6 Aralık 2021, Pazartesi
spot_img

Sigorta şirketleri trafik sigortası teklif ekranlarını yenileyecek

Sigortalılara trafik sigortasında daha basit prim teklifi verilebilmesi için şirketler, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden temin edilebilen bilgileri sigortalılardan tekrar istemeyecek. Sigorta şirketleri, 1 Eylül 2016 tarihine kadar teklif ekranlarını buna uygun olarak revize edecek.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Teklif Ekranı Oluşturulmasına İlişkin Sektör Duyurusu yayınlayan Hazine Müsteşarlığı, sigorta şirketlerinin teklif ekranlarını yeniden revize edeceğini bildirdi.

teklif ekraniSigorta şirketlerinin internet sitelerinin açılış sayfasının kolay erişilebilir alanına “Zorunlu Trafik Sigortası Teklif Alma Ekranı” tahsis etmesi kararlaştırılmıştı.  Sigorta şirketlerinin verdiği poliçeleşmeyenler dahil tüm teklifleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) belirleyeceği şekilde SBM’ye ileteceği ve verilen teklifte nihai prim hesaplanmasına esas indirim ve artırım sebepleri hakkında bilginin de yer alacağı hükme bağlanmıştı.

Bu çerçevede sigortalılara daha basit prim teklifi verilebilmesini teminen şirketlerin Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile SBM’den temin edilebilen bilgilerin sigortalılardan tekrar istenmemesi kararlaştırıldı. Sigorta şirketlerinin de teklif ekranlarını bu şekilde revize etmelerinin zorunlu olduğu belirtildi.

Teklif vermeden önce poliçe türü öğrenilecek

Sigorta şirketleri, teklif vermeye başlamadan önce sigortalılara poliçenin 0 km araç (ilk poliçe), ikinci el araç (ilk poliçe) ve yenileme poliçe olup olmadığını soracak. Eğer poliçe yenilecekse sadece TCKN / VKN / YKN / Pasaport No ile Plaka No girilerek teklif alınmasına imkan tanınacak. Şirketler tarafından SBM ve EGM’den temin edilemeyen ancak prim teklifi verilebilmesi için gerekli olan diğer bilgiler (şirket tarifesinde fiyatlamaya esas alına kriterler) sigortalılardan talep edilebilecek.

Bu çerçevede bir teklif ekranı tesis edilebilmesi için SBM ve ilgili sigorta şirketlerince gerekli işlemler 1 Eylül 2016 tarihine kadar tamamlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER