Sigorta Ekranı’nda son yönetmelik masaya yatırıldı

1
15

Sigorta Ekranı’nda ilk geçen hafta yayınlanan Sektör Gündemi programında; SigortaMeya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar ile Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan; çok tartışılan son yönetmeliği değerlendirdi.

Yönetmelikteki tartışmaların yorum farkından kaynaklandığını vurgulayan Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan; “Yönetmeliğin bir kısmına bakıyorsun acentelerin faydasına gibi duruyor. Bir kısmına bakıyorsun acenteler için aleyhte görünüyor. Yönetmelikte yorum farkı var. Kimisi diyor ki ‘2-3 madde güzel ama altına bir madde eklemişler işi bozmuş’; kimisi de ‘3 tane madde gelmiş ama alttaki madde önceki 3 maddeye bağlı.’ İşte yorum farkı buradan kaynaklanıyor. Yani acenteler kendileri açısından baktığında ‘Biz haklıyız’ diyor. Bir başkası ‘Benim yazdığım ya da söylediğim doğru’ diyor. Kişilerin görüş ve yorumlarına saygı gösterilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İptal davasını önermiyorum

Doğan, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sigortacılığı önem veriliyor. Daha yeni ürünler yeni yönetmelikler çıkacak. Böyle bir ortamda biz hâlâ eski geleneklerle devam etmek ve itiraz etmek yerine ortak nasıl bir yol bulabiliriz, ona bakmak lazım. ‘İnternetten satışa karşıyım’ demenin dünyada bir karşılığı yok. Pandemi gibi dönemlerde ortaya çıkan krizleri iyi yönetmek gerekiyor. Pandemi ile mücadele çerçevesinde alınan kararlar doğrultusunda fiyatlar düşürüldü, vadeler uzadı. Şimdi burada bazı acente dostlar fiyat düştü diye tepki gösterdi. Bazi acente arkadaşlarımız yönetmelik konusunda bu işin tek çözüm yolunun mahkeme olduğunu söylüyor. Oysa iptal davasını ben çok önermiyorum. Tek yol sektörün tüm paydaşlarının bir araya gelip ‘Evet bu yönetmelik çıkmıştır. Ama yeni genelgelerle bunun işleyişinde yumuşatmaya gidilirse iyi olur’ demek daha doğrudur” dedi.

Kantar: Sigortacılık Kanunu ortada

Can Kantar ise sektörün dijital birtakım ürünlerin internetten satılmasına doğru gittiğini belirterek, “Acentelerin Anadolu’da gelirleri trafikten olduğu için, trafik sigortalarına biraz fazla takıldık. Ortada bir Sigortacılık Kanunu var. O kanunda deniliyor ki ‘Bunları sadece sigorta aracıları satabilir.’ Sigorta aracıları dendiği zaman da acenteler, brokerler ve bankalar anlaşılıyor” dedi.

Kantar, “Geldiğimiz noktada büyük bir GSM kuruluşu bu işe girmeye çalışıyor. Acentelik başvurusu yapmışlar, TOBB bunu kabul etmiş. Levhaya kayıt olmuşlar. Sigorta satabilmesi için 1000 personelin SEGEM belgesi başvurusu yapılmış. Sonuçta gayet nizami yollarla ilerleyen ve engellenemeyen bir durum. Burada bir haksız rekabet var ise onun önüne geçilmesi lazım. Sigortacılık Kanunu da bir değişiklik yapılacaksa buna söylenecek bir şey yok. Ama acentelere ‘Sadece sen satacaksın’ deyip de bir takım koşullar öne sürüp ‘Sen başka iş yapamayacaksın. Kapı numaran ayrı olacak. IP numaran ayrı olacak’ deyip onu bir yere bağladıktan sonra; diğer taraftaki insanlara ‘Sen de şunun şurasında sat, sen de bunun burasından sat’ demek çok adil olmuyor. Benim yorumum Eğer burada bir düzenleme yapılacaksa temelde olmasında fayda var” diye konuştu.

Sabit fiyat tartışma çıkardı

Mağduriyet ve haksız bir rekabet olmaması açısından acentelerin endişesinin giderilmesinin gerekliğine vurgu yapan Kantar şunları söyledi: “Büyük tartışmalar, ‘Sabit fiyat’ dendikten sonra çıktı. Son yönetmelik muhtemelen sigorta şirketlerinin bilgisi alınmadan yayınlanmış. Acentelerin çatı kuruluşunun başkanı, önce ‘Bu yasayı çıkaranları tebrik ediyoruz, alkışlıyoruz’ dedi. Aradan üç gün geçtikten sonra da iptal davası açmaya çalıştı. İşte buradaki tutarsızlıklar acenteler çok zor duruma sokuyor. Aynı sıkıntıları sigorta şirketleri de çekiyor. Taraflar bir araya geldiğinde çok büyük olmasa da acentelerle lehine bir gelişme, bir iyileştirme olacağını düşünüyorum.” 

1 Yorum

  1. Merhaba 1988 1 nisan iş girişim var 1993 te evlendim 4 çocuk annesiyim toplam gün sayım 3 600 3 çocuk borçlanması yapıp emekli olmak istedim 61 milyon gibi bi ödeme çıktı bu arada çalışmıyom. Bi. Arada bu parayı ödiyemem kredi çekemiyom sağlık sorunlarım var emeki olmayı çok istiyorum lütfen yardım edin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz