23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Murat Büyükçelebi: Şirketimizin sahibi acenteler yöneticileri ise gerçek profesyoneller olacak

Acentelerin kuracağı şirketin sahibi Anka Grup Yatırım Danışmanlık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi, acentelerin kuracağı sigorta şirketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Büyükçelebi, şirket kurma fikrinin ihtiyaçtan doğduğunu söyledi.

SİGORTAMEDYA / ÖZEL HABER


Anka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi

Sigorta Medya olarak geçtiğimiz haftalarda internet sitemizde yayınladığımız ve sektörde büyük ses getiren ‘Acenteler kendi sigorta şirketlerini kuruyor’ haberimizle ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Acentelerin şirket kurmasının detaylarına değinen ve bu konuda merak edilen sorularımızı cevaplayan Anka Grup Yatırım Danışmanlık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi; bu fikrin ihtiyaçtan doğduğunu söyledi. Büyükçelebi, “Bunun için birçok neden var. Kurulacak sigorta şirketinin sahibi acenteler olacak. Fakat şirketi gerçek profesyoneller yönetecek” dedi.

Genel Müdürlüğün Ankara’da olacağı ve ikinci genel müdürlüğün ise İstanbul’da açılacağını belirten Büyükçelebi, ilgilenen meslektaşlarının konuyla ilgili bilgi almak ve ortaklık sözleşmesini görmek için www.ankayatirim.com sitesini ziyaret edebileceklerini de belirtti. 

Şirketin hissedarlarının tamamen profesyonel acentelerden oluşacağını kaydeden Büyükçelebi; “Tabana yayılıp acentelerin işin asıl sahibi olmalarını sağlamak istiyoruz. Şirketin yönetim kadrosu ise sahadaki profesyonellerden oluşacak. Dağıtım kanalı olarak da sadece profesyonel acenteler, acentemiz olabilecek. Bankalar, broker şubeciler, iş paylaşımı organizasyoncuları, captive acenteler acentemiz olamayacak” dedi.

Düşen gelirleri artırmak istiyoruz

Büyükçelebi, kurulacak yeni şirket ile birlikte öncelikle acentenin tüm sorunlarını çözebilmeyi ve düşen gelirlerini artırarak hayat verebilmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Sözleşmeden doğan sorunları ortadan kaldırabilmek için ‘TEK DAĞITIM KANALI’ profesyonel acente olacak şekilde sigorta şirketi kurmaya karar verdiklerinin altını çizen Büyükçelebi; yatırım şirketi kurmalarının nedenini ise “Sigorta şirketi; kurduğumuz yatırım şirketinin lokomotifi olacak. Beraberinde sigorta şirketini ilgilendiren hizmet aldığı işleri taşeron kullanmadan direkt kendisinin yapacağı; türev iş kollarında yatırım yapabilecek bir şirket ihtiyacı, bu şirket teknoloji, finans ve yardım hizmetlerinde şirket alacak, ortak olacak veya kuracak” şeklinde açıkladı.

Acenteler uygulamalardan rahatsız

Büyükçelebi, acentelerin sigorta şirketlerinin uygulamalarından rahatsızlık duymalarından dolayı böyle bir girişimi başlattıklarını da belirterek; bu nedenlerin bazılarını şöyle sıraladı: “Sigorta şirketlerinin çalıştıkları diğer dağıtım kanallarıyla acenteler arasında uyguladıkları haksız rekabet koşulları; organizasyon kurgulayan acentelere verilen imtiyazlar, komisyon farklılıkları; acentelere çok görülen yüzde 1, yüzde 2’lik komisyon oranları, yurtiçi ve yurtdışı büyük sermaye gruplarına, bankalara, brokerlere çok daha fazla oranlarda verilmesi; profesyonel acentelerin gelirlerinin ciddi düşmüş olması; sigorta şirketlerinin acentelik sözleşmelerinde aleyhte uygulamalarla dolu maddeleri, portföy mülkiyeti sorunu; acenteye bakışın gün geçtikçe kötüye gitmesi, eğitim ve desteklerin azalması hatta ortadan kalkması;

Bazı sigorta şirketlerinin rekabeti etik olmayan uygulamalarla yapması, dijital platformlardaki fiyat farklılıkları; aynı şirketteki acente, broker fiyat farklılıklarına göz yummak acenteleri rahatsız eden uygulamalar arasında yer alıyor.” 

Amaç acentelere bakışı değiştirmek

Büyükçelebi, şirket kurmak isteyen acentelerin en önemli amaçlarının acentelere bakışı değiştirerek; sigorta şirketlerinin mevcut acentelerine daha sıkı sarılmalarını sağlamak olduğunu da dile getirdi. Büyükçelebi, açıklamalarına şöyle devam etti: “Mevcut acente temsil kurumunun yanlış uygulamaları, sorunlara çözüm bulamamaları, sadece bir grup acentenin organizasyoncu ve şubeci acente grubunun lehine kararlar alarak daha da büyümelerini sağlarken; diğer acentelerin rekabetle ezilmelerine göz yummaları ve kalan görev sürelerinde acentenin daha da kötüye gideceğini ön görmemiz. Bunun yanında kamu sigorta şirketlerinin birleşmesiyle sektörün yeni bir sürece girmesi, bankasürans tarafında daha agresif bir yapının olacağını tahmin etmemiz şirket kurmak için harekete geçmemizi sağladı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER