17 Ocak 2021, Pazar

Retrosesyon nedir?

Yolda yürürken mikrofon uzatıldı ve size “Retrosesyon nedir?” sorusu yönetildi. Cevabından ziyade bu sorunun sigorta ile ilgili olduğunu tahmin edebilir misiniz? Eğer sigortacı değilseniz, cevabını bilmeniz ve sigortayla ilgili olduğunu bilmeniz çok zor.

Quick Sigorta’nın sigorta bilinirliğini artırmak amacıyla geliştirdiği Q-Sözlük’e yeni videolar ekleniyor ve sokak röportajlarında vatandaşlara sigorta terimleriyle ilgili sorular soruluyor. İşte bu videolardan bir de retrosesyonu konu ediyor.

Videonun başında vatandaşa “Retrosesyon nedir?” sorusu soruluyor ve cevap isteniyor. “Geri” diyen var, restorasyonla karıştıran var; “Bir şeyin değişimi, dönüşümü, şu an çıkaramadım” diyerek, biliyormuş gibi yapan bile var.  Ancak, cevapların hiç biri doğru çıkmıyor. Hatta, sigorta çağrışımı yapan cevap bile yok.

Videonun sonunda sorunun doğru cevabını Quick Sigorta Reasürans Danışmanı Nihat Tavşanlı, veriyor.

Tavşanlı retrosesyonun ne olduğunu şöyle tanımlıyor:

“Reasürans yoluyla risk devralan reasürans veya sigorta şirketlerin; aldıkları bu işi başka şirketlere devretmesine retrosesyon denir. Retrosesyon ikinci aşamadır. Birinci aşamada devralınan risklere sesyon; ikinci aşamada reasürans yoluyla devralınan risklere de retrosesyon denir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER