Sadece bizim değil patili dostlarımızın da sigortaya ihtiyacı var

0
72

Türkiye’de evcil hayvan sayısının 20 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı her yıl artıyor. Evlerin bir bireyi olarak onların da önemli temel ihtiyaçları var. Patili dostlarmız için yapılan en büyük harcamaların başında ise sağlık geliyor. İşte bu noktada artık onların da imdadına yetişen sigortaları var… Üstelik bu konuda çeşitlilik de giderek artıyor.

SİBEL CİNGİ / SİGORTMEDYA

Türkiye’de evcil hayvan sahiplenenlerin sayısı giderek artıyor. Şehirleşme, yoğun iş hayatı derken artan yalnızlığa çare olan dört ayaklı dostlarımız; hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Pandemi ile birlikte başlayan karantinalarda da en iyi arkadaşlarımız onlar oldu.

Türkiye’de evcil hayvan sayısının 20 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Aynı zamanda bu sayı her yıl yüzde 15 artıyor. Evlerin bir bireyi olarak onların da önemli temel ihtiyaçları var. Beslenme, aksesuar, bakım, eğitim ve sağlık giderleri ile bütçeden önemli bir pay alıyorlar. Patili dostlarmız için yapılan en büyük harcamaların başında ise sağlık geliyor. İşte bu noktada artık onların da imdadına yetişen sigortaları var…

Alternatifler giderek artıyor

Artan evcil hayvan sahipliğine ve ihtiyaca bağlı olarak birçok sigorta şirketi; evcil hayvanlarımız için harekete geçti ve yeni ürünler çıkardı. Evcil hayvan sigortaları acil sağlık ihtiyaçları başta olmak üzere birçok konuda güvence sağlıyor. Sigortaların kapsamında sadece sağlık konusunda değil kayıp olma durumunda da destekler bulunuyor. Ürünlerin kapsamında yer alan diğer önemli teminatlardan biri de; can dostu sahipleri için sunulan ferdi kaza teminatları. Ayrıca can dostunuzun 3. şahıslara veya mallarına istemeyerek de olsa verebileceği olası zararlarda ortaya çıkabilecek hukuki sorumluluklar için de teminatlar sunuluyor.

Öte yandan bazı sigorta şirketleri de kasko ve konut poliçelerinde evcil hayvanlar için ek teminatlar sunmaya başladı. Evcil hayvan asistans hizmetleri de istenirse sabit net prim ile poliçelere eklenebiliyor. Üstelik teminatların kapsamı sadece kedi ve köpekler için sınırlı değil. Evcil kuşlar, evcil balıklar, evcil sürüngen ve evcil kemirgenler de faydalanabiliyor.

‘Can Dostum Sigortası’ büyük ilgi görüyor 

MAGDEBURGER Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zafer Uçar

Patili dostlarımızı düşenerek ürün geliştiren sektördeki öncü firmalardan biri Magdeburger… “Can Dostum Sigortası”nı geliştiren Magdeburger; evcil hayvan sahiplerinin büyük bir ilgisi ile karşılaştı. Sektörde önemli bir ihtiyaca cevap veren ürün hayata geçtiği ilk günden itibaren acenteler tarafında da büyük ilgi gördü.

Magdeburger Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zafer Uçar; “Evcil hayvanların bizim kültürümüzdeki yeri oldukça büyük. Hayat hepimiz için sürprizlerle dolu olduğu gibi, bu riskler can dostlarımız için de mevcut. Tam bu noktada ‘Can Dostum Sigortası’ can dostlarımızı olası kazalara karşı poliçede belirtilen teminat ve limitler ile güvence altına alıyor” açıklamasını yapıyor.

Olası kayıplar için de teminat veriyor

Magdeburger’in Can Dostum Sigortası can dostunuzun ismine özel olarak hazırlanıyor. Ürün yüksek teminat limitleri ve evcil hayvan sahibine sunduğu ferdi kaza teminatıyla oldukça dikkat çekiyor. Sigorta, aşıları tamamlanmış, 6 aydan büyük ve 10 yaştan küçük kedi ve köpekler için geçerli oluyor.

Can Dostum Sigortası ile poliçe kapsamında; anlaşmalı veterinerlerde yılda bir kez muayene; tırnak kesimi, göz ve kulak temizliği hizmetleri ücretsiz olarak sunuluyor.

Can dostlarımızın başına gelebilecek trafik kazası, yüksekten düşme, zehirlenme, yanma; yabancı cisim yutma vb. gibi acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek tedavi hizmetleri anlaşmalı veteriner hekimler tarafından sağlanıyor ve 10 bin TL limit ile bu kapsamda yapılacak masrafları karşılıyor.

Aynı zamanda can dostumuzun kaybolması ya da evden kaçması gibi durumlarda ihtiyaç duyulabilecek kayıp arama ve ödül masrafları için de 1.000 TL limitli teminat var. Ürün kapsamında yer alan diğer önemli teminatlardan bir diğeri de can dostu sahipleri için sunulan 10.000 TL limitli ferdi kaza teminatı.

Ayrıca can dostunuzun 3. şahıslara veya mallarına istemeyerek de olsa verebileceği olası zararlarda ortaya çıkabilecek hukuki sorumluluklar için de 10.000 TL limitli teminat sunuluyor. Can Dostum Sigortası’ndan aşıları tamamlanmış, 6 aydan büyük 10 yaştan küçük olan tüm ırk ve cinsiyetteki (5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bağlı yönetmeliklerde Türkiye’de üretimi, satışı ve beslenmesi yasaklanmış olanlar hariç) kedi ve köpekler faydanalabiliyor.

Kayıp takip sistemi de içerdiği için büyük ilgi görüyor

Türkiye’de sigorta bilincinin arttığı her geçen gün tüm sigorta branşlarında olduğu gibi; evcil hayvan sigortası ürününe de ilginin arttığını belirten Sigorta Cini CEO’su Erdem Aydınlı; artan talebin ardındaki en büyük nedenlerden birini ise şöyle açıklıyor; “Bu poliçeler  kayıp durumları için takip sistemi ve teminat içerdiği için; evcil hayvan sahiplerinin daha fazla dikkatini çekmeye başladı.  Bunun yanı sıra bazı sigorta şirketleri de kasko ve konut poliçelerinde evcil hayvanlar için ek teminatlar sunmaya başladılar.”

Yenilikçi ürünlerinin hazırlığı içindeyiz

“Ailelerin, evlerinin bir üyesi olarak gördükleri can dostlarının sağlıklarına olan algılarında farkındalık oluştu. Artan talep ile sigorta şirketleri kasko ve konut poliçelerinde evcil hayvanlar için; ek teminatlar sunmaya başladılar” diyen Aydınlı; şu açıklamayı yapıyor: “Evcil Hayvan Asistans Hizmeti de istenirse sabit net prim ile poliçelere eklenebiliyor. Teminatların kapsamı sadece kedi ve köpek dostlarımız ile sınırlı değil; evcil kuşlar, evcil balıklar, evcil sürüngen ve evcil kemirgenleri de kapsama dahil.”

Aydınlı, “Evcil hayvan sigortasına talebin gelecekte nasıl şekillenmesini bekliyorsunuz?” sorusuna ise şu cevabı veriyor; “Evcil hayvan sigortasına olan talep arttığı için şirketler yeni ürünler veya varolan ürünlere ek teminat olarak eklemeye başladı. Bizde Sigorta Cini olarak bu alanda yenilikçi sigorta ürünlerinin hazırlığı içindeyiz.”

Aksigorta ‘Pati Sigortası’ ile acil durumlar güvence altında

Aksigorta da evcil hayvanlar için özel ürün çıkaran şirketlerden biri. Pazarda ‘Pati Sigortası’ ile yerini alan Aksigorta; kedi ve köpek cinsi evcil hayvanların acil sağlık ihtiyaçlarını güvence altına alıyor. Bu kapsamda, 5.000 TL acil durum teminatı; 3.000 TL 3. şahıs mali mesuliyeti ve 250 TL kapsamında kayıp arama ilanı ve ödül teminatı sunuluyor.

Allianz Türkiye’den “Evcil Hayvan Asistans” hizmeti

Allianz Türkiye, Yuvam Sigortası ürününe ‘Evcil Hayvan Asistans Hizmeti’ni ekledi. Şirket, ‘Evcil Hayvan Hizmeti’ni; müşterilerinin evlerini ve eşyasını yangından hırsızlığa kadar pek çok riske karşı koruyan Yuvam Sigortası Kapsamlı Paket ile sunuluyor. ‘Evcil Hayvan Asistans Hizmeti’, istenirse poliçelere eklenebiliyor. Sunulan teminatların  kapsamı sadece kedi ve köpek dostlarımız ile sınırlı değil. Evcil kuşlar, evcil balıklar, evcil sürüngen ve evcil kemirgenler de kapsam içinde.

AXA da konut sigortasında evcil hayvanlara yer açtı

AXA Sigorta, konut sigortası içinde evcil hayvanlara ilişkin teminatlar sunuluyor. Konut sigortası, sigortalı ve aile bireylerinin bakımları altındaki evcil hayvanlarının 3. şahıslara verebileceği zararlar nedeniyle doğabilecek hukuki sorumluluklar da kapsıyor. Ayrıca asistans hizmetleri içinde evcil hayvan bakımı da yer alıyor.

Anadolu Sigorta, ‘Juno’ ile ‘Patisine Sağlık’ diyecek

Anadolu Sigorta ise Birleşik Kasko Sigortası ile aracın uğrayacağı ve teminat kapsamında gerçekleşen kazalar sonucunda; aracın içinde bulunabilecek evcil hayvanın (kedi/köpek) zarar görmesi halinde tedavi masrafları belli limitle teminat altına alıyor. Anadolu Sigorta’nın ayrıca, dijital sigortacılık servisi “Juno” kapsamında evcil hayvan sigortasına yer vermesi bekleniyor. Juno’nun önümüzdeki günlerde ürünleri arasına ‘Patisine Sağlık’ da girecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz