30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

SEDDK, DERK hesaplamalarında kullanılan oranları değiştirdi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Kara Araçları Sorumluluk Branşında Devam Eden Riskler Karşılığına İlişkin genelge yayınladı.

SEDDK tarafından 30 Aralık’ta yayınlanan ve bu tarih itibariyle geçerli olacak genelgede devam eden riskler karşılığının hesaplanma yönteminin kullanılması durumunda genelgenin 4’üncü maddesinde yer alan oranlarda değişikliğe gidildi. 

Buna göre, DERK hesaplama yöntemi için kullanılan yüzde 95 oran kara araçları sorumluluk branşında yüzde 100 olarak kullanılacak. Direkt üretimin yüzde 100’ünün Türkiye’de kurulan havuzlara devredildiği işler için ayrı hesaplama yapılması halinde kullanılan yüzde 100 brüt hasar prim oranı yüzde 105 olarak, diğer işler için kullanılan brüt hasar prim oranı olan yüzde 85 oran da yüzde 90 olarak değiştirildi. Direkt üretimin yüzde 100’ünün Türkiye’de kurulan havuzlara devredildiği işler için ayrı hesaplama yapılmaması halinde kullanılan yüzde 85 oran ise yüzde 90 olarak güncellendi.

Söz konusu değişikliklerin yalnızca 31 Aralık 2021 tarihli finansal tabloları etkileyecek hesaplamalarda kullanılacağı açıklanan genelgede, hasar prim oranlarının değiştirilmesi kapsamında ortaya çıkacak olumlu farkın takip eden bir yıl boyunca kar dağıtımında kullanılamayacağı belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER