“İstanbul’un finans merkezi olmasında faizsiz sigortacılık en önemli adım”

0
8

24 TV’de “Zeliha Saraç ile Kahve Molası” programında sigorta sektörü masaya yatırıldı. Program konuğu sigorta şirketi yöneticisi, İstanbul’un finans merkezi olması için bir strateji belirlendiğini ve faizsiz sigortacılığın bu stratejinin en önemli noktalarından biri olduğunu kaydetti.

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı 24 TV’de “Zeliha Saraç ile Kahve Molası” programının konuğu oldu. 15 Kasım’da gerçekleşen sohbette Nihat Kırmızı, spiker Zeliha Saraç’ın sorularını yanıtladı. “15 Temmuz darbe girişimi sonrası sigorta sektöründe neler yaşandı?” ve “Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi sonrası sektörü neler bekliyor?” gibi sorulara yanıt veren Kırmızı, “Darbeden dolayı hasar gören araçlara tüm sektör şirketleri, teminat dışı olmasına rağmen sorgusuz sualsiz hasar ödemesi gerçekleştirdi” dedi. Kırmızı, kalkışma hareketinden sonra yatırımcılarda bir tedirginlik olduğunu, fakat yatırımcıların hükümetin attığı adımların yerinde olduğunu görünce her şeyin pozitife döndüğü belirtti.

Trump’ın kazanması ülkemiz adına iyi oldu

Trump’ın siyasi ve ekonomik politikalarını nasıl gözlemlediğini açıklayan Kırmızı, şöyle konuştu: “Trump’ın kazanması ülkemizde de ilk başta negatif bir belirsizlik yarattı. Ama şimdi düzeldi. Bana göre Trump’ın kazanması bölge ve ülkemiz adına daha iyi oldu. ABD biraz daha kendi iç işlerine yönelecek. ABD tabii ki bölgeden vazgeçmeyecek ama bölgenin güçlü ülkesi olarak bazı şeyleri de Türkiye’ye bırakacaktır.”

Faizsiz sigortacılığa ayrı bir önem veriyoruz

Faizsiz sigortacılıkla ilgili de bilgi veren Kırmızı, “İstanbul’un Finans Merkezi olması için bir strateji belirledik. Faizsiz sigortacılık da bu stratejinin en önemli noktalarından biri. 2015 yılının Haziran ayında katılım (tekafül) sigortacılığa başladık. Burada her geçen gün süreç daha iyiye gidiyor. Konvansiyonel sigortacılık da yapıyoruz ama faizsiz sigortacılığa ayrı bir önem vermiş durumdayız. Tamamlayıcı sağlık, eğitim ya da oto sigortaları katılım sigortacılığında da faaliyette” dedi.

Trafik sigortası fiyatları dengeye oturdu

“2017 yılında sektörde ve Doğa Sigorta’da nasıl bir büyüme bekleniyor?” sorusuna da yanıt veren Kırmızı, şu ifadelerde bulundu: “Doğa Sigorta çok iyi bir büyüme potansiyeli yakaladı. Bizim en büyük avantajımız tamamen yerli sermaye olmamız. Özellikle milliliğin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığı son dönemde bunu avantaj olarak kullanmıyor da değiliz. Sektör olarak yüzde 30’un üzerinde bir büyüme yakaladık. Bunda trafik sigortalarındaki fiyat artışının da etkisi var. Trafik fiyatları dengeye oturdu. Gelecek yıl daha stabil bir büyüme bekliyoruz.”

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı’nın Zeliha Saraç ile yaptığı sohbetin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz