22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

RS Servis, OSEM belgesine kavuştu

“Oto Bakım ve Onarım Merkezi Yeterlilik Belgesi” için tüm gereklilikleri yerine getiren RS Servis, Oto Yedek Parça ve Sertifikasyon Merkezi (OSEM) tarafından düzenlenen belgeyi almaya hak kazandı.

Tüm standart gerekliliklerine uygun olarak kurulan ve işletilen RS Servis, “Oto Bakım ve Onarım Merkezi Yeterlilik Belgesi”ni aldı. Oto Yedek Parça ve Sertifikasyon Merkezi (OSEM) tarafından düzenlenen belge, OSEM Genel Müdürü Bener Yıkılmaz tarafından RS Servis Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı’ya teslim edildi. Sertifika takdiminde Genel Müdür Yıkılmaz RS Servis’in OSEM sertifikasyon sürecine dahil olmasından dolayı memnuniyetlerini iletirken, belgelendirme kurallarına göre süreci hızlı bir şekilde tamamlayan RS Servis’e teşekkür etti.

RS Servis Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı da OSEM sürecine dahil olmalarından dolayı memnun olduklarını Türkiye genelindeki RS servislerine de konuyu ilettiklerini, 50’ye yakın tüm RS servislerin OSEM belgesi almak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Ünal Ünaldı, “OSEM belgesi almak kadar standardlarının devamının sağlanması da önemlidir. Bu nedenle OSEM Oto Bakım ve Onarım Merkezi Yeterlilik Belgesi’nin ileride RS Servislerine avantajlar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

OSEM Belgesi büyük sorumluluklar getiriyor

RS Servis Genel Müdür Yardımcısı Erhan Hazinedar ve RS Servis Operasyondan Sorumlu Direktör Umut Duman ise Oto Bakım ve Onarım Merkezi Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmanın gurur verici olduğunu açıkladı.

Erhan Hazinedar, RS Servis’in kurulduğu günden bu güne geçen 8 yıl içinde edinilen tecrübelerin bundan sonraki yıllarda, özellikle kalite standartlarının artarak devam etmesi konusunda yol gösterici olacağını söyledi. Oto Bakım Onarım Merkezi Yeterlilik Belgesi’nin gerekliliklerinin RS Servis tarafından yerine getirildiğini ifade eden Hazinedar, “TSE ve ISO tarafından, kalite belgeleri ile değerlendirilen firmamızın, sektörel değeri çok yüksek OSEM tarafından da belgelendirilmesi, RS Servis’i, yönetim kadrosunu ve tüm çalışanlarını, büyük sorumluluklar getiriyor” dedi.

OSEM belgesi olmayan bayinin sözleşmesi feshedilecek

Erhan Hazinedar
RS Servis Genel Müdür Yardımcısı Erhan Hazinedar

Belgelerin uygulamalarını ve kriterlerini gerçekleştirmenin ve bunları sürdürülebilir kılmanın, RS Servis’in toplam hizmet kalitesini de artırarak devam ettireceğini ifade eden Hazinedar, bu kalitenin devamı ve sürekliliği için bayi ağlarının da OSEM belgelerini almalarının çok önemli olduğunu vurguladı. Hazinedar, şöyle konuştu: “28 Mayıs 2016 tarihinde yapılan bayi toplantımızda OSEM belgesinin önemini izah ettik ve Eylül 2016 tarihine kadar bu belgenin kesin alınması konusunda talimat verdik. Toplantıda OSEM belgesini almayan bayi ile sözleşmelerimizi tek taraflı fesih edeceğimizi de bildirdik.”

Sektöre hizmet verdikleri tüm proseslerde OSEM, TSE ve ISO kalite belgelerine sahip olmanın yüksek sorumluluğunu taşıdıklarını ifade eden Hazinedar, “RS Servis’in başarıya ulaşmasında en etkin rolü oynayacak kalite belgelerimiz, sektör ile empati kurabilme yeteneği kazanan teknik ve teknik olmayan personel eğitimleri, yine belgelendirme kuruluşlarının tarafımıza vermiş olduğu çok değerli kılavuzlar, şube ve bayilerimizin standardizasyonlarının tam anlamıyla yapılanmasını, en önemli kriter olan müşteri memnuniyetinin oluşmasını sağlayacak” açıklamasını yaptı.

Belge için tüm süreçleri 1 haftada tamamladık

RS Servis Operasyondan Sorumlu Direktör Umut Duman
RS Servis Operasyondan Sorumlu Direktör Umut Duman

‘Oto Bakım ve Onarım Merkezi Yeterlilik Belgesi’nin Kalite Yönetim Sistemi (KYS), TSE, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) ve çevre mevzuatları gibi otomotiv sektörünün uymak zorunda olduğu tüm kuralları bir çatı altında topladığını söyleyen RS Servis Operasyondan Sorumlu Direktör Umut Duman, belgenin alınması durumunda tüm süreçlerde başarı elde edileceğini ifade etti. Duman, “Bu belgelendirmeyi almaya hak kazanmak için başvuru, hazırlık, denetleme, eksiklerin giderilmesi gibi bir süreçten geçtik. Yalnızca 1 hafta gibi kısa bir sürede tüm süreçleri başarı ile tamamladık ve belgeyi almaya hak kazandık” dedi.

Yüksek performansla iş yapabilmek için standardizasyon önemli

Standardizasyonun önemine de değinen Duman, “Standardizasyonu ‘Bir gözlem sürecinde elde edilen bilgilerin yinelenebilir ve güvenilir olmasını sağlamak üzere gözlemlenen araca uygun bir biçimsellik kazandırma’ olarak tanımlayabiliriz. Bir işin en iyi nasıl yapılacağını tespit ettikten sonra, standardizasyon metodu ile bunun güvenilir ve yinelenir olmasını sağlayabiliriz. Sürekli aynı yüksek performansla ve güvenilir biçimde iş yapabilmek için standardizasyon çok önemlidir” dedi. Duman, bazı örnek yönetim standartlarını ise şu şekilde açıkladı:

OSEM: Oto Bakım ve Onarım Merkezi Yeterlilik Belgelendirmesi Standardı
ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemi Standardı
OHSAS 18001: İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı
ISO/IEC 27001: Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı
TSE 12047: Kalite belgesi
GSI SLV: Alüminyum Kaynak Yeterlilik Kalite Belgesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER