‘Siber riskler hayatın bir parçası olacak’

0
10

İnternet kullanımının artmasıyla beraber hayatlarımıza siber saldırı risklerinin girdiğini söyleyen Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan; bu risklere karşı sadece teminat veren değil, aktif olarak koruma sağlayan sigorta ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Son aylardaki gelişmelerle beraber daha önce benzeri görülmemiş bir dönüşümden geçiyoruz. Hayatımızda dijitalin artan payı ve pandemi nedeniyle şirketlere büyük esneklik kazandıran uzaktan çalışma sistemi siber saldırılar için açık hedef oluşturuyor. Evden çalışma ve evde oturma sürelerinin artmasının internet kullanımıyla beraber siber riskleri de artırdığını ifade eden Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan; “Yaşam koşullarımızın değişmesi doğal olarak alışkanlıklarımızı da etkiliyor. Sadece Nisan ve Mayıs aylarına bakıldığında bile Türkiye’deki sabit veri kullanımının yüzde 40 artış gösterdiğini gördük. Servis sağlayıcıların raporlarına göre yıllık bazda yüzde 20’ye varan artışlar var” diye konuştu.

ABD’de yüzde 300 arttı

Veri kullanımının sadece internette gezinme süresindeki artışa işaret etmediğini dile getiren Erdoğan, “Eurostat verilerine göre internetten alışveriş yapanların sayısı 10 yılda 10 kat artış gösterdi. Pandemiyle beraber bu oranın daha da arttığını söyleyebiliriz. Alışverişin yanında, uzaktan çalışma yöntemleri ve hatta vatandaşlık/kamu işlemleri de internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Kişisel verilerin bu kadar yoğun kullanılması da kimlik ve kart bilgilerini toplamaya yönelik kötü niyetli yazılımların ve hacker faaliyetlerinin artmasına neden oluyor. ABD’de COVID-19 sonrasında kimlik hırsızlığı ve siber saldırılarla ilgili yapılan ihbarlarda yüzde 300 artış olduğu açıklandı. Ülkemizde de benzer bir artışın yaşanabileceğini öngörüyoruz. Hayatımızın vazgeçilmezi olan dijital dünya maalesef siber saldırı ihtimallerini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle özellikle önleyici koruma hizmetleri sunan siber güvenlik sigortalarının bu risklerin azalmasına ve işletmelerin finansal dayanıklılığını kuvvetlendirmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Ray Sigorta olarak bu alandaki ihtiyacı karşılamak için Cyberella Siber Güvenlik Sigortası isimli yeni bir ürün geliştirdiklerini belirten Erdoğan, böylece bireyleri hem sanal hem de gerçek kimlik hırsızlarına karşı makul fiyatlı, sağladığı asistans hizmetleriyle güvenilir ve kapsamlı bir ürün ile güvence altına aldıklarını söyledi.

Cyberella ile 360 derece koruma

Korumanın hasar gerçekleştikten sonra değil, poliçenin kesildiği andan itibaren başladığı Ray Sigorta’nın Cyberella Siber Güvenlik Sigortası son derece kapsamlı ve önleyici bir koruma sağlıyor. Cyberella ile beraber sağlanan koruma yazılımı sigortalıları potansiyel saldırılardan korumakla kalmıyor, sunulan Dijital Güvence Veri İzleme Hizmeti sayesinde de sigortalıların kişisel verileri, poliçe süresince 7/24 internet üzerinde taranıyor. Kimlik hırsızlığına yönelik mağduriyet durumunda özel olarak tayin edilen uzman danışmanlar süreç çözümlenene kadar poliçe sahibine her türlü konuda yardımcı oluyor.

Yine plan kapsamında aynı aile içerisinde 5 kişinin kullanabileceği bir koruma yazılımı da ücretsiz olarak veriliyor. Kimliklerin bir ya da bir kaçının çalınması veya kaybolması durumunda kimlik yenilenmesi için harç ve kart ücretlerinin yanı sıra gazeteye verilecek zayi ilanları da poliçe kapsamında karşılanıyor. Ray Sigorta Cyberella Siber Güvenlik Sigortası, ATM’de ya da ATM’den dönerken yaşanabilecek kapkaç/gasp olaylarına karşı da teminat veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz