17 Ocak 2021, Pazar

Sigorta sektörü karbon salınımı için teyakkuzda

Bugün 21 Eylül Sıfır Emisyon Günü… Aynı zamanda dünyada bu hafta ‘Dünya Etkinlik Haftası’ kutlanıyor. Sektörün önde gelenleri de karbon salınımına ve sıfır emisyona dikkat çekmek için harekete geçti!

SİGORTAMEDYA ÖZEL

Sigorta sektörünün karbon salınımına verdiği önemi sık sık sayfalarımızda paylaşıyoruz. Bugünün ‘Sıfır Emisyon’ günü olması ve aynı zamanda ‘Dünya Etkinlik Haftası’nı da yaşıyor olmamız nedeniyle biz de karbon salınımı konusunda hassasiyetimizi ortaya koyalım istedik. Daha güzel bir çevre, daha sağlıklı bir yaşam için biz de sizleri karbon ayak izinizi azaltmaya davet ediyoruz: Yürüyelim, bisiklete binelim, sıfır emisyon için çaba harcayalım…

Karbon emisyonu nedir?

Çoğunlukla insan kaynaklı faaliyetlerin bir sonucu olan karbon emisyonu, doğada oluşan karbonun atmosfere salınmasını ifade eder. 19. yüzyıldan itibaren kömürle çalışan sanayi araçlarının kullanılmasıyla birlikte, atmosferdeki sera gazı yoğunluğu da artış gösterdi. Atmosfere salınan bu gazlar, dünyanın ortalama sıcaklığının artmasına yol açıyor. Sera gazları tehlike sinyallerini veren büyük bir iklim sorununa yarattı. Buzullardaki tehlikeli erime, yükselen deniz seviyesi, artan hava sıcaklıkları, aşırı hava olayları ve doğal felaketler bu artışın sonuçları. Sera gazı miktarı üzerinden, insan faaliyetlerinin doğaya verdiği verdiği zararın ölçüsü ise Karbon Ayak izi ile ifade ediliyor.

Karbon emisyonunun son yıllarda artış göstermesinin en temel sebepleri arasında kontrolsüz sanayileşme, sürekli artan enerji talebi, yükselişe geçen şehirleşme, azalan ormanlık alanlar, yoğun hayvancılık faaliyetleri ve kontrol edilmeyen sera gazı salımı yer alıyor.

AXA Sigorta motorlu taşıt kullanımını azaltıyor

Aktif Yaşam Derneği, #AvrupaHareketlilikHaftası ve #dünyaiçinhareketet projesi kapsamında başlattığı #hareketiniseç kampanyası büyük ilgi görüyor. Aktif Yaşam Derneği başlattığı Challenge ile AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken‘e mesaj gönderdi ve “Gözler sizde… Hafta boyunca hareketinizi seçin, sosyal medyadan yayınlayın, çevrenize ilham olun” dedi. AXA Sigorta CEO’su da yayımladığı mesajda “Değer ortağımız Aktif Yaşam Derneği’nin (@aktifyasiyorum) #hareketiniseç kampanyası için yaptığı çağrıya AXA Sigorta olarak biz de katılıyor ve bu hafta boyunca motorlu taşıt kullanımımızı minimuma indiriyoruz!” dedi.

Ölken çektiği videoda “Avrupa Hareketlilik Haftasında Aktif Yaşam Derneğinden bir davet aldım. Karbon ayak izimi düşürmeye karar verdim. Kendi hareketimi seçtim araç kullanmadan bugünü yaşadım. Hepinizi dünya için hareket etmeye, çevre için hareket etmeye, karbon salınımını azaltmaya ve hareketinizi seçmeye davet ediyorum” dedi. AXA Sigorta 2023 yılına kadar yeşil yatırımlarının miktarını 24 milyar Euro’ya yükseltmeyi hedefliyor. Dünya Dostu Sigortacılık yaklaşımının bir sonucu olarak bu yönde önemli adımlar atan AXA, operasyonel süreçlerden kaynaklı karbon ayak izini, atıklarını ve su tüketimini azaltmayı hedefliyor.

Allianz, kömür kullananları sigortalamıyor

Daha iyi bir çevre için çalışmalarını sürdüren Allianz, ‘çeyreye saygı’ kapsamında daha önce başlattığı uygulamayı yine hatırlattı. Allianz, yaptığı duyuruyla kömür bazlı iş modellerini sigortalamadığı vurgusu yaptı. Allianz, “Salgın hastalıklar, kuraklık, canlı türlerinin azalması… Bunlar, kömürlü yakıtların sebep olduğu iklim krizinin etkilerinden yalnızca birkaçı. İyiliğin yanında olan bir marka olarak, daha yaşanabilir bir dünya için kömür bazlı iş modellerini sigortalamıyor, dünyamıza sevgimizi böyle gösteriyoruz” dedi. Allianz, karbon ayak izini azaltmak için de çalışmalar yürütüyor. Kağıt, doğalgaz, elektrik tüketimlerinde tasarruf çalışmaları yapıyor.

‘Yerküreye Saygı’ kararlılıkla sürecek

Sompo Sigorta, 2018 yılında hayata geçirdiği ve milyonlarca kişiye ulaştığı Yerküreye Saygı projesini kararlılıkla sürdürerek, kurumsal vatandaşlık görevlerini yerine getirmeye büyük özen gösteriyor. Yerküreye Saygı projesiyle ilgili yapılan açıklamada; “Proje kapsamında gerçekleştirdiğimiz eğitim ve çalışmalarla iklim değişikliği konusunda toplumsal farkındalık ve bilinç düzeyini artırmaya katkıda bulunuyoruz. Ürettiğimiz içeriklerin gördüğü ilgi ve paydaşlarımızdan aldığımız olumlu geri dönüşler de bizlere doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu bakış açısıyla yıl içerisinde projemizin kapsamını genişleterek, toplumu çözümün bir parçası haline getirecek çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz” denildi.

Anadolu Sigorta enerji tasarrufu için çabalıyor

Anadolu Sigorta, bu konuda önemli çalışmalara imza atıyor. 2019 yılında yaklaşık 800 GJ enerji tasarrufu sağlayan Anadolu Sigorta, böylelikle, çalışan başı enerji tüketiminde ve buna paralel olarak sera gazı emisyon miktarında gerileme kaydetti. Faaliyetlerimizden kaynaklanan etkileri azaltma yönünde her geçen gün yeni bir çalışmaya imza atan şirket, yenilenebilir enerji projelerine destek vermeye de önem gösteriyor. 

Anadolu Hayat Emeklilik’ten sıfır karbon ayak izi

Anadolu Hayat Emeklilik, sürdürülebilirlik politikası kapsamında operasyonel faaliyetleri sonucunda oluşan karbon ayak izini; sürdürülebilir enerji kaynaklarına yaptığı katkıyla sıfırlayarak karbon nötr oldu.

Aksigorta Yeşil Ofis ile doğaya destek oluyor

Aksigorta, daha yeşil bir dünya için başlattığı ‘Yeşil Ofis Programı’nı hayata geçirdi. Genel müdürlük ve tüm bölge ofislerinde geri dönüşüm atık projesini hayata geçiren Aksigorta; iklimlendirme otomasyonu ile de enerji kayıplarını minimuma indirdi. Şirkette; elektrik tasarrufu ve gün ışığını etkin kullanım için aydınlatma sensörü kullanılıyor. İçme sularında plastik kullanımını azaltabilmek amacıyla ters osmoz sistemine geçiş yapan Aksigorta; aynı zamanda doldurulabilir cam şişe kullanımı ile plastik tüketimini önemli ölçüde düşürdü.

Doğa sigorta tüm iş süreçlerine yansıtıyor

Doğa Sigorta da çevrenin korunmasına katkı sağlayabilmek için bu yöne önlemler alıyor. Mümkün olan her yerde (iş seyahati, su, enerji, kağıt, atık) karbon emisyonunu önleyici tutum sergilediğini vurgulayan şirket, tedarikçi malzeme ve hizmet sağlayıcı seçiminde de çevresel ilkeleri dikkate aldıklarını açıklıyor. 

14.4 milyon tonluk katkıda bulunduk

Türkiye’nin ilk Sıfır Karbon bankası olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma yolculuğunun en önemli destekçileri arasında yer aldıklarını açıkladı. TSKB Genel Müdürü Ece Börü; “İklim değişikliğiyle etkin bir mücadele için hem finans hem de üretim sektöründe sürdürülebilir iş modellerinin entegrasyonu büyük önem taşıyor. Düşük karbonlu ekonomiye geçiş hedefi kamu otoriteleri kadar iş dünyasının da tam desteğini gerektiren ilave adımlar ve yatırımlarla mümkün” dedi. 2008 yılından bu yana da Sıfır Karbon Bankacılık yaptıklarını dile getiren Börü, geçtiğimiz yıl kredi sağladıkları temiz enerji, enerji ve kaynak verimliliği yatırımları ile Türkiye’nin karbon emisyonunun azaltılmasına 14.4 milyon ton seviyesinde katkıda bulunduklarını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER