızı hızla artırıyoruz. Acentelerimize yatırım yapmaya da devam edeceğiz. Yakın zamanda duyurduğumuz Neova Acente mobil uygulaması bunun bir göstergesi.”

YENI OYUNCULARLA KATILIM SIGORTACILIĞI BÜYÜYECEK

Katılım sigortacılığı sektörü ile ilgili olarak da düşüncelerini açıklayan Koç, yeni oyuncularla sektörün de büyüyeceği görüşünde. Katılım sigortacılığı sektörünün yüzde 6 civarında bir piyasa payı olduğunu ifade eden Koç, şu görüşleri dile getirdi: “Bunun, hayat dışında yaklaşık yarısı Neova Sigorta tarafından geliyor. 2 tane tam katılım, 4 tane de pencere usulü çalışan şirketler var. Yeni düzenlemeyle pencere usulü çalışan şirketler, 31 Aralık’a kadar ya yeni şirket kuracak ya da pencereyi tasfiye edecek. Türkiye Sigorta yeni bir katılım sigorta şirketi kuracağını duyurdu. Tahminimce, 1 ya da 2 şirket daha yılsonuna kadar kurulacak. Katılım sigortacılığı sektörüne yeni oyuncular girecek. Bu da sektörün gelişimini olumlu etkileyecek. Katılım sigortacılığı sektörünün yüzde 6 olan pazar payının da önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 10-12’lere çıkmasını bekliyoruz.”

KOBİ SEGMENTİNDE ACENTELERİ TEŞVİK EDECEĞİZ

Neova Katılım Sigortası, 5 yıllık büyüme stratejisinde, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere de büyük önem veriyor. Acente ve banka tarafında, KOBİ segmentinin en önemli gelişim alanlarından biri olduğunu belirten Koç, “Sermayedarımız, Kuveyt Türk’ün de KOBİ bankacılığında oldukça iyi bir piyasa payı var. KOBİ’ler en önemli müşteri potansiyeli. Türkiye’de penetrasyonu en düşük olan müşteri segmenti. Mikro ve esnaf kesiminde büyük bir açık var. Acentelerimizi teşvik ederek, müşterilerimize daha iyi tanıtım yaparak, hem KOBİ hem de bireyselde büyüyeceğiz.”

MÜŞTERİYE ‘BAKİYE İADESİ’ UYGULAMASI YAYGINLAŞACAK

Katılım sigortası şirketlerinin en önemli uygulamalarından bir tanesi de müşterilere ve acentelere ‘bakiye iadesi’ uygulaması. Belli bir dönem sonunda, toplanan primlerden, sigorta şirketinin genel giderleri ve harcamaları düştükten sonra geri kalan bakiye kısım, katılımcılara iade ediliyor. Katılım sigortası sektöründe söz konusu uygulamanın da öncülüğünü yapan Neova Katılım Sigorta, geçmiş yıllarda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de bu uygulamayı sürdürecek. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarma hedefleri doğrultusunda, bakiye iadesi uygulamasının güncellenerek, daha da yaygınlaştırılacağına dikkat çeken Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç, “Yaptığımız tüm faaliyetler neticesinde ortaya çıkan değerlerin acentelerimiz, çalışanlarımız ve müşterilerimizin arasında adil bir şekilde paylaşılmasını sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

SAĞLIKTA BİR ŞİRKETLE ORTAKLIK YAPACAĞIZ

Neova Katılım Sigorta’nın, önümüzdeki 5 yılda iddialı olduğu branşların başında da ‘sağlık’ geliyor. Koç, sağlık branşındaki hedefleri konusunda da şunları söyledi: “Sağlık sigortacılığının ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunu söyleyebilirim. Özellikle, tamamlayıcı sağlık sigortası, bu konuda ciddi bir gelişim alanı. Biz de özel sağlık sigortaları ile birlikte, tamamlayıcı sağlık sigortasında uygun ürünlerle piyasaya girmeyi hedefliyoruz. Bu konuda, ortaklık yapacağımız bir firma var. Bu kesinleştiğinde lansman yaparak, detaylar konusunda bilgi vereceğiz. Kendi dağıtım kanallarımız, başta Kuveyt Türk ve acentelerimizle bu alanda iddialı bir oyuncu olma hedefimiz var.

KOÇ’UN AJANDASINDA HANGİ ÜRÜNLER VAR?

  • Kasko ürünümüzü piyasadan farklılaştıracak yeni özellikler ekleyeceğiz. ‘Marka kasko’ çalışmalarımız devam ediyor.
  • Sağlık alanında, müşterilerimizin de ilgisini çekecek ve beğenisini kazanacak iddialı ürünlerin hazırlığı içerisindeyiz.
  • Stratejik planımıza göre büyümeyi arzu ettiğimiz en önemli müşteri segmentimiz, KOBİ’lerin ihtiyacına yönelik çözümler sunacağız.
  • Türkiye’nin ilk katılım sigortası şirketi olarak sektördeki öncü konumumuzu devam ettirmeyi hedefliyoruz.

GIRIŞIM SERMAYESI YATIRIM FONU KURUYORUZ

Basın toplantısında konuşan Neova Katılım Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kolaç, Kuveyt Türk Finans Grubu olarak katılım sigorta sektörünü önemsediklerini söyledi. Bankacılık sektöründeki hızlı büyüme trendini, katılım sigorta sektöründe de göstermek istediklerini belirten Kolaç, “Bu sebeple hem şirketimiz hem de iş ortaklarımızın dijital dönüşümü için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bizim en önemli iş ortaklarımız acentelerimiz. Acentelerimiz ile birlikte bizimle aynı ekosistem içerisinde yer alan servislerimiz, tedarikçilerimiz ve asistans hizmetlerimize kadar tüm iş ortaklarımız da bizimle birlikte büyüyecek, gelişecek” dedi. Insurtech’ler, Fintechler, Startup’lar ile yakın çalıştıklarını ve bu alanı genişletmeyi hedeflediklerini de belirten Kolaç, şunları söyledi: “Bu ekosisteme destek olmak ve yeni iş birlikleri oluşturabilmek için Girişim Sermayesi Yatırım Fonunun kuruluş başvurusunu yaptık. Şeffaf, güvenilir, yenilikçi ve dinamik kurumsal değerlerimiz ile kaliteli hizmeti ve sorumluluğu, müşterilerimize, tedarikçilerimize ve topluma sağlamak en temel hedeflerimiz olacak.”

İLK KEZ SİGORTA EKRANI’NDA!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER