17 Ocak 2021, Pazar

‘Sigorta sayesinde geceleri rahat uyuyorum’

Bayram Ali Ontaş, bir maddi hata yüzünden devletten ceza yemiş, faturası da çalıştığı şirkete çıkarılmış. Gulf Sigorta’dan yaptırdığı Mali Müşavir Mesleki Sorumluluk sigortası sayesinde mağduriyeti giderilen Ontaş, “Sigorta sayesinde artık rahat uyuyorum” diyor.

Edip Ozan Üçok / Şemsiye Dergisi

Bankacı veya sigortacı olmak ne kadar zorsa mali müşavir olabilmek de bir o kadar zor. 4 yıl lisans, staj ve girdiğiniz sınavlarda dirsek çürüttükten sonra sertifikanızı alıp bordrolu olarak bir şirkette ya da serbest çalışmaya başladığınızı düşünürseniz bir hayli uğraş veriyorsunuz. Mesela, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SBMM) olarak çalışıyorsanız, mükellefi olduğunuz firma adına yaptığınız küçük bir hata bile size pahalıya mâl olabiliyor. İşte Muğla’nın Ortaca ilçesinde yaşayan ve bir şirkette sözleşmeli SBMM olarak çalışan Bayram Ali Ontaş’ın da başından böyle talihsiz bir olay geçiyor. Ancak, Gulf Sigorta’dan yaptırdığı Mali Müşavir Mesleki Sorumluluk Sigortası sayesinde mağduriyeti gideriliyor.

SEMSIYE.pdf
Memnun Sigortalı: Bayram Ali Ontaş

Biraz da Ontaş’ın hikayesini anlatalım: Ontaş’a hizmet verdiği sürücü kursunun defterlerinde sorun olunca, mükellefi olduğu şirkete ceza kesiliyor. Fakat, yaptığı işin ağırlığını bilen Ontaş, önceden önlemini alıyor ve Gulf Sigorta’dan bireysel olarak Mali Müşavir Mesleki Sorumluluk Sigortası yaptırıyor. Bu sayede hem kendisinin hem de mükellefi olduğu firmanın mağduriyeti gideriliyor. Ontaş, 2016’da 13 Şubat’ta Gulf Sigorta tarafından yaklaşık 60 bin tutarındaki hasar ödemesi yapıldığından beri geceleri daha rahat uyuduğunu belirtiyor.

Özel sigortalara önem verilmeli

Bilinçli bir sigorta tüketicisi olan Ontaş, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne de (BES) dâhil olmuş ve birikim yapmaya başlamış. Özel sigortalara gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de önem verilmesi gerektiğini kaydeden Ontaş, “Sigortası olmadığı için insanlar maddi, manevi zararlar görüyor. Herkes kendi kesesine göre mutlaka sigorta yaptırmalı. Geçen gün gazetede yazıyordu: Trafiğe çıkan her dört araçtan birinin sigortası yokmuş. Ayrıca 7 milyon araç sigortasızmış. Çok vahim bir durum. Halkımızı bu konuda daha çok bilgilendirmeliyiz” diyor. Muğla’da yoğun bir trafik sorunu ve hırsızlık gibi olayların yaşanmadığını söyleyen Ontaş, ailesi için depreme karşı dayanıklı yeni bir ev yaptırmış. Ontaş, bu yüzden henüz deprem sigortasına gerek duymuyor; ama yakın gelecekte yangın sigortası yaptırmayı düşünüyor.


Mesleki Sorumluluk Sigortası nedir?

Mesleklerini yapan insanlar ve işyeri sahipleri, yaptıkları faaliyetler yüzünden ortaya çıkan ya da beklenmedik bir kaza ile karşılaşılan durumlarda üçüncü kişilerin mallarına hatta canlarına bir zarar verirse, bunun sonuçlarından sorumlu oluyor. Her ne şekilde doğmuş olursa olsun sorumluluk sigortaları bu zararları güvence altına alan bir sigorta ürünü. Mali müşavir mesleki sorumluluk sigortası da bunlardan biri. Gulf Sigorta da, 10 yılı aşkın bir süredir bağımsız olarak hizmet veren serbest muhasebeci, mali müşavir ve serbest muhasebeci mali müşavirlerin mesleki risklerine karşı güvence altında olmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER