17 Ocak 2021, Pazar

Sigorta sektörü de Hatay için 19 bin adet fidan bağışladı

Sigorta sektörü Hatay’da meydana gelen yangında yok olan ormanları yeniden yeşertmek için birbirine meydan okuyor! Sosyal medyada birbirlerine meydan okuyan sigorta şirketleri bir günde yaklaşık 19 bin adet fidan bağışı yaptı. 

SİBEL CİNGİ / SİGORTAMEDYA

Sigorta sektörü herkesin yüreğini sızlatan Hatay yangınının yaralarını sarmak için harekete geçti. Çevre sorunlarına yüksek bir hassasiyet gösteren ve yıllardır bu konuda önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan sigorta sektörü sosyal medyada Beşiktaş’ın HatayİcinElele sloganıyla başlattığı fidan bağışı ile meydan okuma hareketine destek verdi. Sigorta sektörünün önde gelen şirketleri birbirlerine fidan bağışı ile meydan okudu.

Quick ve AXA Sigorta’dan 4050 fidan geldi

Quick Sigorta, “Quick Sigorta olarak, Hatay’da meydana gelen yangınlarda yok olan ormanlarımızı ve geleceğimizi yeniden yeşertmek için 2023 fidan bağışlayarak AXA Türkiye’ye meydan okuyoruz” diyerek bağış kampanyasına katıldı. AXA Sigorta da meydan okumayı kabul etti. “Ormanlarımızı birlikte yeşertiyoruz” diyerek Hatay’daki ormanları yeşertmek için 2030 adet fidan bağışladığını açıkladı. AXA Sigorta ise HDI Sigorta’ya meydan okudu.

HDI ve Türk Nippon 4100 fidan bağışladı

HDI Sigorta da AXA Sigorta’dan gelen meydan okumayı kabul etti. “AXA_Turkiye ‘nin meydan okumasını kabul ediyoruz ve Hatay’da meydana gelen yangınlarda yok olan ormanlarımızı yeniden, birlikte yeşertmek için 2500 fidan bağış yapıyoruz” diyerek Türk Nippon Sigorta‘ya meydan okudu. 

Çok gecikmeden Türk Nippon Sigorta da HDI Sigorta’nın çağrısına cevap verdi. “@HDI Sigorta’nın meydan okumasını kabul ediyoruz” diyen Türk Nippon 2600 fidan bağışı yaptı ve Türkiye Sigorta’ya meydan okudu. 

Türkiye Sigorta çalışan sayısı kadar bağış yaptı

Türkiye Sigorta, Türk Nippon’un meydan okumasını kabul ederek çalışan sayımız kadar, toplam 2.620 adet fidan bağışında bulundu. Meydan okumasını ise Anadolu Sigorta’ya yaptı. Anadolu Sigorta, Turkiye Sigorta’nın meydan okumasına 2700 fidanla karşılık verdi ve Allianz’a meydan okudu. 

Doğa Sigorta’dan 2 bin fidan

Doğa Sigorta da İstanbul Ayvansayar Üniversitesi ile birlikte kampanyaya katıldı ve 2 bin fidan bağışladıklarını açıkladı. Doğa Sigorta’nın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda “Doğa hepimiz için. Bugün fidan, yarım nefes. Doğa’nın bir parçası olduğumuzu unutmuyoruz. Hatay’da yanan ormanlarımız için 2 bin fidan bağışlıyoruz. #HatayİçinElEle” denildi

Gulf Sigorta’dan 2 bin 21 fidan

Gulf Sigorta, “Yemyeşil bir gelecek, yemyeşil bir hayat için” diyerek, #HatayİçinElEle kampanyasına 2 bin 21 fidan bağışladı.

Acenteler de birbirine meydan okudu

Fidan bağışı için meydan okuma hareketine sigorta acenteleri de kayıtsız kalmadı. Azun Sigorta, 31 fidan bağışı ile kampanyaya destek verdi. Azun Sigorta ayrıca 31 gün boyunca yapılan her poliçe karşılığında da bir fidan bağışlayacak. Flaş Sigorta’da 50. yıllarına ithafen 50 fidan bağışında bulundu ve Can Sigorta Acenteliği’ne meydan okudu. 

Bir başka acente İnci Sigorta da “Hatay’da meydana gelen yangınlar sonrasında tekrar yeşil bir doğa için 303 fidan bağışlıyoruz” diyerek; Ermat Sigorta acentesine meydan okudu.

https://www.instagram.com/p/CGS-duaBnpI/?igshid=1bv99215i32iy

Bir yılda 5 milyon fidan dikilecek

Hatay’da meydana gelen yangın tüm Türkiye’nin içini yaktı. Hatay’ın Belen ilçesinde başlayan ve İskenderun ile Arsuz ilçelerine kadar uzanan yangın nedeniyle binlerce ağaç, canlı kül olurken, yerleşim yerlerinde de ciddi bir zarara neden oldu. Rüzgarın da etkisi ile kısa sürede çok büyük bir alana yayılan alevler 400 hektarlık bir alanı sardı. 5 helikopter, 188 arazöz, 25 iş makinesi ve 750 personelin mücadele ettiği yangında ağaçlar, hayvanlar, evler, iş yerleri, araçlar, fabrikalar ve tarlalar kül oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay ve ilçelerinde haftasonu yanan alanların anayasal koruma altında olduğunu belirterek; “Yanan alanların 1 metrekaresi dahi başka bir amaçla kullanılmayacak ve tamamı yeniden ağaçlandırılacaktır” diye konuştu. Bakan Pakdemirli, “Hatay’da yanan alanların ağaçlandırılmasına katkı sağlamak isteyen vatandaşlarımızı her iki yanan alanda da 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, #GeleceğeNefes kampanyası çerçevesinde bizimle birlikte fidan dikmeye davet ediyorum” açıklamasını yaptı. 

Pakdemirli, yanan alanların yeniden ağaçlandırılması amacıyla kampanya başlatan kurumlara, spor kulüplerine, şirketlere, belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına, sanat camiasına ve bütün vatandaşlara ayrı ayrı teşekkür dileklerini iletti. Pakdemirli, Hatay’da 2020 yılında yanan alanlarda da bir yıl içerisinde yaklaşık 5 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını açıkladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER