23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

ŞEMSİYE’nin son sayısı tüm dijital mecralarda!

Sigortalı Yaşam BES ve Otomatik Katılım Dergisi Şemsiye’nin Mart sayısı yine tüketicileri yakından ilgilendiren haber ve yorumlarla dolu. Sigorta sektörünün tüketiciye yönelik yayınlanan tek dergisi olan Şemsiye’nin kapak haberi, teminatlarla ilgili.

‘Sigortalı artık çağın gereğine uygun bilgilendirilecek’ başlığıyla verilen haberin spotunda “Sigorta sözleşmelerinde e­poliçe sistemiyle de uyumlu, yeni bilgilendirmeye yönetmeliği yürürlüğe girdi. Sigortalıyı bilgilendirmede dijital olanaklardan daha fazla yararlanılırken, sigortalılar da aldığı ürün ve teminatlar hakkında daha kolay bilgi sahibi olacak” vurgusu yapılıyor.

SigortaMedya Haber Müdürü Alp Süer’in akıcı üslubuyla kaleme aldığı üç sayfalık haberde “Sigortacının bilgilendirme yükümlülüğü de sigorta sözleşmesinin kurulmasından önce başlıyor ve sözleşmenin geçerli olduğu süre içinde devam ediyor. Söz konusu yükümlülük, sigortacı tarafından sigorta ettirene ve sigorta sözleşmesine taraf olmak isteyen kişilere sözlü ve yazılı şekilde yerine getiriliyor. Bilgilendirmenin yazılı olarak yapılması esas. Ancak, bu durumun bir istisnası var; tarafların, fiziki olarak karşı karşıya gelmesinin söz konusu olmaması” deniliyor.

Haberde, Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi ve Tema Sigorta Yönetici Ortağı Cengizhan Korkut’un görüşleri de yer alıyor.

Kâr kaybınızı sigorta karşılaşın

Şemsiye’nin dikkat çeken haberlerinden biri de işletmenleri yakından ilgilendiren kâr kayıplarına yönelik. İşletmeniz, beklenmedik bir yangında yanıp kül oldu… Veya başka nedenlerle işletmenizin faaliyetleri geçici süreyle durdu. Sonrasında yangın sigortanız veya iş yeri sigortanızdan ilk etapta zararınızı karşıladınız. Peki, işletmenizin durması nedeniyle uğradığınız kâr kaybını nasıl karşılayacaksınız? İşte bu noktada, son yıllarda önemi artan sigortalar arasında yer alan kâr kaybı sigortası devreye giriyor. Haberin detayını Şemsiye’nin Mart sayısında okuyabilirsiniz.

Aracınız motosikletse güvenceniz sigorta olsun

Araç tercihiniz motosiklet ise aslında pek çok riskle de karşı karşıyasınız demek. İşte bu nedenle hem aracınızı, hem yaşanacak kaza halinde zarar görebilecek diğer araçları ve üçüncü şahısları koruma altına almak için başta Zorunlu Motosiklet Trafik Sigortası olmak üzere kasko poliçesini de ihmal etmemek gerekiyor. Bu özel haberin detaylarını da Şemsiye’de bulabilirsiniz.

Sokak röportajları

Şemsiye Dergisi’nin klasiklerinden olan sokak röportajları sayfasında vatandaşlara “Sigorta yaptırırken yardım alır mısınız?” sorusu yöneltiliyor. Vatandaşlar bu soruyu çoğunlukla “Acenteme” sorarım cevabı veriyor. Dijital sigortacılığın her geçen gün daha da ilerlemesi nedeniyle bu soruya “Sigortamı internetten araştırarak” alırım diye cevaplayanlar da var.

Memnun sigortalılar sigortayı sevdirecek

Şemsiye Dergisi okurları Memnun Sigortalı köşesini de yakından bilir. SigortaMedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar da Editör köşesinde aynı konuyu ele alıyor. Kantar’ın, “Memnun sigortalılar sigortayı sevdirecek” başlıklı makalesinde, “Sigorta sistemi ile kim ne söylerse söylesin yüzde 95’in üzerinde sigortalının hasar sonrası mağduriyeti önleniyor. Geri kalan da zaten suistimal gerekçesiyle yakalanan ve hakkından feragat eden sigortalılardan oluşuyor. Tabii ki suistimal çabaları da her geçen gün artıyor. Bu başka bir gerçek. Çeşitli yöntemler deneniyor. Sigorta şirketleri de bu girişimler nedeniyle tazminat taleplerini çok dikkatli inceliyorlar. Burada ince bir çizgi var, kurunun yanında yaş da yanmasın diye. Bu süreçte bir sıkıntı oluyorsa sadece bu sebepledir” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER