30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

Sigorta ve otomotiv sektörü ‘eşdeğer parça’ için toplandı

OSEM Sertifikasyon ve Eğitim Merkezi, sigorta sektörünün tüm tarafları ve yerli yedek parça üreticilerinin katılımıyla 10 Nisan tarihinde ‘Orijinale Eşdeğer Parça İstişare’ konulu bir toplantı düzenledi.

Türkiye’de sigorta sektöründe son dönemde en çok konuşulan konuların başında özellikle araç hasarlarında ‘eş değer’ parça kullanımı yer aldı. Özellikle servis şirketlerinin ve sigorta şirketlerinin desteklediği ‘eşdeğer’ parça konusu 10 Nisan tarihinde düzenlenen bir toplantı ile de masaya yatırıldı. ‘Orijinale Eşdeğer Parça İstişare Toplantısı’na Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigortacılık Müdürlüğü ve TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) temsilcilerinin yanı sıra TSB Hayat Dışı Hasar Komitesi üyeleri ile yerli yedek parça üreticileri katıldı.

Ekonomiye katkısı büyük

Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyan otomotivde orijinale eşdeğer parça kullanımının artırılması ve bu sayede yerli ve milli üreticilerin desteklenmesi amacıyla düzenlenen toplantıda sigorta şirketlerinin sertifikalı orijinale eşdeğer parça kullanımına yönelik beklenti ve öneriler paylaşıldı.

Rekabet Kurumu tebliğine ve Hazine genelgelerine uygun şekilde yapılması önerilen, orijinale eşdeğer parça belgelendirme programının önemi vurgulanırken; ülkemizdeki öncelikli karoser yedek parça üreticilerinin, eksperler ve sigorta şirketlerinin eşgüdümlü çalışması gerektiğine dikkat çekildi. Yerli ve milli orijinale eşdeğer parça üretim maliyetlerinin azaltılması ve kullanımın artırılabilmesi için kamu teşvik mekanizmalarının hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı.

Yedek parça maliyetleri azaltılabilir

Toplantıya katılan yerli üreticiler, kaporta grubu parça tedarikinde mevcut sigorta tedarik sisteminin revize edilmesi suretiyle parça maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılabileceğini vurguladı. Öte yandan OSEM de toplantı kapsamında orijinale eşdeğer parça uygulamasındaki mevzuat ve parça tanımı, eşdeğer parça sertifikasyonu ve dünya uygulamaları, eşdeğer kalitede parçanın önemi gibi konularda bilgilendirmeler gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER