30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

SAİK Başkan Adayı Murat Büyükçelebi: Sözüm söz

Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’nin (SAİK) 5 Temmuz’da gerçekleşecek seçimi için başkan adayı olan Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi’nin dikkat çeken vaatleri var…

murat buyukcelebi
Murat Büyükçelebi

Ülkemiz 24 Haziran seçimlerinin heyecanı yaşanırken, sigorta sektörü de 5 Temmuz’da yapılacak olan Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) seçimine odaklanmış durumda… SAİK Başkanlığı için aday olan Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi, seçilmesi halinde icraatlarını açıkladı.

Büyükçelebi’nin “Sözüm söz” diye bitirdiği vaatleri şöyle:

“Acente hakları savunulacak”

 • Mevcut durumda seçimle gelen 313 il delegesi kendi içerisinde 40 kişilik sektör meclisini ve bunlar da 7 asil 7 yedek yönetim kurulu (kendi içinde de SAİK Başkanı) ve 1 meclis başkanı ile vekilini seçip kalan 273 kişi, başkan yetkisiyle bir daha toplantılara gelmez iken yeni dönemde muhtemelen artacak olan bu delegeler, branşlaşma alt komisyonlarına ayrılarak (teknoloji, dijitalleşme, BES, komisyonlar vb..) tabandan icra kurulunu besleyen bir yapıya dönüşüp, acente hakları savunularak gelişimi sağlanacak. Ana sorunlarımızdan biri olan eleman sıkıntısını çözmek adına, Sigortacılık bölümlerinden gelen mezunlar minimum 6 ay TOBB öncülüğünde staj yaparak KOSGEP’den destekli, sertifikalı ve deneyimli eleman olarak acentelere işgücü sağlanacak.
 • Kendi şirketlerinde müdür olamayan şirket sahiplerine 1 kereye mahsus 31 Aralık 2017 öncesi bu durumda olanlar için müdürlük imkânı sınavla verilecek. Böylece müdürlük için dışarıdan atama veya diploma kiralama tarzı, meslektaşlarımızı zor duruma düşürenlerden kurtulmaları sağlanacak.
 • Sigortacılık mezunu ve üniversite mezunlarının ilk müdürlükleri, eğitime ve sınava tabi olacak. Deneyim süresi artacak .
 • Tüzel kişilerde teknik personel zorunluluğu kalkacak (Gerçek kişi ve tek ortaklı tüzel kişinin hiçbir farkı olmaması nedeniyle.

“Haksız rekabete izin verilmeyecek”

Bankaların ya da araç bayilerinin promosyon adı altında yaptıkları haksız rekabete çok net biçimde tepki verilerek mücadele yöntemi geliştirilecek. Zorunlu tarifelerdeki primin altına bu tür promosyonlarla doğrudan ya da dolaylı olarak inilememesi adına yönetmelik hazırlığı yapılacak.

Mevcutta yapılması planlanan ‘acente yıldızlama’ projesinden vazgeçilecek.

Şubeleşmede il-ilçe ayrımı düzenlemesi için çalışma yapılacak.

SAİK çalışma usul ve esaslarında değişiklikler ve eklemeler yapılacak, disiplin cezaları net ve uygulanabilir hale gelecek.

‘Ağır Kusur’ tanımının Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ile görüşülerek siyasi otorite desteği alınarak Hazine’den detaylı olarak açıklanması talep edilecek.

“Çağrı merkezi, 7/24 hizmet verecek”

 • Acente gelirlerini arttırmak adına TOBB bünyesinde bir web sitesi ve 7/24 çağrı merkezi kurularak sigortalının, örneğin sabaha karşı saat 02.00’da arayıp poliçe istemesi durumunda, mevcut acentesinin veya en yakın acentenin partajından üretimi sağlanacak.
 • Data veri bankası kurularak acente üretimleri ve bölgesel yönelimler tespit edilerek siyasi otorite tarafında yeni pazarlar ve komisyon gelişimi konusunda aksiyonlar alınacak.
 • FINDEKS projesi sonuca ulaştırılacak. Kanun ile acenteye ‘finansal aracılık’ yetkisi alınarak meslektaşlarımıza çağ atlamanın yolu açılmaya çalışılacak.
 • Ülkemizde kullanılmayan yüzde 68’lik sigorta kullanım alanı için zorunlu sigortaların artırılması için çaba sarf edilecek. Acente mesleki sorumluluk sigortalarının zorunlu olması sağlanacak.

“TOBB’dan destek alınacak”

 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kanalıyla çok uygun fiyatlarla temin edilecek web sitesi, muhasebesel programlar ile dijitalleşmenin önü açılacak. Meslektaşlarımızı rahatlatacak, rekabetlerini kolaylaştıracak, dijitalleştirecek uygulamalar getirilecek.
 • Acente fiziki yapısı için çalışılacak. Ofis konseptleri yaratılarak meslektaşlarımız ile paylaşılacak.
 • BES’te acentelerinin yaşadığı düşük komisyon ve istirdat uygulamaları için çok net bir şekilde çalıştaylar yapılarak sonuç alınmaya çalışılacak.
 • Hızlı satış için teknik personelin dışarıda anında satış yapacağı uygulamalara geçilecek.
 • Tabanın istediği ve talep ettiği gibi Eksperlerin bağımsızlığı ile ilgili Hazine ile görüşmeler yapılacak.
 • Teminat bulunamayan sektörler ve acentelerin mevcut durumda satamadıkları ürünlerle ilgili yurtdışından imkânlar sağlanacak.
 • Poliçelerdeki ‘işlem ücreti’nde mutlaka muvaffak olunacak.
 • Teknik personel ve müdürlere özgü eğitimler verilecek.
 • Birlik ve beraberlik sağlanarak tüm acentelerin arkasında olduğu meslek örgütünün gücüyle lobi çalışmalarıyla siyasi otoriteden istediğimiz gelişimler sağlanacak.
 • Topyekûn çalışmayla bütün dinamikler harekete geçirilecek.
 • Tüm çalışmalar datalar ve bilgilerle akademik olarak gerçekleştirilecek.

Mesleği gerçekten yapacak insanlarla sektörümüzü geliştireceğiz. Acente gelirleri artacak ve dijitalleşeceğiz

Sözüm, söz

KAYNAK: MEDYA YENİGÜN

3 YORUMLAR

 1. Sayın Murat Büyükçelebi.
  Acentelerin kangren olmuş yarası olan Poliçe iptallerindeki prim iadeleri hakkında hiç bir düşünceniz yok mu.
  Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz. Acente çalışıp işini yapıyorsa iptal edilip komisyonu neden geri alınıyor.
  Kazandığı parayı hangi sektör geri iade ediyor. Bu konuda da düşüncelerinizi merakla bekliyorum.
  Saygılar.

  • Şirket müşteriye geri ödeme yapıyor bizden de komisyonu geri alıyor bunda ne sıkıntı var şirketten haksız yere fazla para mı alalım yani bunu mu demek istiyorsunuz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER