16 Ekim 2021, Cumartesi
spot_img

Sektöre sürpriz büyük bir sermayedar giriyor

SEKTÖR KULİSİ

Sigorta sektörüne yerli ve yabancı sermayedarların ilgisi sürüyor. Son beş yılda trafik sigortalarındaki dalgalanmalar sonrası sektöre yerli sermayedarların çok daha fazla ilgi gösterdiği söylenebilir. Hele hele son bir yılda SEDDK birçok yerli sermayedara sigorta şirketi kurma konusunda izin verdiği, fakat bazılarına ‘trafik’ ruhsatı konusunda temkinli davrandığı görülüyor. Trafik Sigortası ruhsatı olmadan bir sigorta şirketinin çok zorlanacağı da son son kurulan sigorta şirketleri örneğinde gözler önüne serildi. SEDDK‘ya sigorta şirketi kurmak için başvuran şirketlere onay verirken tüm prosedürün tamamlanmasının yanında arkasında güçlü bir sermayedarın olmasının da sık olarak gündeme getirildiği bilinen bir konu.

SÜPRİZ YERLİ SERMAYEDAR

Tam da bunlar sektör kulislerinde konuşulurken, yeni ve sürpriz bir yerli sermayedarın sektöre giriş yapmak için karar aldığı haberi sektöre bomba gibi düştü. Evet sermayedar gerçekten herkesin yakından tanıdığı büyük bir sermayedar kuruluşu Holding yani. Evet uzun yıllar sonra sigorta sektöründeki gelişmeleri görerek bu alana yatırım yapmaya karar vermişler. Bu konuda oldukça iddialı oldukları kulislere sızan bilgiler arasında. Holding tamam büyük ama şirketi kim kuracak, kim yönetecek ?
Kulislerde konuşulanlara göre sektörün deneyimli bir ismi bu iş için kolları sıvamış. Yatırımcı Holding’e sunum yapılmış. Holding yetkilileri bir süre konuyu inceledikten sonra, yatırım kararı almış.

SEDDK’ya BAŞVURU İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLAMIŞ

İddialara göre imzalar atılmış ve yönetim ekibi oluşmaya başlamış. Ve SEDDK‘ya başvuru için çalışmalara başlanmış. Planlamalara göre SEDDK onay sürecinden sonra bir gecikme olmazsa 1 Nisan’da ilk poliçenin kesilmesi hedeflenmiş. Tüm branşlarda hizmet vermeyi planlayan yeni şirketin piyasadakilerden farklı olarak acente ağırlıklı olsa da Dijital bir şirket olacağı konuşuluyor. Ve yeni kurulacak şirketin amacının yapılanın kopyası değil farklı açılımları hedeflendiği dile getiriliyormuş. Bu kulis bilgiler sektörde konuşulmaya başlandığında ise, sektörde bazı yöneticilerin “sigorta pazarında özellikle trafik sigortalarında atı alan Üsküdar’ı geçtiğini. Pazara girecek bir şirketin özellikle Motor Sigortaları ile bir pozisyon alması güç olur” dediği konuşuluyor. Motor sigortalarında önemli deneyime sahip bir ekip, bu algıyı kırabilecek mi, kıramayacak mı, hep birlikte göreceğiz.. Bize sadece Hayırlı olsun demek kalıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER