Sakarya’da ‘sigortayı sigortacılar satsın’ toplantısı

0
5

MÜSİAD Sakarya Şubesi ve SATSO işbirliği ile “Asıl işi sigortacılık olmayan kurumların sigorta satmasına izin veren yönetmelik değişikliği” hakkında toplantı yapıldı. Toplantıda bu yönetmeliğin sektöre olan güveni zedeleyeceği ve sektörü geriye götüreceği görüşü belirtildi.     

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi’nde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Sigortacılık ve Finans Komitesi ve sektör temsilcileri; 16. Meslek Komitesi Başkanı Engin Adıyaman, Meclis Üyeleri Zafer Yıldırım, Oktay Topçu; il delegesi ve sektör meclisi üyesi Alaattin Paşakaba, il delegesi Özgür Kaya; komite üyeleri Yasin Şahin ve Mertcan Korkmaz ile MUSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu ve yönetim kurulu üyesi Rıdvan Ulusal bir araya gelerek; sigortacılık sektörü hakkında istişarelerde bulundu.

Ana gündem maddesi olan “Asıl işi sigortacılık olmayan kurumların sigorta satmasına izin veren yönetmelik değişikliği” hakkında görüşen taraflar konuyu değerlendirdi.

Bu düzenleme sigortacılık sektörünü büyütmez

Konu hakkında görüşlerini dile getiren SATSO Meclis Üyesi Oktay Topcu; “Sigortacılık sektörü 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’na aykırı olarak herkesin ve her kurumun yapabileceği bir iş haline gelmeye başladı. Bu yapılan düzenlemeyle birlikte ne hedefleniyor bilmiyorum. Ancak maalesef ki bu düzenleme sigortacılık sektörünü büyütmez. Elbette ki açık piyasa, herkes her sektöre girip çalışabilir. Buna hiç kimsenin sözü olamaz. Ancak biz sigortacılar yalnızca sigortacı olabiliyoruz. Tıpkı avukatlık gibi, başka bir sektörde faaliyet gösteremiyoruz. Fakat diğer sektörlerde çalışan kurumlar sigorta acenteliği yapabilecek. Bu işteki yanlışlık tam da bu noktada” dedi.

Her işi uzmanı yapmalı

Konu hakkında görüşlerini dile getiren MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoglu; “Maalesef ki bu mevzuat değişikliğiyle sigortacılık sektörüne olan güvenin düşeceği ve sektör çalışanlarını fazlasıyla etkileneceği kanısındayım. Her işi uzmanı ve yetkilisi yapmalı ki toplumda meslek erbapları kalsın, sektörler yok olup gitmesin. MUSİAD olarak bu konuyla ilgili bir rapor hazırlayıp yetkili mercilere ileteceğimizi buradan bildirmek isterim” diye konuştu.

KAYNAK: NetGaste

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz