16 Haziran 2021, Çarşamba
spot_img

“Otomatik katılımda asgari ücretliden kesinti 60 TL olmalı”

Otomatik katılımın her bir parametresinin çok iyi dizayn edilmesi gerektiğini belirten Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, “Asgari ücretle çalışanlardan, her ay BES’e aktarılmak üzere 100 TL kesinti yüksek. Kesinti, 60 TL gibi daha makul düzeyde olmalı” diyor.

ALP SÜER  / SİGORTAMEDYA

omer mert 6Belli bir işyerinde çalışanların, işverenleri tarafından otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil edilmesini sağlayacak ‘otomatik katılım’la ilgili mevzuat çalışmalarının tamamlanmasını bekleyen emeklilik şirketleri, buna yönelik olarak da hazırlıklara başlamış durumda. Ancak, sektörde bazı şirketler var ki bu hazırlıklar dışında bir de özel koşulları gereği yeniden yapılanma içinde. Bu şirketlerin başında da Fiba Grubu’nun, BES’te faaliyet gösteren şirketi Fiba Emeklilik geliyor. CiV Hayat’ın ardından geçen aylarda de Ergo Emeklilik’i satın alarak dikkatleri çeken şirket, Ergo Emeklilik’le birleşmesini tamamladıktan sonra sektörde daha da iddialı bir oyuncu haline gelecek. BES ve Fiba Emeklilik’le ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, öncelikle 10 milyonun üzerinde yeni katılımcının sisteme girmesini sağlayacak otomatik katılımın, çok pozitif ve BES’i hızlandırıcı bir uygulama olacağına dikkat çekiyor. Ancak, arkasından da ekliyor: “Otomatik katılım çok parametreli bir uygulama. Her ay kaç TL ödeneceği, çalışanın sistemde kaç ay süreyle zorunlu olarak kalacağı, devlet katkısı gibi her bir parametrenin çok iyi dizayn edilmesi gerekli.” İşveren bazlı emeklilik planları olmadan sistemin başarılı olamayacağını belirten Mert, otomatik katılım uygulamasında, çalışanların BES’e aktarılmak üzere her ay maaşlarından kesilmesi düşünülen 100 TL’nin de yüksek olduğu görüşünde. 100 TL’lik kesinti ile özellikle asgari ücretli çalışanların BES’te devamlılığını sağlamanın zor olduğunu belirten Mert, “Net asgari ücretin yüzde 5’ine yakın, 60 TL gibi kesinti daha makul” diyor.

“1 + 1 = 3 edecek”

omer mertGeçen yıl CiV Hayat’ın hayat sigortası portföyünü devralan Fiba Emeklilik, bu yılın başında da Ergo Emeklilik’in yüzde 100 hissesini satın aldı. Fiba Emeklilik ve Ergo Emeklilik için birleşmesi için Hazine Müsteşarlığı’na başvuru yapılırken, iki şirketin birleşmesinin bu ay içinde tamamlanması bekleniyor. Mert’in verdiği bilgilere göre, iki şirket öncelikle Fiba Emeklilik markası altında birleşecek. İki şirketin birleşmesiyle yeni şirket, 150 milyon TL’lik aktif büyüklüğünden, 400 milyon TL’lik aktif büyüklüğüne ulaşacak. İki şirketin birleşmesinin çok olumlu olacağını ifade eden Mert,“1 + 1 = 3 edecek” şeklinde iddialı açıklamada bulunuyor. Ergo Emeklilik’in geçmişte tüm yaşananlara karşın, son 1-1.5 yıldır portföyünün değişmediğini ifade eden Mert, “Ziyaret ettiğimiz acentelerin önemli bir kısmı Ergo’yu çok seviyor. Ergo acentelerinde aslında daha büyük bir potansiyel olduğunu ve aramızda bir sinerji doğacağını düşünüyorum” diye konuşuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER