Korona sarstı, ‘oto’da reel büyüme eksiye düştü

0
11

Koronavirüs (Covid-19) salgını, Türk sigorta sektöründe büyüme hızını ilk 4 aylık dönemde, ilk çeyreğe göre yaklaşık 4 puan düşürdü. Salgın, hem hayat hem de hayat dışını etkilerken, trafik ve kasko sigortalarında reel büyüme eksiye düştü.

SİGORTAMEDYA / ALP SÜER

En sonunda korkulan oldu. Koronavirüs (Covid-19) salgını Türk sigorta sektöründe büyüme hızını, ilk 4 aylık dönemde, ilk çeyreğe göre yaklaşık 4 puan düşürdü. Salgın, hem hayat hem de hayat dışını etkilerken, trafik ve kasko sigortalarında reel büyüme eksiye döndü. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) son açıkladığı verilere göre, sektör 4 aylık dönemde yüzde 20.9 büyüdü. Enflasyondan arındırıldığında sektörde reel büyüme hızı ise yüzde 8.9 olarak gerçekleşti. Ocak-Nisan döneminde hayat dışı (elementer) sektör yüzde 15.9 (reel yüzde 4.5) büyürken, hayat branşındaki büyüme ise yüzde 50.9 (reel yüzde 36) oldu. Sektör, yılın ilk çeyreğinde yüzde 24.8 büyüme kaydetmişti.

Oto sigortalarını vurdu

Branşlar bazında analiz edildiğinde, salgının hem hayat hem de hayat dışı branşları olumsuz etkilediği gözleniyor. Hayat branşındaki büyüme hızı ilk 4 ayda, yılın ilk çeyreğine göre 17.9 puan gerilerken, salgın asıl hayat dışında lokomotif branş oto sigortalarını vurdu. Nitekim, ocak-nisan döneminde trafik yüzde 9.69 büyürken, kasko ise sadece yüzde 3.47 büyüme kaydetti. Yılın ilk 4 ayında reel olarak bakıldığında trafik yüzde 1.12, kasko ise yüzde 6.73 daraldı. İlk 4 ayda, ilk çeyreğe göre büyüme hızı trafikte 9.55, kaskoda ise 8.63 puan düşüş gösterdi.

Etki devam edecek

Salgının etkileri, ilk çeyrek rakamlarında hissedilmeye başlanmıştı. 4 aylık rakamlarla etki iyice ortaya çıktı. Sigortacılara göre, etki önümüzdeki aylarda da sürecek; sektörde büyüme hızı gerileyecek. Bununla birlikte salgınının seyrinde olumlu gelişmeler ve vaka sayılarındaki gerileme, temkinli bir iyimserlik yaratmış durumda. Salgında 2’inci dalga ihtimali de göz önünde bulundurulmakla birlikte sektörde yılın 2’inci yarısının görece olumlu geçmesi bekleniyor. Uzmanlar, sektörde başlıca dağıtım kanalı acenteleri de bu kritik dönemde trafik ve kasko dışındaki branşlara odaklanmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Salgın sağlık, yangın ve genel zararları teğet geçti

Koronavirüs salgını, sektörde bir çok branşı etkilemesine karşın, hastalık/sağlık, yangın ve doğal afetler ile genel zararlar branşlarının ise salgından etkilenmedikleri gözleniyor. Hastalık/sağlıkta büyüme hızı, ilk 4 ayda, ilk 3 aya göre yaklaşık 2 puan gerilemesine karşın, söz konusu branş ocak-nisan döneminde yüzde 22.19 (reel yüzde 10.14) gibi başarılı bir performansa imza attı. Buna karşın, yüzde 18.6 (reel yüzde 6.9) büyüyen yangın ve doğal afetlerin büyüme hızı, ilk çeyreğe göre de yaklaşık 1.5 puan arttı. Keza, ilk 4 ayda yüzde 35.05 (yüzde 21.73) büyüyen genel zararların da ilk çeyreğe göre büyüme hızı 22.87 puan artış gösterdi.


Branşların reel büyüme hızı (%)

BRANŞ OCAK – MART OCAK – NİSAN
Kasko 0,21 -6,73
Trafik 6,6 -1,12
Hastalık/sağlık 11,06 10,14
Genel zararlar 0,28 21,73
Yangın ve doğal afetler 4,61 6,9
Hayat 50,9 36

Kaynak: Türkiye Sigorta Birliği


SİGORTAMEDYA / ALP SÜER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz